Pondelok, 2. október, 2023 | Meniny má Levoslav

Deti nie vždy myslia na dukát, ktorý treba vrátiť

V uplynulých dňoch sme si v redakcii vypočuli smutný príbeh 93-ročného Kysučana žijúceho v jednej z kysuckých obcí, ktorý takmer nevidel a našiel nás len vďaka tomu, že ho k nám nasmerovali iní.

Seniori by rozhodne nemali byť pre spoločnosť príťažou, naopak.Seniori by rozhodne nemali byť pre spoločnosť príťažou, naopak. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ - JÁN KROŠLÁK)

Dedko prišiel odhlásiť noviny, lebo ich už nedokáže prečítať. Operáciu očí mu údajne lekárka neodporučila, vraj by mohol zostať úplne slepý. Bol celý umazaný, ruky čierne od uhlia, ako povedal, kúri si v domčeku v piecke na uhlie. Oblečené mal tepláky a tenkú bundu. Má nízky dôchodok, dcéra býva v Čechách, takmer ho nenavštevuje. Bol sa pýtať na obecnom úrade, no opatrovateľku mu nepridelili, vraj už „voľnú“ nemajú. Jeho príprava jedla vyzerá tak, že dá do kastrólika vodu, popamäti niečo do nej vloží a potom sa spolieha len na vôňu. To je tiež jedna z podôb prežívania staroby. Aj jeho príbeh nás viedol k tomu, aby sme oslovili obce a mestá s otázkou, ako je to so starostlivosťou o seniorov u nich.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Komplikovaný systém

Opatrovateľky, pre ktoré by táto práca bola za súčasných tabuľkových platov atraktívna, chýbajú aj v Radoli. „Ak nám však rodina, ktorá potrebuje túto službu dokáže pomôcť s nájdením opatrovateľky, pomoc dokážeme poskytnúť,“ konštatuje starosta Radole Anton Tkáčik. Vzhľadom na to, že ide o službu, na ktorej sa finančne podieľa aj rodina a obvykle sú to skrátené pracovné úväzky na niekoľko hodín s cieľom pomôcť opatrovanej osobe s hygienou, upratovaním či nakupovaním potravín či drogérie, vybavujú kladne všetky požiadavky, pokiaľ teda opatrovateľku nájdu, resp. súčasné majú kapacitu prijať ďalší úväzok. Vysvetľuje, že systém sociálnej pomoci je tak zložitý, že si ľudia často mýlia opatrovateľskú službu, ktorú poskytuje obec so sociálnymi dávkami, ktoré sú v kompetencii úradov práce či inou formou pomoci, ktorá nie je v kompetencii samospráv. Systém je komplikovaný, málokto sa v ňom dokáže zorientovať, preto sa v takýchto prípadoch snažia najmä prostredníctvom spoločného obecného úradu - referátu sociálnych vecí ľudí usmerniť a pomôcť urýchlene nájsť tú inštitúciu, ktorá vie reálne pomôcť.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Peter Holbička: Zostaňme ľuďmi, ktorí majú srdce na pravom mieste Čítajte 

Ukazuje sa trend, že seniori predajú nehnuteľnosť, v ktorej prežili väčšinu svojho produktívneho veku a zo získaných peňazí si financujú pobyt v súkromných zariadeniach. Ide najmä o seniorov, ktorých deti žijú vo väčšej vzdialenosti od rodiska.

Situácia nie je ideálna

„Som presvedčený, že kvalitné medzigeneračné spolužitie pomáha všetkým zúčastneným nájsť pocit, že „nepatrím do starého železa“, lebo spoločnosť ma stále potrebuje. Ako perličku uvediem, že stolnotenisový oddiel v Radoli je dôkazom, že v dobrej fyzickej kondícii môžu byť aj sedemdesiatnici. Som presvedčený, že uspokojivý spoločenský život predlžuje dobu dožitia a má pozitívny vplyv na zdravotný stav. Nie je však dôvod tešiť sa, že situácia je ideálna. V oblasti starostlivosti o seniorov máme viacero rezerv. Vieme o nich. Pohybujeme sa však v reálnom svete s obmedzenými finančnými zdrojmi. Musíme sa preto rozhodovať medzi tým, či napríklad aj pre seniora je v dobe dnešnej hustej automobilovej premávky väčším prínosom nový bezpečný chodník alebo klubovňa na trávenie voľného času, či uprednostníme inú aktivitu,“ vysvetľuje Tkáčik.

