Každá cesta za šťastím je zväčša pretkaná aj prekážkami. Bez prekonávania problémov by pravé šťastie nechutilo tak sladko. Rozprávky na kamenistých chodníčkoch od autorky Jany Belkovej sú práve také – plné kamienkov na životnej ceste postáv, no i šťastných víťazstiev.
Stretnete v nich rozprávkových hrdinov, kráľov, poctivých čertov, krásne víly, aj nemilosrdných vodníkov, lúpežných zbojníkov a ohavných zloduchov. Ich nevšedné príbehy sú neúnavným hľadaním šťastia, lásky, spravodlivosti, pravdy, fenoménov, ktoré sú v rozprávkach nepostrádateľné a v dnešnej dobe zriedkavé.
„Hovorí sa, že akákoľvek umelecká tvorba je obrazom nášho podvedomia. Aj v mojom podvedomí je túžba po hľadaní spravodlivosti a vyjadrení pravdy. Myslím si, že pravdu môžeme chápať, iba v spätosti so všeobecnými, univerzálnymi zákonmi prírody. Tieto filozofické súvislosti nesie napríklad rozprávka O štyroch ročných obdobiach,“ hovorí o knižke jej autorka Jana Belková, ktorá je zároveň aj autorkou ilustrácií.
Kde e-knihu kúpite?
E-knihu Rozprávky na kamenistých chodníčkoch od autorka a ilustrátorky Jany Belkovej nájdete v predaji vo formátoch pdf, EPUB, MOBI na Martinus .sk/cz, Uniknihy.sk, Knihy.ABZ.cz
Knižné príbehy okorenila filozofiou, jemným humorom, ale aj dobrodružstvom a napätím. Rozprávky ponúkajú zamyslenie sa nad hodnotami a ľudskými zlozvykmi správania, ktoré čakajú na primeranú formu odmeny a trestu. „Čo je však najdôležitejšie, príbehy nesú vysoký hodnotový potenciál, ktorý môže deťom pomôcť rozvíjať fantáziu a predstavivosť ale aj objaviť pravú cestu za šťastím,“ hovorí autorka o svojom diele.

Námety rozprávok sú vymyslené a podľa autorkiných slov sú ovplyvnené štúdiom filozofických vied. Do istej miery sú aj výsledkom celoživotnej inšpirácie klasickými ľudovými rozprávkami, Jana Belková sa netají tým, že rozprávky stále patria k jej čítaniu. „Sú mojím obľúbeným žánrom z podmanivých čias ranného detstva až dodnes. Uprednostňujem však klasické diela od Boženy Němcovej, Pavla Dobšinského, či K. J. Erbena so svojou originálnou poetikou. Všetky tieto klenoty zmysluplne vypĺňajú moju knižnicu a často sa k týmto knihám vraciam.“
Autorka a ilustrátorka v jednej osobe obľubuje i sci-fi, či hororové poviedky od R. Dahla, majstra čierneho humoru. „Cesta, na ktorej som sa rozhodla rozprestrieť krídla fantázie, ma priviedla až k písaniu rozprávok, kde som mohla v plnej miere uplatňovať predstavivosť, či filozofickú erudíciu,“ hovorí.
Jana Belková momentálne pripravuje súbor rozprávok, medzi ktorými budú aj príbehy so sociálno-filozofickým charakterom. V tomto smere ju motivovali sociálni filozofi so svojimi utopistickými teóriami o štáte a spravodlivosti.
Jana Belková
Narodila sa v Čadci, mladosť prežila v Krásne nad Kysucou. Jej detstvo bolo zaujímavé a to vďaka výnimočnému povolaniu jej otca, ktorý bol lesníkom. Na toto obdobie spomína ako na ,,zlaté časy" jej najväčšej spätosti a súdržnosti s prírodou. Aj tieto fakty ovplyvnili autorkinu výtvarnú tvorbu, v ktorej sa zamerala na prepojenie človeka s prírodou.

Vo svojich obrazoch kladie dôraz na medziľudské vzťahy, ktoré podľa nej môžu existovať len v spojitosti s jednoduchými tradičnými hodnotami. Vďaka jej záujmu o filozofiu začína externe študovať sociálno-filozofické učenia na fakulte HV UMB v Banskej Bystrici. Po niekoľkých rokoch sa vracia k štúdiu systematickej filozofie, ktoré v roku 2017 ukončuje doktorátom na filozofickej fakulte TU v Trnave.
Pôsobila ako učiteľka, po piatych rokoch začala pracovať ako sociálna pracovníčka a špecialistka na ľudí s Alzheimerovov chorobou v sociálnom zariadení.
Svoje skúsenosti na prácu v sociálnej oblasti si priniesla zo zahraničia, kde bola zamestnaná niekoľko rokov aj v rámci Červeného rakúskeho kríža.
Jej pracovnú činnosť však prerušila materská dovolenka a odchod do mesta Turzovka zmenil jej pracovné pôsobenie. Tu začala autorka výraznejšie tvoriť, vystavovať obrazy a zúčastňovať sa výtvarných plénerov doma aj v zahraničí.
V roku 2019 vstúpila do štúdia neprofesionálnych výtvarníkov KKS v Čadci. Začínala sa zúčastňovať literárnych regionálnych a celoslovenských súťaží, z ktorých si odnáša ocenenia. Túžba po ilustrovaní knihy a jej prepojenia s literatúrou ju priviedla k napísaniu rozprávkovej knihy.