Kvôli hygienickým opatreniam poslanci rokovali v rúškach a zastupiteľstvo bolo neverejné, pred veľkou zasadacou miestnosťou bol príslušník mestskej polície.
Zastupiteľstvo sme preto spracovávali zo zvukového záznamu a z rovnakého dôvodu vychádza správa bez titulnej fotografie.
Viceprimátor Strapáč hovorí, že otázka nezákonného prijatia VZN o daniach je sporná a v súčasnosti sa nevie, ako by dopadlo, keby prokuratúra podala žalobu na Krajský súd v Žiline.
Dôležité momenty zastupiteľstva
- Prednosta informoval, že rozpočet mesta by mal byť pripravený k 8. júnu
- Poslanci odmietli protest prokurátora ohľadne VZN o daniach
- Architekt Mikovčák daroval mestu Čadca projekt rozhľadne na Husáriku
- Poslanci schválili plat primátora bez pohyblivej zložky
- Poslanci a vedenie mesta uvažujú o komisii, ktorá by rozhodovala o adresnej pomoci ľuďom po koronakríze
- Stavbu hokejbalového ihriska majú zrekonštruovať kvôli koronakríze do konca júna
Rozpočet mešká kvôli vírusu
Hneď v úvode zasadnutia poslanci navrhli zaradiť do programu informáciu o stave príprav rozpočtu pre rok 2020.
Prednosta Jaroslav Hacek informoval, že tvorbu rozpočtu ovplyvnila súčasná situácia pre COVID-19. Je však v štádiu, kedy by sa mal v pondelok 8. júna definitívne uzatvoriť.

„COVID-19 má veľký vplyv na rozpočet. Mnohé zmluvy boli podpísané a najväčší problém bol dodržať podmienky zazmluvnených akcií,“ povedal.
Jedným z týchto prípadov je odkúpenie bytoviek na sídlisku Žarec. Bytovky mali byť skolaudované do konca augusta, mala byť podpísaná kúpna zmluva medzi investorom a mestom Čadca.
„Problém je, že investorovi vznikli problémy v podobe uzatvorených hraníc. Museli sme podstúpiť také jednania, aby došlo k veľkým úpravám pôvodných zmlúv. Investor nestíha ukončiť stavbu do augusta tohto roku,“ vysvetlil Hacek.
Odkladá sa aj realizácia športového areálu mesta na budúci rok. Podobných problémov nastalo podľa slov prednostu mnoho. Kým mesto nemá definitívne uzatvorené zmluvné vzťahy medzi jednotlivými dodávateľmi, nemohlo rozpočet uzatvoriť.
Mesto Čadca tak stále funguje v rozpočtovom provizóriu.
Mestu hrozí súd
Najdlhší čas z piatkového zastupiteľstva venovali poslanci prejednaniu protestu prokurátora proti Všeobecne záväznému nariadeniu Mesta Čadca č. 3/2019 o dani z nehnuteľnosti, dani za psa, dani za ubytovanie, dani za predajné automaty a dani za nevýherné hracie prístroje, prijatému 5. decembra 2019.
Prípad v skratke
Dňa 14. novembra rokovalo mestské zastupiteľstvo o všeobecnom záväznom nariadení zvýšenia daní. Návrh prijatý nebol. Na zastupiteľstve 5. decembra sa opäť jednalo o tomto VZN, avšak pozmenenom. Podľa skupiny poslancov však nové VZN nebolo dostatočne dlho zverejnené na úradnej tabuli a teda 15 dní tak, aby to zodpovedalo legislatíve. Mesto argumentuje, že jednalo o pôvodnom VZN, a to viselo na úradnej tabuli 21. októbra do 14. novembra, teda dostatočne. Taktiež tvrdí, že zmena vo VZN sa týkala poslaneckého návrhu, ktorý nemôže byť obmedzovaný 15 dňovou lehotou.
Skupina poslancov nesúhlasila, prijatie VZN považovala za nezákonné a posunula prípad po petícii na okresnú prokuratúru. Podľa prokuratúry mesto Čadca na zastupiteľstve 5. decembra nerokovalo o pôvodnom, ale pozmenenom návrhu. Podľa prokuratúry mesto v legislatívnom procese pochybilo.
Podľa viceprimátora Strapáča mesto zvolalo ústne prejednanie protestu na dňa 25. mája, no z prokuratúry sa nikto nedostavil. Mesto zástupcov prokuratúry pozvalo aj na piatkové mestské zastupiteľstvo, neprišiel nikto. „Nie je možné vysvetliť postoje prokuratúry, pretože nie so všetkým, čo je v proteste, je možné sa stotožniť,“ uviedol Strapáč.
„Z tohto dôvodu nemáme inú možnosť a po porade s právnym oddelením navrhujeme, aby protestu prokurátora nebolo vyhovené a aby odpovede na otázky dal súd. Navrhujeme, aby sa protestu nevyhovelo, mesto Čadca v prípade, ak prokurátor podá žalobu na Krajský súd v Žiline, bude verdikt súdu rešpektovať,“ povedal.

