Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na MYregiony.sk odomknuté a prístupne pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného, ďakujeme.
V Kysuckej nemocnici museli v januári 2005 zrušiť infekčné oddelenie, ktoré v Čadci fungovalo od roku 1970. Zamestnanci sa už vtedy pýtali, čo by sa stalo, keby došlo k epidémii. A tá skutočne prišla. Najbližšie špecializované pracovisko je v Martine. Išlo vtedy o rozhodnutie Regionálneho koordinačného centra Všeobecnej zdravotnej poisťovne v Žiline. To si totiž neobjednalo hospitalizáciu pacientov s infekčnými ochoreniami.

Keby ho nemocnica naďalej prevádzkovala, musela by ho financovať sama, na čo peniaze nemala. Najčastejšie sa na infekčnom liečili pacienti so salmonelou, boreliózou, hepatitídou, pasovým oparom, meningitídou a ďalšími ochoreniami. Už v tom čase si zamestnanci kládli otázku, čo by sa stalo v prípade epidémie. Ako sa ukázalo, ich obavy boli opodstatnené. „Je to veľká škoda, že nemocnica o toto oddelenie prišla. O to je to v súčasnosti horšie. Pracujeme však na tom, aby sme zabezpečili ochranu našich pacientov aj zdravotníkov,“ povedal riaditeľ nemocnice Martin Šenfeld.
Začnú používať rýchlotesty
Pri vstupe na urgentný príjem vytvorili tzv. bezkontaktnú zónu, kde sa pacienti dostanú až po identifikácii a vylúčení podozrenia z koronavírusovej nákazy. Pokiaľ podozrenie je, týchto pacientov, ktorých zdravotný stav nie je vážny, zatiaľ izolujú v obytnom prívese, ktorý je pred budovou urgentného príjmu. Vybavili ho hygienickými pomôckami, toaletou, elektrinou a vodou. „V prípade vážneho stavu, kde je podozrenie na koronavírus, majú pripravené špeciálne priestory v budove nemocnice. V najbližších dňoch chceme zaviesť rýchlotesty, ktoré by mali do pár minút vylúčiť nákazu koronavírusom,“ informoval Šenfeld.

Podľa jeho slov pripravujú postupne ďalšie súbory opatrení v oblasti ochrany zdravia pacientov, tiež zamestnancov nemocnice. „Komunikujeme aj s medikmi, ktorí chcú tiež pomôcť pri riešení tejto kritickej situácie. Veľmi si vážim ich ústretovosť a ochotu. Akurát nastavujeme formu spolupráce, nielen s nimi, ale aj s inými dobrovoľníkmi. Je to veľmi povzbudzujúce, že v týchto ťažkých chvíľach nachádzame pomocnú ruku,“ váži si tento počin riaditeľ.
Žiadajú pacientov, aby nezamlčovali cestovateľskú anamnézu a karanténu
Nemocnica momentálne poskytuje len akútnu zdravotnú starostlivosť a tú, kde hrozí riziko z omeškania. „Uzatvorili sme viaceré vchody, oddelili lôžkovú časť, kde ležia pacienti, aby sme zabránili ich ohrozeniu. Ambulantná časť funguje tiež v obmedzenom režime, poskytuje len neodkladnú zdravotnú starostlivosť. Do budovy nemocnice je zakázané chodiť bez ochranného rúška,“ približuje ďalšie opatrenia.

A pokračuje s tým, že postupne pripravujú reprofiláciu oddelení na to, aby vedeli zvládnuť pandémiu. Zároveň vyzýva, aby ľudia nechodili do nemocnice, pokiaľ ich zdravotný stav znesie odklad. Tiež aby boli úprimní a nezamlčovali zdravotníkom informácie o cestovateľskej anamnéze, prípadne karanténe, pretože v opačnom prípade ich vystavujú veľkému riziku.
Koronavírus SARS-CoV-2
Najnovšie poznatky a informácie o ochorení Covid-19 a novom koronavíruse SARS-CoV-2, ktorý mal prvotné ohnisko nákazy v čínskom meste Wu-chan.
25 otázok a odpovedí o Covid-19: všetko čo potrebujete vedieť o nákaze a prevencii
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk a obmedzením dotykov tváre
- Ako si správne umývať ruky
- Čo sú to vírusy a ako sa šíria?
- Ako sa vírusy prenášajú zo zvierat na ľudí?
- Funguje ochrana pomocou rúšok a respirátorov?
- Prečo WHO vyhlásila globálny stav núdze?
- Kto sú to superprenášači?
- Ako sa nový koronavírus rozšíril vo svete? (graf)
- Čo ak 2019-nCoV nezmizne? Dva možné scenáre spolužitia ľudstva a vírusu