Bude ich to dlho mrzieť. Kysuca premárnila trojgólový náskok proti druholigistovi (+ FOTO)

Ani štyri góly proti Petržalke nestačili na postup.

Odchod do kabín po skončení zápasu.Odchod do kabín po skončení zápasu. (Zdroj: Marián Masaryk)

Futbalisti Kysuckého Nového Mesta nevyužili v posledný septembrový deň veľkú príležitosť. V domácom zápase tretieho kola Slovenského pohára viedli nad druholigovou Petržalkou už 4:1, ale náskok neudržali. Favorit duelu vedený kysuckým trénerom Ladislavom Peckom otočil stav a postúpil po výhre 5:4.

Rýchly inkasovaný gól domácich nepoložil

Petržalka zaskočila domácich už po niekoľkých sekundách hry vedúcim gólom Jakuba Hroneca. Kysučania sa však otriasli a ešte do polčaovej prestávky Miloš Kubala s Erikom Mrmusom otočili skóre na 2:1. Do druhej časti hry vstúpila Kysuca vynikajúco. Andrej Chupáň s Mrmusom skórovali v rozmedzí dvoch minút a domáci viedli v 50. minúte už 4:1.

Hostia však potom zvýšili obrátky a ukázali, že hrajú o dve triedy vyššiu súťaž. Dostať sa na koňa im pomohol aj nešťastný vlastný gól Hubočana, po ktorom bol náskok Kysuce už len jednogólový. Lukáš Gašparovič o pár minút neskôr síce nepremenil nariadený pokutový kop, ale Petržalke sa napokon podaril víťazný obrat. Zavŕšil ho v 85. minúte Viktor Jedinák. Za hostí skórovali aj Lukáš Krisztín a Michal Dopater.

Rozhodla kvalita súpera, ale aj chyby Kysučanov

Prečítajte si tiež: Futbal mladých: Kysuca nadelila súperovi v celoslovenskej lige tenisového kanára Čítajte

„Na súpera sme sa pripravili najlepšie ako sme vedeli. Zápas sa pre nás nevyvíjal dobre, prehrávali sme už v prvej minúte po chybe obrany. Potom chlapci svojou bojovnosťou otočili stav a polčas sme vyhrali 2:1. V druhom polčase sme dali priestor ďalším hráčom z lavičky. Za pár minút sme dokázali streliť ďalšie dva góly a viedli sme 4:1. Súper potom prebral iniciatívu. Bolo vidieť, že je to druholigista. Bol na tom lepšie kondične, čo využil na strelenie gólov a zaslúžene zvíťazil. Pomohli sme mu aj našimi chybami. Myslím si, že pokým sme vládali, boli sme Petržalke vyrovnaným súperom. Potom nám však došli sily a chceli sme tiež pošetriť niektorých hráčov na ligový zápas. S výkonom našich hráčov som bol spokojný, až na nejaké chyby jednotlivcov,“ zhodnotil pohárový duel nový tréner Kysuce Ivan Janči, ktorého mrzela strata trojgólového náskoku. „Bola to pekná a veľká šanca, ale urobili sme hrubé chyby v obrane a súper nás potrestal.“

Rodák zo Stráňav nahradil na poste trénera Kysuce Pavla Brisudu. Premiéru na lavičke zažil v ligovom zápase proti Makovu. „Bol som voľný a oslovil ma manažér. Dohodli sme sa, že povediem tím do konca sezóny. Niektorých hráčov som už trénoval, keď som tu pôsobil pri mládeži. Väčšinou sú tu noví mladí chalani, ktorých postupne spoznávam. Sú snaživí, ale ešte sa musia veľa učiť.“

Manažér kysuckého klubu Slavomír Zátek súhlasil s trénerom v tom, že o výsledku rozhodli vyššia kvalita súpera, ale aj chyby domácich hráčov. „Tešili sme sa, kým sme vládali. Snahu, chuť a vôľu sme mali. Dostali sme sa do vedenia 4:1, ale nedalo sa to udržať. Bohužiaľ, chýbali nám skúsenosti, ale najmä kondícia a rýchlosť. Mohli sme to zahrať lepšie takticky, ale na druhej strane, urobili sme aj veľa individuálnych chýb, ktoré viedli ku gólom súpera. Sami sme si to sťažili a dostali sme sa do psychického tlaku. V závere sme sa strachovali, aby sme to dotiahli aspoň do penaltového rozstrelu, ale ani to nevyšlo. Určite to bude mrzieť, chlapcov to už teraz mrzí. Chceli to uhrať, ale môžu sa z toho poučiť. Treba hrať a snažiť sa na sto percent za každého stavu a vyhýbať sa chybám, ktoré možno prišli po nejakom zľahčovaní. To nás vytrestalo.“

Ďalšie zápasy už bez divákov

Prečítajte si tiež: Oblastný futbal: Marčiš štvorgólový, Fekulov hetrik udržal Radôstku na čele Čítajte

