V snahe zachovať dedičstvo predkov čerpali pri výstavbe autobusových zastávok v Zborove nad Bystricou námety na vitráže z historických zvykov j obce. "Predlohou boli fotografie od Folklórnej skupiny Zborovanka a Detského súboru Nezábudka, ktoré tieto tradície uchovávajú vo svojich pásmach. Autorkou vitráží je architektka Darina Szöllösiová z Nitry a projektovým autorom architektúry Stanislav Mikovčák z Čadce,“ informuje starosta obce Juraj Hlavatý.
Hlavné slovo mali miestni obyvatelia Podľa slov starostu obyvatelia mali možnosť vybrať si formou ankety typ zastávky, ktorý v obci postavia. Najviac hlasov (430 zo 604) získala tá s vitrážou. „Vybudovali sme ich zatiaľ päť, pribudne k nim šiesta. Ich architektúra je v modernom štýle, s prvkami podobnými nášmu kostolu,“ vysvetľuje Hlavatý. Pre ilustráciu, napr. zastávka U Komanov znázorňuje tradíciu regrútov. „V jeseni rukovali mládenci na vojnu. Keď ich „odviedli“, nastalo lúčenie s frajerkami a rodičmi. Dievčatá plakali, muzika hrala, mládenci spievali. Ozdobení stuhami odchádzali s kufrom z domova. Táto tradícia je veľmi obľúbená na rôznych folklórnych festivaloch,“ približuje zvyky starosta. Na ďalšej vitráži nájdeme kosenie a hrabanie sena, na inej zasa stavanie mája. Nechýba ani obchôdzka s Turoňom.

„V tomto sprievode bol „mäsiar“ s nožom, strelec s drevenou puškou či panghart s handrovou figúrou dieťaťa. Turoň poskakoval, zvonil spiežovcami a naháňal ľuďom strach. Obchôdzka prebiehala na konci fašiangov. Sprevádzala ju muzika, spev a kopec veselosti. Tento zvyk sa v našej obci zachováva dodnes,“ hovorí starosta. Postavili si ich svojpomocne Náklady na jednotlivé zastávky boli rôzne, pretože každá si vyžadovala individuálne práce. Napríklad dobudovanie odbočenia, chodníkov a podobne. Všetky práce si robila obec svojpomocne so svojimi pracovníkmi. V subdodávkach sa robili iba tie odborné, ako je elektroinštalácia. Náklady na zastávky sa pohybovali približne od 8-tisíc do 15-tisíc eur.