KYSUCKÉ NOVÉ MESTO. Nikita a Artur sú estónski chlapci, ktorí sa z rovinatého prímorského Estónska, kde najvyšší kopec má 318 metrov, ocitli na chladných hornatých Kysuciach.
Do Kysuckého Nového Mesta sa dostali vďaka výmennému pobytu a od októbra minulého roka pôsobili ako dobrovoľníci. Zahŕňalo to mnohé a Kysučania mladých Estóncov v dobrom „vyžmýkali“. Chalani vyučovali na školách cudzie jazyky, čistili povodie Kysuce, pomáhali s rekonštrukciou židovského cintorína v meste.

Pred koronakrízou vyučovali na školách
Lukáš Hrošovský, ktorý koordinuje dobrovoľníkov a mládežníkov v Kysuckom Novom Meste povedal, že Estónci veľmi obohatili pohľad na dobrovoľníctvo v meste ako také: „Počas ich pôsobenia v našom meste sme dokázali rozbehnúť viacero dobrovoľníckych aktivít a stmeliť tak komunitu mladých ľudí v mládežníckej klubovni. Aj keď ide o relatívne mladých ľudí, z ktorých väčšina donedávna navštevovala základné školy, prítomnosť zahraničných dobrovoľníkov ich motivovala komunikovať v anglickom jazyku a tak sa v ňom zdokonaľovať,“ hovorí. Pripája sa k nemu aktivista Rudolf Mlich, ktorý s chlapcami absolvoval práce na židovskom cintoríne.
Chalani z Estónska primárne pracovali pre mládež. Nikita spomína na organizovanie týždenného Kahoot kvízu, jazykových tandemov, ale aj pohybových aktivít, pretože počas týždňa jeden až dvakrát organizuje pre mládež futbal či stolný tenis.
Tradičné estónske jedlo:
Estónsku kuchyňu tvoria tradičné roľnícke jedlá. Národným estónskym jedlom je „Mulgikapsad“, pripravený z bravčovej pečene, kyslej kapusty, zemiakov a jačmeňa. Podľa Nikitu je u Estóncov veľmi populárne aj jedlo „Kama“, ktoré tvorí jemne namletá zmes múky z jačmeňa, žita, ovsa a hrachu, ktorá sa používa na prípravu dezertov. Napríklad sa mieša s mliekom, podmaslom, či kefírom. Dochucuje sa cukrom, medom či lesnými plodmi.