Text vznikol v spolupráci s Kysuckým múzeom v Čadci a Kysuckou knižnicou v Čadci.
Zákrok bezpečnostných zložiek proti pokojnej manifestácii študentov 17. novembra 1989 v Prahe vyvolal odpor v celej Československej socialistickej republike (ČSSR). 19. novembra 1989 vznikli v Prahe a Bratislave nezávislé občianske iniciatívy Občanské fórum (OF) a Verejnosť proti násiliu (VPN), ktoré začali organizovať masové protesty proti komunistickému režimu.
Generálny štrajk v Čadci 27. novembra 1989
Večer 24. novembra 1989 podal demisiu Ústredný výbor Komunistickej strany Československa (ÚV KSČ) a za nového generálneho tajomníka KSČ bol namiesto Miloša Jakeša zvolený Karel Urbánek. OF a VPN však nepovažovalo kozmetické zmeny vo vedení štátostrany za dostatočné a trvali na okamžitom ukončení mocenského monopolu KSČ. Ich požiadavku na zrušenie ústavného článku o vedúcej úlohe komunistickej strany v štáte a spoločnosti a vypísanie slobodných volieb mal legitimizovať generálny štrajk, ktorý bol vyhlásený na 27. november 1989.
,,Spoluobčania, hlavne zachovajte kľud, rozvahu a morálny postoj k tejto akcii." Týmito slovami začínal generálny štrajk, ktorý sa uskutočnil aj v Čadci, a to na Námestí Petra Jilemnického. Štrajk bol vyhlásený napoludnie a trvať mal dve hodiny. To znamená, že pracujúci sa museli uvoľniť zo zamestnaní, študenti zo škôl. Pracovníci štátneho potravinárskeho obchodu na Kysuciach štrajk podporili, zároveň sa vyjadrili, že štrajkovaním nechcú ohroziť plynulé zásobovanie obyvateľstva a že generálneho štrajku sa zúčastnia pracovníci, ktorí priamo neohrozia zásobovaciu situáciu.

Pracovníci Lesného závodu v Zákopčí sa taktiež štrajku zúčastnili. „Zaviazali sa, že tento čas odpracujú 2. 12. 1989 a namiesto 2 hodín odpracujú 4 hodiny,“ uvádza sa vo výtlačku týždenníka Kysuce z 1. decembra revolučného roku 1989. Jednotlivé závody, okrem spomenutých aj pracujúci oddelenia investičného rozvoja a výstavby v Tatre Čadca, družstevníci, komunisti a zväzáci poľnohospodárskeho podniku na Kysuciach, predniesli na štrajku svoje požiadavky na zmeny v podnikoch a v spoločnosti.
V platenej časti ako aj v aktuálnom čísle MY Kysuckých novín si prečítate:
- za mikrofónom sa v Čadci 27. novembra 1989 vystriedalo okolo 40 diskutérov- ako reagovali na štrajk ľudia v roku 1989V MY Kysuckých novinách nájdete šesťstranovú prílohu, ktorú sme venovali výročiu Nežnej revolúcie.