ČADCA. Marekov dedko Jaroslav Stráňavský sa významne zasadzoval za ľudovú tvorbu na Kysuciach, učil i v ľudovej škole umenia. Nebolo mu cudzie ani vyrezávanie z dreva a trojstrunové husle, takzvané drevené husľové korýtka, ktoré sa na Kysuciach zachovali, sa zachovali práve vďaka nemu.
Bol spoluzakladateľom súboru Kysučan i Jedľovina a vynikajúcim hudobníkom. Jeho syn, Marekov strýko Jaroslav Stráňavský hudobnú zložku súboru Jedľovina viedol po otcovi. Rodina druhého syna Igora hudobné nadanie nezdedila, no folklór u nich vytryskol svojím spôsobom.
Osudná košeľa
Ale poporiadku. Marek Stráňavský pred vysokou školou nastúpil do folklórneho súboru Kysučan ako tanečník. Vyplynulo to z rodinnej tradície: starý otec i strýko bývali primášmi v súbore Kysučan či Jedľovina.
Marekova výška 185 cm však potrápila krojovňu, z typických dedinských odevov naňho nebolo v súbore z čoho vyberať. Jeho mama však kedysi štrikovala pre Ústredie ľudovej umeleckej výroby, neskôr šila pre miestne krajčírske dielne. Poprosil ju teda, aby mu zhotovila krojovanú košeľu na mieru.

„Košeľa sa ušila a bola dobrá, no neskôr som potreboval i vestu a gate. Ľudia z môjho najbližšieho okolia si to začali všímať, pýtali sa ma, odkiaľ veci mám,“ vysvetľuje Marek začiatky toho, ako sa mama s otcom dostali k remeslu.
Rodičia postupne ušili kroje aj pre seba a Stráňavskí v nich začali chodiť na rodinné podujatia, na svadby.
„Na krstiny mojej dcéry sme šli už všetci krojovaní. Vzišlo z toho, že by sa šitie krojov oplatilo rozbehnúť popri práci.“
No myšlienka sa rozbehla takou rýchlosťou, že ku krojom bolo čoskoro treba i krpce, opasky, čižmy, klobúky. To si vzal na starosti syn Marek a jeho kamaráti, rodičia sa začali naplno venovať výšivkám.
„Otec začal vyvíjať nové výšivky na základe rôznych historických dokumentov, historických kníh, ktorých máme doma neúrekom.“