O tom, že aj obyčajné výkopové práce pri výmene rúr sa môžu zmeniť na neobyčajné, sa presvedčili nedávno v Kysuckom Novom Meste, kde rekonštruujú teplovody.
Pamiatkári dohliadajú na výkopy
Krajský pamiatkový úrad Žilina vykonáva pravidelné obhliadky výkopov, počas ktorých objavili na niektorých miestach najmä pozostatky zaniknutých starších objektov.
Ako informoval pamiatkový úrad na Ulici Janka Jesenského identifikovali medzi bytovými domami v profiloch výkopu i pozostatky kamenného múru. Na Pivovarskej ulici za obchodným domom COOP Jednota a starým pivovarom zasa veľký zdeštruovaný objekt (pravdepodobne zaniknutý dom) s dvoma fázami kamennej dlažby, staršiu zo sivého a mladšiu z kameňa červenohnedej farby. O približne 150 metrov nižšie na tej istej ulici sa „vynorilo“ torzo kamenného múru.
Bager porušil jeden z hrobov
Výkopy sa robili tiež v mestskom parku, kde bol kedysi cintorín a kaplnka. Objavených bolo niekoľko čiastočne opracovaných kameňov pochádzajúcich buď z kamenného múru lemujúceho kedysi cintorín, pravdepodobnejšie však zo zmienenej zaniknutej kaplnky.

Na násypoch z výkopov v severovýchodnej časti parku sa našlo viacero rozlámaných ľudských kostí. Bager však porušil jeden kompletný hrob, v ktorom boli pozostatky truhly a viacero kostí. Neďaleko neho zo steny výkopu čiastočne vytŕčala poškodená ľudská lebka. Podľa pamiatkárov vývoj Kysuckého Nového Mesta je stále pomerne neznámy. Aj tieto drobné nálezy tak dopĺňajú jeho historickú mozaiku.
Pribudol ďalší kúsok z histórie mesta
„Spomínaný mestský park, kde sa robili výkopy, považujeme dodnes za pietne miesto. Ešte pred viac ako polstoročím sa tam nachádzal cintorín aj s kaplnkou,“ informuje primátor Kysuckého Nového Mesta Marián Mihalda.

Potvrdzuje, že na tomto mieste sa okrem niekoľko čiastočne opracovaných kameňov, ktoré tvorili múr vtedajšieho cintorína, našlo pri týchto prácach viacero rozlámaných ľudských kostí. „Sme radi, že všetky tieto nálezy môžu čiastočne doplniť doposiaľ pomerne neznámy vývoj nášho mesta,“ dodáva primátor.