Stačí len pár sekúnd a vaše auto je preč. Hoci zabezpečenie vozidiel proti krádeži je z roka na rok sofistikovanejšie, autičkári sú voči technológiám vždy o krok vpred. Škrt cez rozpočet im v posledných rokoch robí tím ľudí na čele so Štefanom Farkasom.

Rodák z Čadce pred troma rokmi vytvoril facebookovú skupinu a následne aplikáciu pod názvom HAKA-Hľadá sa auto krádeže automobilov, ktorá výrazne bojuje s týmto nelegálnym biznis modelom. Aj vďaka HAKA bol rok 2019 pre autičkárov najhorší z najhorších, podľa informácii polície sa Slovensku dokonca začali vyhýbať medzinárodné gangy. To je dôvod, prečo sme sa o fungovaní HAKA porozprávali so Štefanom Farkasom.
Najväčším úlovkom Mercedes
HAKA od svojho vzniku vyhľadala v priebehu troch rokov už 164 vozidiel, až 85 z nich v uplynulých dvanástich mesiacoch. Najväčším úlovkom bol Mercedes za 120 tisíc eur. Najrýchlejšie sa členom tímu podarilo vypátrať odcudzené vozidlo v priebehu jednej hodiny.

„Všeobecne platí, že čím skôr nám občania nahlásia krádež vozidla, tým je väčšia šanca na vypátranie. Za zmienku stojí aj fakt, že HAKA funguje tri roky a našla vozidlo, ktoré bolo v pátraní jedenásť rokov,“ vysvetľuje na úvod Štefan Farkas.
Čadčan sa od 19 rokov živí prevenciou a odhaľovaním zlodejov a podvodníkov. Po dlhoročnom pôsobení v tomto obore v zahraničí tak prirodzene pokračoval na Slovensku v tom, čo vie najlepšie.
„Jediný rozdiel je v tom, že v zahraničí som za svoju prácu poberal niekoľko tisícový plat, tu to robím bezplatne ako hobby. Takže odpoveď je, že som sa nudil a našiel som si nepriateľa sám,“ odpovedá na otázku, ako mu skrsla myšlienka vytvoriť HAKA tím.
Spolupracujú s políciou
Vo facebookovej skupine HAKA si ľudia najskôr len zdieľali fotografie odcudzených vozidiel. Začiatkom januára 2020 mala 193 597 členov. Rovnomenná aplikácia, cez ktorú môže ktokoľvek nájsť ukradnuté auto ale aj bicykel, vznikla v máji minulého roku.