SkryťVypnúť reklamu

Získali peniaze na mzdy opatrovateliek

„Obyvateľom s nepriaznivým zdravotným stavom, ktorí sa nedokážu sami, ani s pomocou svojej rodiny o seba postarať, poskytuje mesto domácu opatrovateľskú službu. Tento rok ide o 61 ľudí, službu zabezpečuje 48 kvalifikovaných opatrovateliek, ktoré majú s mestom uzatvorené pracovné zmluvy,“ informuje primátor Kysuckého Nového Mesta Marián Mihalda. Pre prijímateľa z toho vyplýva povinnosť uhradiť príslušný poplatok. Pre ilustráciu, za hodinu ide o úhradu vo výške 1,05 € za odpracovanú hodinu v čase od 7. do 18. hodiny, 2 €/hod. od 18. do 7. hod. a 2,50 €/hod. počas sobôt, nedieľ a sviatkov. Mesto bolo úspešné v rámci projektu a získalo na obdobie 26 mesiacov nenávratný finančný príspevok na mzdy opatrovateliek vo výške 237 120 eur. V súčasnosti nemá žiadne zariadenie poskytujúce sociálne služby s celoročným pobytom. Sprostredkúva takúto starostlivosť prostredníctvom verejných poskytovateľov v zriaďovateľskej pôsobnosti ŽSK.

Možno vás bude zaujímať Mesto Čadca stále bez rozpočtu, no s riaditeľom Dombytu Čítajte 

Podarilo sa im získať nenávratný príspevok 965 157 eur od ministerstva pôdohospodárstva na výstavbu zariadenia opatrovateľskej služby a denného stacionára, kolaudačné konanie predpokladajú v novembri 2021. Momentálne mesto zabezpečuje odkázaným občanom podpornú sociálnu službu – stravovanie prostredníctvom štyroch jedální v meste. V súčasnosti je do stravovania zapojených 28 dôchodcov. V závislosti od výšky dôchodku im mesto poskytuje zľavu od 0,70 do 0,80 € na 1 obed.

Je ich málo

V Krásne nad Kysucou prevádzkujú Dom s opatrovateľskou službou, kde je kapacita 8 žien, funguje nepretržite 24 hodín denne. „Aj podľa skúsenosti v zahraničí a odporúčaní Európskej únie je najdôležitejšie pomôcť ľudom byť v prirodzenom prostredí. Preto u nás financujeme opatrovateľskú službu. V súčasnosti máme 14 opatrovateliek,“ vysvetľuje Grapa. Ako vraví problémom je ich súčasný nedostatok, keďže nezamestnanosť v meste je veľmi nízka. Stravu si môžu zabezpečiť seniori z kuchyne základnej alebo materskej školy, funguje však aj viacero privátnych služieb, ktoré rozvážajú jedlo za prijateľnú cenu. V tomto roku zrekonštruujú a nadstavia s pomocou eurofondov dom dôchodcov, ktorý bude slúžiť pre jedenástich obyvateľov, komfort však bude iný než v klasických domovoch. „Nepôjde o bývanie na dožitie, budú tam žiť veľmi aktívne, stretávať sa s príbuznými a známymi,“ dodáva primátor.

Možno vás bude zaujímať SAD-ka bude dezinfikovať autobusy Čítajte 

„Rozvoz obedov v rámci sociálnej služby obce fungoval u nás dlhé roky, museli sme však túto službu zrušiť, lebo by sme v súlade s novým zákonom nedokázali zadarmo zabezpečiť obedy aj školákom. Teraz robí rozvoz súkromná firma, s ktorou sa nám podarilo seriózne dohodnúť. Čo sa týka opatrovateľskej služby funguje, ale využíva sa sporadicky,“ hovorí starostka Svrčinovca Renáta Majchráková. Čo sa týka pokrytia požiadaviek ohľadom opatrovania snažia sa spolupracovať a pomôcť ľuďom pri vybavení všetkých náležitostí. Obec z vlastných zdrojov platí napríklad posudkového lekára. Nemá vlastné zariadenie sociálnej starostlivosti, rovnako ako iné obce, aj u nich to riešia prostredníctvom Žilinskej župy.

Povinnosť majú aj deti seniorov

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok
s predplatným MYregiony.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.