Mesto ide po vzore minulosti, kedy okresný prokurátor napadol VZN o reklamách, no Krajský súd v Žiline vtedy potvrdil, že mesto Čadca nepochybilo a nariadenie o reklamách ostalo v platnosti.
Niektorí poslanci navrhovali vyhovieť protestu prokurátora, opätovne prejednať VZN, dopytovali sa, čo sa stane v prípade, ak by potenciálny súdny proces mesto prehralo. „V takom prípade vznikne daňový preplatok občanov. Ten sa buď započíta na ďalšie zdaňovacie obdobie, alebo sa daňovému poplatníkovi vráti,“ odpovedal Strapáč.
Poslanci Lariš a Kubala apelovali na mesto, aby poslancom predkladali právne správne dokumenty. Vzniesli, že poslanci hlasujú na základe dokumentov, ktoré sú im k zastupiteľstvu predkladané. Časť z nich nemá právnické vzdelanie a nemá si ako overiť ich správnosť. Žiadajú, aby boli poctivo pripravené právnym oddelením.
Väčšina poslancov napokon protestu prokurátora nevyhovela to znamená, že prokuratúra môže vo veci podať žalobu na krajský súd.
Na Husáriku plánujú výstavbu rozhľadne
Programom piatkového zastupiteľstva bola aj správa o činnosti Organizácie cestovného ruchu za rok 2019.
Mesto chce rozvíjať potenciál lokality Husárik. Viceprimátor Peter Strapáč informoval, že architekt Stanislav Mikovčák podaroval mestu projekt rozhľadne na Husáriku. Zástupcovia mesta rokovali s Lesmi SR ohľadne vybudovania, pretože miesto, kde by rozhľadňa mohla stáť, je v správe štátneho podniku.

„Možno už na budúcom zastupiteľstve chceme predložiť memorandum o zatraktívnení spomínanej oblasti, v ktorom sa budeme snažiť o to, aby náš projekt rozhľadne koreloval s projektom Hotela Husárik, čiže s plánovanou požičovňou bicyklov, elektrobikeov, nabíjacími stanicami na elektro bicykle,“ uviedol Strapáč.
Poslanci navrhovali, aby mesto pomohlo v Čadečke s úpravou bežkárskych trás, ktoré upravujú domáci.
Termín reklamačných prác na hokejbalovom ihrisku sa predĺžil
Poslanec Urbaník si vyžiadal správu o reklamačnom konaní hokejbalového ihriska. Firma, ktorá má zabezpečiť reklamačné práce, patrí pod zhotoviteľa združenia, ktoré realizuje stavbu diaľničného úseku Čadca-Bukov, Svrčinovec.
Reklamácia mala byť vykonaná do konca piateho mesiaca.
Vedúci stavebného oddelenia František Ščury informoval, že zhotoviteľ kvôli koronakríze podal písomnú žiadosť, ktorou požiadal o predĺženie lehoty do konca septembra. „My sme zvažovali dva týždne, potom sme pristúpili na celý mesiac jún, ale aj s poučením, že každý deň omeškania bude so zmluvnou pokutou,“ povedal Ščury.