Pandémia sa podpísala pod opätovný pokles darcov krvi. Kysucká nemocnica potrebuje všetky krvné skupiny.
Vzhľadom k zhoršenej epidemiologickej situácii je potrebné, aby sa darcovia prihlásili na odber elektronickou formou cez aplikáciu Objednávanie na web stránke Kysuckej nemocnice. Krv môžu darovať na odberovom mieste hematologicko-transfúziologickom oddelení (poliklinika II – 4. poschodie) každý pondelok, utorok, štvrtok a piatok v čase od 6.30 do 9. hodiny.
Pre darcovstvo platia sprísnené pravidlá
Darca pred vstupom vyplní dotazník s informáciami o prípadnom rizikovom kontakte alebo cestovateľskej anamnéze a príznakoch ochorenia. Každému sa meria teplota a urobí záznam do tzv. checklistu. Krv nemôže darovať v prípade, že mal v priebehu posledných 14 dní zvýšenú teplotu nad 37°C, bol v zahraničí, prišiel do kontaktu s osobou, ktorá je pozitívna na Covid -19, alebo čaká na výsledky testu.
Podmienkou je aj to, že sa nekontaktoval s osobou, ktorá sa vrátila zo zahraničia, je v karanténe, alebo sa u nej objavili príznaky respiračného ochorenia či príznaky ochorenia COVID-19. Takisto nemôže darovať krv ak mal niektorý z príznakov ochorenia. Ide o suchý kašeľ, dýchavičnosť, zvýšenú teplotu, zimnicu, bolesť v krku, hlavy, bolesti svalov, stratu čuchu a chuti, hnačku alebo zvracanie.
Pomôcť by mohla aj Študentská kvapka krvi
V súčasnosti je na Kysuciach registrovaných okolo 5850 darcov. Ako informovala riaditeľka Územného spolku Slovenského Červeného kríža v Čadci Helena Tomašiková od 19. októbra beží Študentská kvapka krvi, ktorá potrvá do 20. novembra.

„Radi sa miešate druhým do života? Väčšina z nás tak občas robí. Niekedy radou, inokedy pomocou. Slogan tohtoročnej kampane chce pripomenúť, že každý, kto daruje krv, výrazne mení a zlepšuje zdravie a život druhého človeka,“ vysvetlila. Zdôraznila, že 26.ročník kampane prebieha v čase, keď sa pre pandémiu sprísňujú opatrenia v celej krajine. V tejto situácii sú však pravidelní darcovia krvi ešte dôležitejší. „Vedzte, že zdravie a bezpečnosť darcov i pacientov, pre ktorých je krv určená, je teraz prvoradá. Preto ak ste zdraví a spĺňate podmienky darovania, neodkladajte svoje rozhodnutie na neskôr, vaša pomoc je teraz dôležitá,“ vyzvala na pomoc.
Ako dodala, v blízkosti darcu krvi si uvedomujeme, že vo svete egoizmu a ľahostajnosti je aj nádej spolupatričnosti: „Nech je 26. ročník kampane Študentská kvapka krvi nádejou pre chorých.“
PRVÁ ORGANIZÁCIA ČK NA KYSUCIACH
V Čadci vznikla v roku 1919, jej prvým predsedom sa stal Jozef Smieško. V spolupráci s misiou anglických sestier lady Nuriel Pagetovej zriadil v rokoch 1919 – 1920 provizórne infekčné nemocnice. Jedna z nich bola v Turzovke.Sídlo mala v budove starej lekárne, kde hospitalizovali až 264 pacientov postihnutých týfovou epidémiou. Misia lady Pagetovej iniciovala aj zakladanie prvých poradní pre matky s deťmi. V roku 1922 existovali v obciach Turzovka, Vysoká a Skalité. Po odchode misie túto činnosť prevzal Červený kríž.