Dobrý grafik je dnes kreatívcom aj záchrancom

Zatiaľ čo pár rokov dozadu bolo nepredstaviteľné, aby sa noviny zalamovali do finálnej podoby mimo prostredia redakcie, dnes sa to dá aj z pohodlia domova. Manipuláciu s olovenými literami vystriedala svižná práca s grafickým programom.

„Práca grafika je veľmi pestrá a krásna,“ hovorí grafik Martin Škorvánek.„Práca grafika je veľmi pestrá a krásna,“ hovorí grafik Martin Škorvánek. (Zdroj: FABRIKANAGRAFIKU.SK)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Redakcie bez grafikov

V časoch pred počítačmi bola profesia sadzača nesmierne prácna a náročná na trpezlivosť. Z redakcie novín odchádzali fotografie a strojom písané texty. Vizuál čísla novín sa zhotovoval v tlačiarňach za neodmysliteľnej spolupráce korektora a sadzača, a to ručne pomocou sadzadla a olovených litier. Sadzač musel ovládať retuš diapozitívov prostredníctvom retušovacej farby. Príprava tlačových platní sa robila na presvetľovacích pultoch. A to všetko v časovom strese, ktorý k novinárskemu remeslu jednoducho patrí. Montáž bola svojím spôsobom umenie.

SkryťVypnúť reklamu

S príchodom počítačov a príslušných Desktop publishing (DTP) programov sa práca zjednodušila a presunula do redakcií. No stále bola nutná kooperácia grafika a redaktora v rámci jedného tímu. Zmena nastala po zavedení interného redakčného systému vo vydavateľstvách. Novinári majú v ňom definované rubriky a sekcie, do ktorých nalievajú text, tak aby tam zapadal po obsahovej aj vizuálnej stránke. Grafik takto pripravený obsah upravuje po typografickej stránke. Výsledkom je aj benefit, že grafici už nie sú viazaní na prostredie redakcie.

Až 1 000 novinových strán týždenne

Práca DTP grafika však nie je vôbec jednoduchá. Mnohé činnosti technika zjednodušila, ale o to viac stúpli nároky na grafické prevedenie. Tlačoví škriatkovia sú už v dnešnej dobe neprípustné tabu. Kladie sa zvýšený dôraz na vizuálnu stránku publikácií, na termíny, komunikáciu s klientom a redaktorom, zapracovanie korektúr, zodpovednosť za grafické spracovanie, spoluprácu s tlačiarom, kompletizáciu strán.

SkryťVypnúť reklamu

Prácu grafikov verejnosť často prehliada, pričom práve oni sú tí, ktorí ovplyvňujú najviac stret čitateľa s médiom. Noviny nie sú len dielom žurnalistov. Grafické spracovanie titulnej strany, správne umiestnenie článkov či inzercie rozhodujú o tom, či si noviny nájdu cestu do rúk čitateľa. Grafické zázraky robia často len pár hodín pred uzávierkou do tlače. Skúsený DTP grafik je neoceniteľný záchranca nervov pre všetkých publisherov.

Jeden zručný človek zvládne to, čo kedysi celé tímy. Príkladom je 8 šikovných zamestnancov M KREO studio, ktorí zalamujú 22 titulov najčítanejších regionálnych novín MY, 31 titulov bezplatných schránkových novín ECHO, 4 tituly schránkových novín Pardon, Zajtrajšie noviny, množstvo inzercie, komerčných reklám, brožúr, interných časopisov a iných novín.

SkryťVypnúť reklamu

Práca z domu aj v nedeľu

Novinoví grafici pracujú vždy aj cez víkendy. Tento aspekt technika neovplyvní, keďže prioritou je aktuálnosť ponúkaného obsahu, napríklad aj kvôli športovým výsledkom, na ktoré čakajú nadšenci v trafikách už v pondelok skoro ráno.

