Umelecký drotár, Kysučan Juraj Šerík, sa úprimne teší z toho, že unikátny fortieľ, ktorým sa vo svete preslávili aj jeho predkovia, zapísali do zoznamu UNESCO.
Juraj používa pri práci mosadzný drôt rôznych hrúbok. Využíva techniku typickú pre Holánikovsko-Šeríkovský rod. Výrazne sa na ňom podpísal fortieľ jeho predkov. Jeho pradedo Jozef Holánik-Bakeľ mal ešte za prvej republiky vo Varšave dielňu, v ktorej pracovalo tridsať ľudí. Vyrábal bežné veci do domácnosti ako habarky a svietniky. Zlomila ho však hospodárska kríza.

Keď sa vrátil na Slovensko, vymyslel novú techniku a začal vyrábať šperkovnice a ozdobné veci. V Budatínskom zámku pri Žiline je nainštalovaná jeho stála expozícia. Keďže nemal v remesle nasledovníka, jeho zať musel predtým, ako mu dal svoju dievku za ženu, zložiť drotárske skúšky. Jurajovho pradeda za krásnu a precíznu prácu ocenil celý svet. Aj v roku 1911 na svetovej výstave v Ríme získal najvyššie ocenenie Gran premio.
„Zápis drotárstva do kroniky ľudstva UNESCO som prijal s obrovskou radosťou. Slovenskému drotárstvu sa dostalo vysokého uznania. Ľudia na celom svete sa napríklad dozvedia, že nákupný vozík používaný v supermarketoch, je patent slovenských drotárov, bratov Brodekovcov z Dlhého Poľa,“ hovorí Šerík.
Múzeum pomenoval po pradedovi