Ako sa Kysuca vysporiada s najnovším pandemickým opatrením, podľa ktorého môže byť na zápasoch najviac 50 ľudí dokopy? „Podľa všetkého je to bez divákov. Keď vezmete dva tímy s trénermi a usporiadateľmi,to je 50 ľudí. Uvažujeme o live prenosoch cez You Tube alebo iný kanál pre našich divákov. Uvidíme, ale niečo vymyslíme. Bude to zvládnuteľné. Musíme to dohrať. Je to lepšie ako to odkladať na zimu. Máme tú výhodu, že máme umelú trávu, ale málo mužstiev v lige má také podmienky. Nemá význam to odkladať na december alebo február. Finančne to zvládneme. Vstupné máme na úrovni jedného eura, takže tento výpadok nás nezničí,“ dodal Zátek.

Tréner Petržalky nešetril kritikou do vlastných radov

Hosťujúci tréner Ladislav Pecko bol určite najväčším lákadlom pre fanúšikov. Odchovanec Krásna nad Kysucou odohral celú kariéru za Slovan Bratislava, s ktorým získal rekordných päť titulov. Ďalší pridal v rovnakom klube ako tréner. Viedol aj ďalšie prvoligový slovenské kluby a reprezentáciu do 17 rokov. Výkon jeho zverencov, proti štvrtoligistovi sa mu veľmi nepozdával. Najmä smerom k mladším a menej skúseným hráčom bol kritický.

„Treba na to čo najskôr zabudnúť. Bohužiaľ, niektoré výkony nemajú ani na štvrtú ligu. Je to smutné. Máme v kádri dvanásť hráčov, na ktorých sa môžeme spoliehať. Ale keď postavíme ostatných, vyzerá to takto. S naším výkonom nie som vôbec spokojný. Ide o to, ako pôsobíte na ihrisku. Sú tu mladí hráči, ktorí chcú hrať prvú ligu, ale na to musia pôsobiť inak. A to je problém.“

Napokon sa jeho tímu podarilo zmazať trojgólovú stratu a postúpiť, aj keď najmä zásluhou osvedčených hráčov. „Ostatní hráči mali kvalitu. Klobúk dolu pred nimi za to, že strelili góly a otočili to. A to ešte nepremenili penaltu a zahodili ďalšie šance. Keď príde kvalita a s ňou behanie a napádanie, tak sa to prejaví proti štvrtoligistovi. Lenže to sa malo prejaviť v celom zápase. Dali sme rýchly prvý gól, ale potom hráči ostali stáť a nebehali. Bez behania neporazíte ani starých pánov. Dali sme šancu tým, ktorí sa inak nedostanú sa súpisku, málo hrávajú a chcú sa ukázať. Bohužiaľ, nie je to náhoda, že ich nezaraďujeme do zostavy.“

Nové opatrenia neumožňujú profesionálne zápasy

Prečítajte si tiež: Regionálny futbal: Oščadnica sa po prvej výhre odlepila z dna tabuľky Čítajte

Petržalka môže vo štvrtom kole Slovnaft Cupu naraziť prakticky na kohokoľvek, aj na najlepšie kluby z Fortuna ligy. „Keď to vezmeme reálne, my nemáme v pohári nejaké ambície. Keď postúpime, tak postúpime. Keď vám aj vylosujú Slovan Bratislava na vašom ihrisku a hrá sa bez divákov, zase z toho nič nie je. Tento ročník pohára je taký. Ale asi je nereálne, aby sme sa dostali do finále,“ pokračoval Pecko, ktorý je zásadne proti najnovším tvrdším koronaopatreniam.

„Ja si to neviem predstaviť, asi to musia zmeniť. Profesionálny futbalový zápas sa nedá odohrať s 50 ľuďmi. Keď vám príde súper s 23 členmi, vrátane realizačného tímu, tak spolu s rozhodcami už je to 50. A ostatní budú kde? Hokej a iné športy si ani neviem predstaviť. Tam nie sú len hráči a tréner, ale aj ďalší ľudia. Ani reprezentačný zápas s 50 ľuďmi sa nedá zorganizovať.“

Slovnaft Cup - 3. kolo

MŠK Kysucké Nové Mesto – FC Petržalka 4:5 (2:1)
Góly:
31. Kubala, 44. a 50. Mrmus, 48. Chupáň – 1. Hronec, 63. Krisztín, 65. Hubočam (vl. gól), 78. Dopater, 85. Jedinák,Rozhodoval: Tomáš Kolofík, 300 divákov, ŽK: 13. Kubala, 16. Ceniga, 58. Štefunda, 82. Bugáň – 30. Habovčík, 34. Pjošta, 47. Petryk.

KNM: Šteiniger – Štefunda, Bugáň, Hubočan, Dadaj (46. Čelko), Brodňan, Ceniga, Kopásek (46. Tomáš), Mrmus (74. ), Chupáň (86. Pazdúr), Kubala (78. Druska).