V Kysuckej nemocnici v auguste 2019 sprevádzkovali pracovisko magnetickej rezonancie (MR).
„Podarilo sa nám to aj vďaka podpore širokej verejnosti. Veľmi dlho sme naň čakali,“ konštatoval riaditeľ nemocnice Martin Šenfeld.
Pomohla aj petícia
Kysučania konkrétne pomohli petíciou za zriadenie MR, za dva týždne sa vyzbieralo 25 200 podpisov. Spadovosť, ktorá je takmer 130-tisíc obyvateľov, predurčovala nemocnicu, aby takéto diagnostické zariadenie prevádzkovala. Celkové náklady naň boli 917-tisíc eur, vrátane stavebných úprav a pozáručného trojročného servisu. Pomoc poskytla aj žilinská župa. Z vlastného rozpočtu vyčlenila 1 400-tisíc eur. Zvyšok financovala Kysucká nemocnica.
Tím lekárov sa rozrastá
„Mapa poskytovateľov magnetickej rezonancie sa konečne zmenila a Kysuce sa dočkali svojho prístroja. Od sprevádzkovania sme uskutočnili približne 2 600 vyšetrení. Pre ilustráciu, 40 % tvorili hospitalizovaní a 60 % ambulantní pacienti. Postupne sa stabilizuje aj tím lekárov na rádiologickom oddelení, ktorý sa v súčasnom období rozrastá,“ informoval riaditeľ.
Prednosť majú hospitalizovaní v nemocnici
Aj počet vyšetrí je dôkazom toho, že v nemocnici má toto zariadenie svoje opodstatnenie. Najčastejšími boli vyšetrenia hlavy a chrbtice. Prednosť majú pacienti hospitalizovaní v nemocnici, čakacie doby sú dva – tri dni. Ostatných, ambulantných pacientov objednávajú na základe limitov od zdravotných poisťovní a v závislosti od ich zdravotného stavu.

Pacienti až do vlaňajška museli cestovať desiatky kilometrov do okolitých nemocníc. Veľkým prínosom je teda aj to, že im odbudla trauma. Počas transportu totiž častokrát stratili liečebný režim. Išlo napríklad o tých, ktorým sa podávala počas cesty infúzna liečba, alebo diabetikov a ďalších pacientov.