Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na MYregiony.sk odomknuté a prístupne pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného, ďakujeme.
„Čo sa týka rúšok, riešime to od samého začiatku. Samozrejme, je to komplikované, je ich nedostatok. Ale spojili sme sa s krajčírkami z Kysuckého Nového Mesta, ktoré pre nás šijú. Najskôr sme „vyzbrojili“ ľudí z prvej línie, teda osoby prvého kontaktu – zamestnancov mestského úradu, údržbu mesta či mestskú políciu,“ hovorí pre týždenník Kysuce Marián Mihalda, primátor Kysuckého Nového Mesta.
Podľa štatistík žije v Kysuckom Novom Meste asi 2500 ľudí nad 65 rokov. Mesto zatiaľ toľko rúšok pre najohrozenejšiu skupinu obyvateľov nemá. Akonáhle ich bude mať k dispozícii, rozdistribuuje ich medzi občanov.

Našťastie, ľudia v meste sú disciplinovaní, asi 80 percent z nich nosí rúška. Nad nosením tohto módneho doplnku má dohľad aj mestská polícia. Keď vidia ľudí bez rúška, hneď im ich dajú, alebo ich aspoň upozornia, aby chránili seba i svoje okolie. Zároveň vyzývame ľudí, aby si sami zadovážili rúška. V tejto dobe je to jednoducho nutnosť a povinnosť každého z nás,“ vysvetľuje primátor.
Na margo disciplíny ľudí Marián Mihalda hovorí, že zo začiatku mali problém s majiteľmi barov.
„Prísne pravidlá zo začiatku obchádzali, boli nedisciplinovaní. Niektorí svoje bary svojvoľne premenovali na reštaurácie, že veď tam robia toasty, hamburgre a neviem čo. Našťastie, hneď na to krízový štáb nariadil zatvorenie všetkých reštaurácii i barov,“ hovorí Mihalda.
Podľa slov primátora robia výbornú prácu mestskí policajti. „Sú stále v teréne. Hneď, keď vidia skupinku štyroch – piatich ľudí pri sebe, upozorňujú ich, aby sa radšej nestretávali, držali od seba odstup a podobne. Ďalej ľudí stále upozorňujú, aby nechodili bez rúšok. V uplynulý týždeň sa vydávali na pošte sociálne dávky. Aj tam pomáhali naši príslušníci, aby ľudia držali od seba odstup a vstupovali na poštu len a len s rúškom na tvári,“ chváli mestských policajtov.
V Kysuckom Novom Meste nemajú výraznejšie problémy ani s obedmi pre skôr narodených ľudí. Seniori, ktorí chodili do jedálne, majú v súčasnosti donášku domov.
„Veľmi ma potešili dobrovoľníci. Napríklad dvaja chalani Dávid a Majo, ktorí robia nákupy pre seniorov a donesú im ich až priamo domov. Keďže chceli byť počas tohto obdobia radšej sami, aby neohrozovali svojich blízkych, poskytli sme im priestory v Klube 75,“ uzatvára Mihalda.
Koronavírus SARS-CoV-2
Najnovšie poznatky a informácie o ochorení Covid-19 a novom koronavíruse SARS-CoV-2, ktorý mal prvotné ohnisko nákazy v čínskom meste Wu-chan.
25 otázok a odpovedí o Covid-19: všetko čo potrebujete vedieť o nákaze a prevencii
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk a obmedzením dotykov tváre
- Ako si správne umývať ruky
- Čo sú to vírusy a ako sa šíria?
- Ako sa vírusy prenášajú zo zvierat na ľudí?
- Funguje ochrana pomocou rúšok a respirátorov?
- Prečo WHO vyhlásila globálny stav núdze?
- Kto sú to superprenášači?
- Ako sa nový koronavírus rozšíril vo svete? (graf)
- Čo ak 2019-nCoV nezmizne? Dva možné scenáre spolužitia ľudstva a vírusu