Najčítanejšie na My Kysuce

Komerčné články

 1. Na nechránenom školskom dvore namerali v lete až 60 stupňov
 2. Ako zvládnuť prechod?
 3. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
 4. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
 5. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne
 6. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku!
 7. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa?
 8. Slováci hlásili v lete až o 35 % viac škôd než minulý rok
 1. Ako zvládnuť prechod?
 2. MSV v Brne predstaví inovatívne priemyselné technológie
 3. Zubár rovná sa neznesiteľné utrpenie? Nemusí to tak byť
 4. Svetový deň srdca v Nemocnici AGEL Košice-Šaca
 5. List moruše bielej pomáha znižovať hladinu cukru v krvi
 6. Zlato z malého futbalu aj plážového volejbalu
 7. Vďaka Blue Berry™ si užívam život naplno!
 8. V sobotu môžete urobiť dobrú voľbu! Union víta nových poistencov
 1. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku! 23 687
 2. Všetkým lepí pred voľbami 13 516
 3. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí 9 712
 4. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy? 5 567
 5. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa? 5 150
 6. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne 4 798
 7. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy 4 564
 8. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát 3 500

Blogy SME

 1. Martin Pollák: Generácia Alfa
 2. Miroslav Pollák: Po voľbách
 3. Blanka Ulaherová: Korunovaná mŕtvola, vzkriesený kohút a moje ďalšie nové poznatky z Portugalska
 4. Otilia Horrocks: "Len aby horšie nebolo "
 5. Mária Melková: Moje deti, Tvoje deti, naše deti - mýty o živote v zošívaných rodinách
 6. Rado Surovka: Ešte nie je koniec ?
 7. Ján Serbák: Víťazom volieb je Peter Pellegríni
 8. Otilia Horrocks: Zopár miliónov na realizáciu košického parku, ktorý vzíde z prianí účastníkov dotazníka, tak propaguje svoj zámer Radnica Košíc.
 1. Martin Greguš: Voličom Progresívneho Slovenska a SAS v Bratislave. Keď 1.10. už nebude mať kde zaparkovať spomeňte si, kto si opäť neurobil domácu úlohu... 84 416
 2. Soňa Bulbeck: Umieráčik za Slovensko 44 669
 3. Jana Plichtová: "Dobrák" Boris Kollár a jeho pomáhanie (si k majetku) 31 039
 4. Michal Feik: Možno veriť predvolebným prieskumom? 27 596
 5. Ján Šeďo: Generálmajor Ivan Pach dokonale a inteligentne zotrel Fica. 21 755
 6. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 17 438
 7. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď 14 070
 8. Ján Valchár: Načo je Rusku Sevastopol? 7 818
 1. Jiří Ščobák: V parlamentě jsou mimochodem také dva poslanci Za ľudí
 2. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
 6. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
 7. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Kysuce - aktuálne správy

Voľby

Strana Smer SD vyhrala v každej obci na Kysuciach.


2 h

Tieto inzeráty nájdete aj v tlačenej verzii novín MY v danom týždni.


3 h
Anne a Františkovi zo Skalitého sa vo štvrtok 3. augusta narodila vytúžená dcérka Terézia Truchlíková. Narodila sa s mierami 3 150 gramov a 50 centimetrov. Trojročnej Barbore tak pribudla parťáčka na celý život. Meno Terézia je gréckeho pôvodu a môže mať dva významy, a to buď pochádzajúca z ostrova Thery alebo zo slova térésis s významom opora.

Privítajte s nami novorodencov z Kysúc.


4 h

Čísla raketovo stúpajú. Tyčinka Space Protein je žiadaná doma aj za hranicami.


29. sep

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Blogy SME

 1. Martin Pollák: Generácia Alfa
 2. Miroslav Pollák: Po voľbách
 3. Blanka Ulaherová: Korunovaná mŕtvola, vzkriesený kohút a moje ďalšie nové poznatky z Portugalska
 4. Otilia Horrocks: "Len aby horšie nebolo "
 5. Mária Melková: Moje deti, Tvoje deti, naše deti - mýty o živote v zošívaných rodinách
 6. Rado Surovka: Ešte nie je koniec ?
 7. Ján Serbák: Víťazom volieb je Peter Pellegríni
 8. Otilia Horrocks: Zopár miliónov na realizáciu košického parku, ktorý vzíde z prianí účastníkov dotazníka, tak propaguje svoj zámer Radnica Košíc.
 1. Martin Greguš: Voličom Progresívneho Slovenska a SAS v Bratislave. Keď 1.10. už nebude mať kde zaparkovať spomeňte si, kto si opäť neurobil domácu úlohu... 84 416
 2. Soňa Bulbeck: Umieráčik za Slovensko 44 669
 3. Jana Plichtová: "Dobrák" Boris Kollár a jeho pomáhanie (si k majetku) 31 039
 4. Michal Feik: Možno veriť predvolebným prieskumom? 27 596
 5. Ján Šeďo: Generálmajor Ivan Pach dokonale a inteligentne zotrel Fica. 21 755
 6. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 17 438
 7. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď 14 070
 8. Ján Valchár: Načo je Rusku Sevastopol? 7 818
 1. Jiří Ščobák: V parlamentě jsou mimochodem také dva poslanci Za ľudí
 2. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
 6. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
 7. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu