Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na MYregiony.sk odomknuté a prístupne pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného, ďakujeme.
Okresné mesto Čadca reagovalo na hrozbu šírenia koronavírusu ako jedna z prvých samospráv. Už 11. marca prijalo prvé preventívne opatrenia. V meste okrem iného zatvorili školy a škôlky, spoločenské, kultúrne i športové podujatia zrušili až do odvolania.

Hneď na druhý deň vyhlásili na celom území Slovenskej republiky mimoriadnu situáciu. Ľudia v mestách a obciach sa postupne zomkli a začali rozmýšľať, ako ochrániť svojich najzraniteľnejších občanov.
„Najskôr sme ochrannými prostriedkami potrebovali zabezpečiť ľudí na mestskom úrade a mestskom podniku služieb, teda tých v prvej línii, pretože život v meste sa nemôže úplne zastaviť. Hneď na to sme zabezpečili rúška pre Viacúčelové zariadenie pre seniorov v Čadci, ktoré patrí pod správu mesta.
Rúškami sme už zásobili aj Centrum sociálnych služieb PARK v Čadci, ktoré je pod zriaďovateľskou pôsobnosťou Žilinského samosprávneho kraja,“ povedal koncom uplynulého týždňa Milan Gura, primátor Čadce.
Podľa jeho slov sa do šitia rúšok dali aj zamestnankyne Domu kultúry v Čadci. Mesto zháňa látku či gumičky všade, kde sa dá.
„V priebehu tohto týždňa by sme mali mať 15-tisíc rúšok. Za pomoci dobrovoľníkov ich dostaneme k tým, ktorí ich najviac potrebujú. Zásobíme aj ďalšie dva domovy seniorov na našom území, hoci nepatria pod našu správu,“ pokračoval Gura.

Čo sa týka obedov, dovoz funguje tak, ako v minulosti. Ľudia, ktorí mali objednanú stravu z jedálne vo Viacúčelovom zariadení pre seniorov v Čadci, ich dostanú aj teraz. K svojmu obedu sa nedostanú akurát ľudia, ktorí sa chodili stravovať osobne do jedálne. Kvôli sprísneným opatreniam od externých stravníkov dočasne upustili.
Kvôli opatreniam uzavrelo mesto Čadca svoju radnicu. Zamestnanci riešia len akútne prípady. „Radnicu stráži mestská polícia. Pred úradom je zoznam telefónnych čísel na pracovníkov jednotlivých úsekov. Ľudia si musia najskôr zavolať na daný úsek, odkonzultovať danú problematiku po telefóne. S pracovníkom mestského úradu sa dohodnú, či ich problém znesie odklad alebo nie. Ak nie, vstup je povolený len s ochranným rúškom,“ dodáva Gura.
Koronavírus SARS-CoV-2
Najnovšie poznatky a informácie o ochorení Covid-19 a novom koronavíruse SARS-CoV-2, ktorý mal prvotné ohnisko nákazy v čínskom meste Wu-chan.
25 otázok a odpovedí o Covid-19: všetko čo potrebujete vedieť o nákaze a prevencii
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk a obmedzením dotykov tváre
- Ako si správne umývať ruky
- Čo sú to vírusy a ako sa šíria?
- Ako sa vírusy prenášajú zo zvierat na ľudí?
- Funguje ochrana pomocou rúšok a respirátorov?
- Prečo WHO vyhlásila globálny stav núdze?
- Kto sú to superprenášači?
- Ako sa nový koronavírus rozšíril vo svete? (graf)
- Čo ak 2019-nCoV nezmizne? Dva možné scenáre spolužitia ľudstva a vírusu