Dôvodom stretnutia v sobotu 19. októbra v Čadci - Drahošanke bo la vysviacka „staronovej“ krížovej cesty so 14-timi zastaveniami. Ako vysvetlil miestny obyvateľ a iniciátor výstavby Pavol Polák, práce trvali celý rok. „Cesta“ vedie od Lurdskej kaplnky až na vrch Drahošanky, kde stojí nový kríž.
„Krížová cesta bola pôvodne v jednom kostolíku na južnom Slovensku. Keďže už bola zničená červotočom, odstránili ju a my zasa zachránili vďaka nášmu rodákovi, pátrovi Mariánovi Valašíkovi, ktorý sa o tom dozvedel. Podarilo sa nám ju zrekonštruovať, inštalovať a v spomínanú sobotu slávnostne požehnať,“ približuje udalosť Polák. Súčasťou podujatia bola svätá omša, ktorú celebrovali duchovní Marián Valašík a kanonik, ďalší miestny rodák, Ladislav Herman. Po skončení nasledovalo pohostenie, ktoré pre všetkých zúčastnených pripravili šikovné miestne žienky. Tie treba pochváliť aj za výzdobu kaplnky. Celú akciu financovali zo zbierky miestnych obyvateľov, prispeli aj sponzori.

Ak si chcete urobiť príjemnú prechádzku a odniesť zážitok z pekného miesta, môžete sa aj vy vybrať do Drahošanky, kde stojí spomínaná Lurdská kaplnka. História hovorí, že ju dal postaviť tamojší rodák Urban Polák. So stavbou začal v roku 1943, dôvodom bola vďaka za uzdravenie. Kameň zvážali na konských vozoch, ale aj saniach. Najväčší, ktorý je umiestnený nad terajšou jaskynkou, pomáhali vykladať až 10 chlapi. Zaujímavosťou je, že pripomína mapu Slovenska.
Najväčšiu lipu, ktorá tam rastie dodnes, vysadila Anna Kvašňovská, rodená Poláková. Tá priniesla aj kríž stojaci po ľavom boku jaskynky. Studnička, ktorá slúži dodnes, je pôvodná, počas rokov ju však zrekonštruovali. Ešte v roku 1943 kaplnku vysvätil vtedajší dekan Rudolf Kunda, ktorý pôsobil v Čadci v rokoch 1940 – 1953. Dnes toto miesto, o ktoré sa starajú miestni obyvatelia, poskytuje ľuďom priestor pre meditáciu a duševný relax. Najnovšie ho môžu získať aj prejdením krížovej cesty, ktorú sa podarilo zachrániť a dať jej nový „punc“ najmä vďaka iniciatíve miestnych obyvateľov.