Všetky texty o novom koronavíruse budú na MYregiony.sk odomknuté a prístupné pre každého, považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného.
Pracovníci ÚzS SČK v Čadci s dobrovoľníkmi distribuovali v minulých dňoch potravinové balíčky.
„Ide o pomoc z prostriedkov EÚ v rámci Operačného programu potravinovej a základnej materiálnej pomoci, ktorá bola nastavená na obdobie rokov 2014 až 2020. Riadiacim orgánom pre jej poskytovanie je ministerstvo práce,“ vysvetľuje riaditeľka ÚzS SČK v Čadci Helena Tomašikova.
Navštívili vyše päťsto rodín
Podľa jej slov cieľovou skupinou sú ľudia žijúci v domácnostiach a tí, ktorým sa poskytuje sociálna služba v zariadení sociálnych služieb bez poskytovania stravy, napríklad v útulkoch.

Počas uplynulých dvoch týždňov navštívili 555rodín a rozviezli 1200 balíčkov. „Ďakujeme za spoluprácu mestám, obciam, ktoré sú nám veľmi nápomocné. Poďakovanie patrí aj dobrovoľníkom SČK, ktorí venujú svoj voľný čas, aby sa potravinová pomoc dostala do rodín včas,“ dodala Tomašiková. Balík obsahuje 21 druhov potravín, medzi iným múku, cukor, strukoviny, cestoviny, olej, ryžu, mäsové konzervy a podobne. Hmotnosť balíka je približne 13,5 kg. Jeho hodnota sa pohybuje do 36 eur. Pracovníci a dobrovoľníci SČK odovzdali zároveň navštíveným rodinám aj ochranné rúška.

„Sme neustále v teréne, rozdávame ich seniorom, ťažko zdravotne postihnutým, ale aj bezdomovcom. Naši dobrovoľníci ich doslova vyhľadávajú. Nachádzajú ich na rôznych miestach, aj spiacich na lavičkách. Pokiaľ vidia na ulici niekoho bez neho, automaticky mu ho dajú,“ približuje prácu dobrovoľníkov Tomašiková. „Veľmi by som chcela poďakovať Boženke Blažekovej z Krásna nad Kysucou, ktorá na tieto účely ušila bezplatne 600 rúšok a šije ďalšie. Ďalšou neoceniteľnou pomocou boli aj tie, ktorá ušila Renátka Šimašková zo Starej Bystrice,“ neskrýva vďačnosť riaditeľka.
Dobrovoľníci pomáhajú aj s nákupmi
Podľa jej slov v týchto dňoch pomáhajú dobrovoľníci SČK aj s nákupmi potravín, drogérie a liekov. Služba je určená seniorom, ZŤP a ľuďom v domácej karanténe. Tí môžu kontaktovať napríklad Jaroslavu Miníkovú (0918 896 845) a Rudolfa Jantulíka (0944090936 -len SMS).

Uvedú svoje meno, adresu aktuálneho pobytu a tiež svoje telefónne číslo. Pracovníci si údaje zaznamenajú a klientovi sa počas dňa ozvú. Tí musia vložiť do obálky (igelitového vrecka) lístok s požiadavkou na nákup, ktorý je potrebné premyslieť zodpovedne (aspoň 5 ks – teda nielen jedno mlieko a pod.). Tiež doň vložia peniaze v hotovosti – predpokladanú sumu nákupu. Pracovník vopred zavolá, príde v uniforme SČK a obálku/vrecko vyzdvihne . Následne urobí nákup a prinesie ho spolu s výdavkom a blokom z pokladne.
„Sme veľmi radi, že nám dobrovoľníkov pribúda, v súčasnosti ich pri našom ÚzS SČK v Čadci funguje vyše dvadsať. Túto činnosť všetci robíme na princípe ľudskosti a nestrannosti. Chcem zdôrazniť, že v tomto čase uvítame každú pomoc. Všetkým, ktorí akýmkoľvek spôsobom pomáhajú, SČK veľmi pekne ďakuje,“ dodáva Tomašiková.
Koronavírus SARS-CoV-2
Najnovšie poznatky a informácie o ochorení Covid-19 a novom koronavíruse SARS-CoV-2, ktorý mal prvotné ohnisko nákazy v čínskom meste Wu-chan.
25 otázok a odpovedí o Covid-19: všetko čo potrebujete vedieť o nákaze a prevencii
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk a obmedzením dotykov tváre
- Ako si správne umývať ruky
- Čo sú to vírusy a ako sa šíria?
- Ako sa vírusy prenášajú zo zvierat na ľudí?
- Funguje ochrana pomocou rúšok a respirátorov?
- Prečo WHO vyhlásila globálny stav núdze?
- Kto sú to superprenášači?
- Ako sa nový koronavírus rozšíril vo svete? (graf)
- Čo ak 2019-nCoV nezmizne? Dva možné scenáre spolužitia ľudstva a vírusu