„Ten vírus tu proste bol a je. Sú tu infikované možno stovky ľudí, len sa o nich nevie a oni sami to takisto nevedia. Keby tá pacientka z Krásna nad Kysucou nemala zápal pľúc a nebola pozitívne testovaná, tak sa po víruse aktívne nepátra a nikto by o ňom nevedel. Veď takmer nikto neochorel klinicky,“ hovorí lekár Jozef Marec.

Podľa jeho názoru keď sa bude podrobne testovať a hľadať ďalšie a ďalšie rozvetvené kontakty, tak ich môže byť čoskoro trebárs 300, ale, stále sa nič nedeje. Dýchacie cesty detí sú podľa jeho slov prirodzeným rezervoárom tzv. „starých" koronavírusov. „Učil som sa o nich na fakulte ešte pred 40 rokmi, štyri kmene vieme diagnostikovať.

Nie je nijaká rarita nájsť u jedného dieťaťa aj všetky štyri naraz. Zrejme práve preto ochorenie u detí prebieha ľahko, prípadne vôbec neochorejú po nákaze koronavírusom,“ vysvetľuje. Dodáva, že oveľa viacej ľudí dnes bojuje s kliešťovou encefalitídou, pacienta s ňou majú teraz aj na ich oddelení. Kliešte sa v súčasnosti podľa odborníkov premnožili aj na Kysuciach.
JOZEF MAREC
Pediatrii sa venuje už 37 rokov. Pred 32 rokmi založil v Čadci detskú JIS, 22 rokov odpracoval na záchranke, 8 rokov pôsobil vo vedúcich funkciách nemocnice ako riaditeľ a zástupca. Jeho medicínske hobby sú infekčné choroby a intenzívna medicína, momentálne je už 12 rokov primárom detského lôžkového oddelenia. Za jeho vedecko – výskumnú prácu na poli kysuckej etnológie ho zaradili medzi neprofesionálnych etnografov Slovenska. Napísal 15 kníh, z toho štyri vyšli už druhý a jedna tretíkrát.