Ladislav Sventek má za sebou úspešný rok 2019. Opäť potvrdil, že patrí k svetovej špičke vo svojej vekovej kategórii v extrémnom pretekaní na čas cez prekážky, vrátane behu a plávania.
Päťdesiatštyriročný rodák zo Skalitého pritom začal súťažnú sezónu až koncom júna. Pre pracovné povinnosti vynechal aj halové majstrovstvá v atletike. Napriek tomu, že prakticky pol roka poriadne netrénoval, prišiel na majstrovstvá Európy Spartan Race pod Mount Civettou do talianskych Dolomitov obhajovať titul vo svojej kategórii.
Bol jasným papierovým favoritom, keďže vyhral všetky tri predošlé európske šampionáty, na ktorých štartoval – v škótskom Edinburgu v roku 2016, o rok neskôr v Andorre a vo francúzskej Morzine v roku 2018.

Rýchla a kvalitná vysokohorská príprava v Sierra Nevade v Španielsku a Andorre vo výškach asi 3 000 metrov nad morom a v podobnom teréne, aký ho čakal v Dolomitoch, mu významne pomohla k ďalšiemu víťazstvu. Preteky vo vekovej kategórii AGE od 50 do 54 rokov dokonca ovládol s rekordným náskokom 42 minút a opäť sa stal majstrom Európy v Spartan Race.
Hetrik svetových primátov mu prekazilo počasie
Dolomity však boli len prípravou na jesenné tri svetové šampionáty. Prvý z nich sa konal v olympijskom vysokohorskom stredisku Squaw Walley v Kalifornii, kde Sventek súťažil štvrtý rok po sebe. Tentoraz si spolu s rodinou urobil okružnú cestu po Spojených štátoch amerických, dlhú 7 000 kilometrov.
Prešli aj množstvo národných parkov na západe USA. Dovolenku spojil s tréningami a vysokohorskou prípravou na majstrovstvá sveta Spartan Race, ktoré sa už tradične konali pri jazere Lake Tahoe v pohorí Sierra Nevada. Skaliťan absolvoval v rámci prípravy napríklad bežecký trek v Grand Canyone so zostupom až k rieke Colorado a návrat druhou stranou.
V Nevade jeden deň behal v Údolí smrti na najnižšom mieste západnej pologule (85,5 m pod úrovňou mora) a na druhý deň behal po najvyššej hore kontinentálnych USA v Mont Whitney v pohorí Sierra Nevada vo výške 4 421 metrov. Okrem toho navštívil národné parky Zion, Monument Walley v Arizone, Yossemite, Sequoia, Bryce Canzon, Death Valley Kings Canyon či pobrežie Pacifiku.

Pretekári v Kalifornii štartovali v nadmorskej výške 2 000 metrov nad morom a dvakrát sa vybiehalo do výšky asi 2 700 metrov, kde bolo aj plávanie v jazere. Trať mala asi 27 kilometrov s prevýšením zhruba 1 600 metrov a bolo na nej asi 40 prekážok. Podmienky vyzerali byť dobré, ale potom sa za dva dni ochladilo o dvadsať stupňov a nasnežilo. Boli problémy dostať sa do strediska a organizátori posunuli o dve hodiny štart pretekov.
Po dlhých úvahách však ponechali pôvodnú trať so všetkými prekážkami a hlavne plávaním v ľadovej vode, čo sa prejavilo potom na výsledkoch. Polovica pretekárov ich nedokončila a väčšina skolabovala v ľadovej vode vo výške okolo 2 700 metrov.
Sventek preteky dobre odštartoval a súperom v jeho kategórii 50 a viac-ročných sa hneď vzdialil. Na zasnežených prekážkach hore a na nepríjemnej prekážke pod vrcholom, ktorá pozostávala zo šplhu z vody a traverzu cez dva dlhé visuté lanové rebríky nad vodou, sa mu však pošmykla ruka a spadol do ľadovej vody.
Navyše, ako trest za nezdolanie prekážky sa musel plaziť skoro sto metrov v blate a snehu. Bol celý mokrý a podchladený, stratil nejaké pozície, ale ešte zvládol odniesť dve vrecia po 30 kíl asi na vzdialenosť 500 metrov v členitom teréne a plávať v oblečení v ľadovej vode. Aj keď už takmer stratil šancu na dobrý výsledok, ešte zabojoval a napokon skončil druhý.
Ako zhodnotil svoj výkon?