"Práca grafika je veľmi pestrá a krásna, zároveň však aj veľmi časovo náročná, vzhľadom na množstvo uzávierok. Je veľmi dôležité si udržať sústredenie, pretože by vznikali zbytočné chyby. K tomu neodmysliteľne patrí káva, ale aj pohyb. Keď sa v týždni naskytne nejaká príležitosť na šport alebo prechádzku, treba to využiť. Zároveň to aj podporuje tvorivé myslenie, čo k tejto práci neodmysliteľne patrí. Veľmi pozitívnou zmenou bol prechod z kancelárie na home office. Mám tu pracovné prostredie aké chcem a potrebujem, bez zbytočných rušivých vplyvov. Všetko mi chodí online, takže sa môžem plne venovať tomu, čo mám aktuálne rozpracované a po dokončení sa venujem nasledovnej úlohe,“ hovorí Martin Škorvánek, grafik z M KREO studio.

Práca z domu je pre neho zmenou, ktorá umožňuje lepšie si manažovať čas, odpadla potreba chodiť po večeroch do redakcie. „Uzávierky sú často večer, takže časová úspora je značná. Na tejto práci ma najviac baví, že každý deň je úplne iný, nové problémy, nové výzvy, pri ktorých sa musím spoľahnúť hlavne sám na seba. Je tu možnosť a potreba stále sa učiť nové veci,“ doplnil Martin Škorvánek.

Tím grafického štúdia M KREO studio je zostavený z dlhoročných novinových grafikov. Ich novinová minulosť je nespornou výhodou aj v komerčnej brandži. Svoju prácu vykonávajú rýchlo, kvalitne a zodpovedne.

V regióne sme doma a tu sme silní. Máme tím kvalitných grafikov roztrúsených po celom Slovensku a veríme, že môžeme fungovať doslova ako fabrika na grafiku. Našim klientom ponúkame predovšetkým knihy, brožúry, noviny, firemné tlačoviny a iné grafické služby

Monika Janigová

Grafické služby ponúkajú všetkým

„V regióne sme doma a tu sme silní. Máme tím kvalitných grafikov roztrúsených po celom Slovensku a veríme, že môžeme fungovať doslova ako fabrika na grafiku. Našim klientom ponúkame predovšetkým knihy, brožúry, noviny, firemné tlačoviny a iné grafické služby,“ dodáva Monika Janigová, šéfka M KREO studio, ktorá už 11 rokov vedie aj komunikačnú agentúru M KREO.

Služby grafického štúdia využíva vydavateľský dom Petit Press, Národné osvetové centrum, Obchodné centrum Mirage, Oblastný futbalový zväz v Žiline, ale aj v Nitre a mnoho ďalších. Z „Fabriky na grafiku“ vyšla nedávno brožúrka pre mesto Šaľa k oslave 30 rokov nežnej revolúcie. Ponuku grafických prác si môžete pozrieť na webe www.fabrikanagrafiku.sk.

Ako hodnotia zmeny v svojom remesle grafici z Fabriky na grafiku?

„Za posledných 15 rokov vidím hlavný pokrok v oblasti IT technológií, či už väčším výkonom pracovných staníc, alebo aj vývojom prepracovanejšieho softvéru. Tým vnímam efektívnejšie využitie času pri spracovaní dát,“ hovorí Peter Karovič.

„Počítače sú oveľa prístupnejšie ako kedysi, programy prepracovanejšie. Takže oveľa viac ľudí má možnosť priučiť sa grafike. Na jednej strane je to super, pretože každý má možnosť venovať sa tomu, čo ho baví. Na druhej strane sa pomaly dostávame do situácie, že každý, kto má nainštalovaný skicár, má pocit, že rozumie DTP. Tak, ako každý majiteľ smartfónu má pocit, že je fotograf,“ poznamenal Tomáš Köppl.

„Oproti minulosti je veľa procesov zautomatizovaných. Vďaka internetu nie je problém nájsť to, čo potrebujem. Stále však platí, že pre túto profesiu by mal byť človek kreatívny a mal by mať pevné nervy, pretože ´klient má vždy pravdu´,“ doplnil Miroslav Samák.

