Pri hrobe Jozefa Kronera a jeho manželky Terézie Hurbanovej sa od roku 2008 každoročne konala pietna spomienka. V marci sa na nej vždy zúčastnili aj obyvatelia obce Staškov, kde sa známy herec narodil. Tentokrát museli zostať doma.
Ešte vlani prišlo na pietnu spomienku viac ako štyridsať Staškovanov a členov rodiny Kronerovcov. Kysučania pred dvanástimi rokmi navštívili Slávičie údolie prvýkrát. Tradícia pietnej spomienky, ktorá sa medzičasom rozšírila aj o návštevu cintorína v Považskej Bystrici k hrobu maliarky Zuzany Vaňousovej - Kronerovej, či Vojtecha Pohanku v Ružinove, ktorý je autorom súsošia Jána Pavla II. a Matky Terezy v Staškove, pokračovala až doposiaľ, keď ju prerušil šíriaci sa koronavírus. Každý rok priniesli Kysučania k hrobom hrudku staškovskej zeme.
Dobrodružstvo pri obžinkoch musia nechať na neskôr
„Spomienku sme mali naplánovanú na 14. marca s tradičným programom. Plánovali sme navštíviť Považskú Bystricu, Ružinovský cintorín, Slávičie údolie a divadelné predstavenie Zmierenie alebo dobrodružstvo pri obžinkoch v SND. Bohužiaľ, pandémia to prekazila,“ informuje predseda Spolku rodákov Jozefa Kronera v Staškove Vladimír Gajdošík. Ako vraví sú pripravení a dohodnutí aj so Zuzkou Kronerovou, že po stabilizovaní situácie spomienku zrealizujú.

Vďaka aktívnemu spolku, ktorý funguje už 12 rokov, aj vlani pokračovali v Staškove v plenéri Maľované pod Grapou, v júli zorganizovali už 5. záverečný ročník. Spolok sa v minulosti podpísal aj pod odhalenie Kameňa svätorečenia v Parku Jána Pavla II. a Matky Terezy pri príležitosti kanonizácie Agnes Gonxhe Bojaxhiu, zakladateľky rehoľného rádu Kongregácie misionárok lásky. Na piate výročie slávnostného otvorenia Kronerovho rodného domu sprístupnili členovia nové Železničiarske múzeum – ako to videl Jozef Kroner, ktorému prischol názov „Stanička“. Pod názvom Keď kvitla Grapa pripravili v roku 2017 emotívnu slávnosť uvedenia knihy Herečka, do ktorej sústredila svoje pamäti Zuzana Kronerová – Vaňousová.
„Vlani v júli sme zorganizovali pri domčeku už spomínaný záverečný 5. ročník výtvarného plenéra. Zúčastnilo sa na ňom až sedem výtvarníkov. Diela sme vystavili v Staničke, podstatnú časť artefaktov sme následne v spolupráci s mestom Čadca predstavili milovníkom umenia na výstave v Mestskej galérii v Čadci pod názvom Maľované pod Grapou. Išlo o vyše 60 diel od 22 výtvarníkov zo Slovenska a Českej republiky. Kurátorom výstavy bol akad. sochár Juraj Čutek, laureát Krištáľového krídla za umenie. Tento rok začiatkom februára sme v Kultúrnom dome Jozefa Kronera v Staškove slávnostne uviedli do života knihu Neha a chlieb autorov Juliany Belkovej a Vladimíra Gajdošíka, vydal ju Spolok rodákov Jozefa Kronera,“ približuje niektoré aktivity spolku Gajdošík.