Vilko, Gejza, Hugo, Bobek, Kubko, Otík, Maťko... Ženy, ktoré doma vypekávajú ostošesť, zvyknú dávať svojim kváskom rozdielne mená, no ich cieľ je rovnaký. Upiecť chutný, ale najmä zdravší chlebík, než ten, ktorý bežne dostaneme v potravinách.
Kváskovanie sa dnes takpovediac dostalo do módy a pohltilo aj ženy z Kysúc. Aj preto sme sa ich opýtali na dôvody, prečo sa dali na domáce vypekanie.
„Kváskový chlebík je u nás veľmi obľúbený. Od toho kupovaného je o stokrát lepší. Už len tým, že z neho nenadúva a nezaťažuje trávenie. Chuť chlebíka je troška do kysla. Práve to ho robí takým neodolateľným,“ vysvetľuje Vierka Capeková z Čadce.

„Ja kváskujem už štyri roky. Pečiem pizzu, rožky, trdelníky, pirôžky, kaiserky, ale najviac chlebíky. Najradšej pšenično-ražno-zemiakový, ale aj mnohé iné,“ pridáva svoj názor Anna Pagáčová z obce Čierne.
Do tretice sa o svoje slová podelila s našimi čitateľmi na sociálnych sieťach Emília Blaskovicsová: „My už chlieb nekupujeme. Viem, že dieťaťu a aj nám dávam 100 percent domáci produkt, lepšie stráviteľný. Práca s cestom ma navyše upokojuje. Je to relax, a keď vás to chytí a pochopíte princíp, už neviete prestať. Navyše, keď sú sviatky, netreba letieť do obchodu, ale vychutnať si vôňu domova a praskajúci zvuk práve vytiahnutého chleba z pece v teple a v rodinnej pohode.“
Zázrak z múky a vody
Základom pre dobrý výsledok kváskového pečenia je kvalitný kvások. „Na výrobu kvásku je potrebná len múka zmiešaná s vodou. Aj v tomto prípade platí, že tie najjednoduchšie veci sú tie najlepšie,“ píše vo svojej knihe Lenka Mančíková, odborníčka na kváskovanie.