„Home office oceňujem hlavne pri neskorých uzávierkach. S redaktormi som v kontakte cez e-maily, či telefón. Vďaka internému redakčnému systému mám možnosť nazerať na aktuálny obsah novín online. Takáto forma práce šetrí môj čas,“ vysvetľuje Dušan Darovec.

„Za ostatných 15 rokov sa zmenili najmä nároky klientov. Kedysi stačilo, že je klient v novinách, dnes musí mať vizuál ideu, nápad a najlepšie aj príbeh, aby sa odlíšil od konkurencie. Jednoducho, tento segment sa viac profesionalizuje. Na marketingu jednotlivých značiek často robia celé tímy,“ hovorí Hanka Karolyová.

„V minulosti sa pri výrobe inzercie a reklamy využívali predovšetkým rôzne kresby, cliparty a podobne. Teraz sa čoraz viac pracuje s fotografiami. Mení sa aj náplň našej práce. Vyrábame inzeráty pre print, web, ďalšie rôzne tlačoviny, bannery a podobne,“ doplnil Jaroslav Vrabček

„U firiem je badať, že grafike prikladajú väčší význam, kladú dôraz na kvalitné grafické spracovanie a nechávajú to na profesionálov. V minulých rokoch tomu tak nebolo,“ dodal Martin Škorvánek.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Kysuce

Komerčné články

  1. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  2. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  6. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  1. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska
  2. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  3. Najlepšia dovolenka s deťmi pri mori: Kam letieť z Košíc?
  4. Na koho myslíš, keď si pripínaš narcis?
  5. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu
  6. Na Marka oharka do jarka
  7. Najlepšie okamihy svojho života zachytené s HONOR 400 Lite
  8. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  1. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 19 064
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 863
  3. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 9 066
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 369
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 3 879
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 3 172
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 2 793
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 2 465
  1. Elena Antalová: Ako sa zbaviť zúfalstva zo Slovenska
  2. Rastislav Puchala: Sláva ti, Alex Ovečkin!
  3. Pavel Baláž: Parma nie je len mestom syra a šunky
  4. Ján Šeďo: Odznelo : "Apko, však tam roztrhalo 9 detí"! "No a čo, veď...."
  5. Vladimír Bojničan: Biblické zázraky ako nepreukázané tvrdenia a forma dezinformácie
  6. Jozef Černek: Môj partner nemá telo. Nemá tvár. A predsa napísal so mnou muzikál.
  7. Imunoblog: Zdravé črevo – základ silnej imunity
  8. Peter Greša: Sväté svetlo: stretnutie s chasidmi pri hrobe „zázračného rabína“
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 758
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 328
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 74 745
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 681
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 16 807
  6. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 12 373
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 734
  8. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 9 590
  1. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  2. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  3. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  4. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  5. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  6. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  7. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Elena Antalová: Ako sa zbaviť zúfalstva zo Slovenska
  2. Rastislav Puchala: Sláva ti, Alex Ovečkin!
  3. Pavel Baláž: Parma nie je len mestom syra a šunky
  4. Ján Šeďo: Odznelo : "Apko, však tam roztrhalo 9 detí"! "No a čo, veď...."
  5. Vladimír Bojničan: Biblické zázraky ako nepreukázané tvrdenia a forma dezinformácie
  6. Jozef Černek: Môj partner nemá telo. Nemá tvár. A predsa napísal so mnou muzikál.
  7. Imunoblog: Zdravé črevo – základ silnej imunity
  8. Peter Greša: Sväté svetlo: stretnutie s chasidmi pri hrobe „zázračného rabína“
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 758
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 328
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 74 745
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 681
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 16 807
  6. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 12 373
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 734
  8. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 9 590
  1. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  2. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  3. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  4. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  5. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  6. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  7. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu