Koronakríza ho zasiahla aj ako aktívneho športovca. O najnovších protipandemických opatreniach, ale aj o zdravom životnom štýle a dopadoch pandémie na šport a kultúru hovoril slovenský extraligový hokejbalista a dlhoročný organizátor športovo-kultúrnych podujatí na Kysuciach Tomáš Urbaník.
Ako vnímate momentálny stav v spoločnosti? Najnovšie opatrenia priniesli veľké obmedzenia aj pre šport...
Ide o situáciu, s ktorou sa musíme vysporiadať. Že na to môže šport a kultúra tvrdo doplatiť, pocítime v budúcnosti. Netreba podliehať hystérii, ale ani nehodno situáciu vôbec zľahčovať či podceňovať. Viacerí z nás nemáme osobnú skúsenosť so silou vírusu, a tak treba ostať pokorný a pozorný, kým sa situácia nezlepší. Osobne by som odporúčal, nech si každý dohľadáva dáta o stave v krajine z relevantných zdrojov, aby nepodľahol zbytočnému stresu a panike.
Čo myslíte tým, že opatrenia tvrdo pocítime v budúcnosti?
Napríklad už v septembri boli zatvorené telocvične pri základných a stredných školách, hoci to bola len odporúčaná možnosť. Cvičenia v prírode sú skvelá alternatíva pohybu, pokiaľ z detí dostanete to, čo treba. Lenže ak deti a mládež nebudú cvičiť, behať, skákať, športovať, nebudú budovať imunitu pohybom. Priberú a získajú nevhodné návyky, čo im ešte viac sťaží motiváciu do športovania a vznikne živná pôda pre civilizačné choroby, ktoré ľudstvo tvrdo skúšajú. Okrem toho sa zmenší výber kvality pre športy, ktoré sa chcú rozvíjať na vyššej úrovni a reprezentovať región alebo Slovensko. Tvrdých dopadov súčasnej situácie na zdravie, šport a kultúru bude veľmi veľa.

Môžete uviesť, aké dopady to podľa vás budú?
Tu mi napadne víťazstvo Petra Tichého na nedávnej Kysuckej hodinovke, keď sa konal 40. ročník. Ako sám napísal, vyhral výkonom, ktorým by sa pred 10-15 rokmi nepostavil ani na pódium. Navyše, má už po 50-ke. Ktovie, na čo by sme prišli, keby sme začali s výkonnostnými testami žiakov tejto doby a porovnávali ich s výkonmi povedzme mojej generácie alebo generácie našich rodičov. Žijeme dopady historických rozhodnutí a treba poznamenať, že zaostávame v budovaní športového povedomia v spoločnosti.
Ako by sa malo v súčasnosti budovať športové povedomie v spoločnosti?
Spoločnosť sa mení. Šport či kultúru treba budovať inak. Treba navýšiť investičné stimuly, pravidelne písať, natáčať dokumenty, inšpirovať k výkonu, robiť reklamu a marketing presne tak ako na obedové menu, nové auto alebo kávu v kaviarni. Ak chceme byť zdraví, sledovať špičkové výkony športovcov alebo oduševnený prejav umelcov, musíme sa k tomu postaviť optikou súčasného sveta a vypĺňať mediálny priestor pravidelnými informáciami a reálnymi príkladmi z praxe. Hovorím o budovaní obrazu a potreby aktívneho športovania, nie toho pasívneho.
Ako sa v tomto kontexte pozeráte na oblasť kultúry?
Ktorékoľvek umenie a umelec potrebuje pravidelne vystupovať, byť na očiach, prezentovať svoj talent, tradíciu a tvoriť. Online koncert je dočasné „riešenie". Prenos emócie sa cez obrazovky koná len povrchne. Interakcia so skutočným človekom-umelcom je nevyhnutná. Človek potrebuje zažívať, preciťovať, vidieť reprezentantov z každej sféry umenia a športu naživo. Sú to ľudia, ktorí vyžarujú špecifický typ energie a ten priťahuje, často mení náladu, pôsobí blahodárne, relaxačne. Navyše, kultúra a aj šport všeobecne majú funkciu budovať povedomie o národnej identite a hrdosť k rodnému kraju.
Čo môžu ľudia v súčasnom stave urobiť pre svoje zdravie?
To je veľmi individuálne, ale keby som mal hovoriť všeobecne, tak odporúčam držať vyrovnaný vzorec pre príjem a výdaj energie v strave. Nachádzať alternatívne cesty k pravidelnému pohybu a možno aj meditácii. Keď sa umúdri počasie, vybehnúť do kopca, na lúku, urobiť 12 000 krokov denne, využívať workout, dobre zregenerovať. Treba dopĺňať vitamíny, omega 3-ky, znížiť príjem nasýtených mastných kyselín a zbytočného cukru. Jesť len toľko, koľko potrebujete. Každý má svoj režim, bazálny metabolizmus a návyky, takže nemôžem byť konkrétnejší, no rozhodne platí „neprestať sa hýbať a budovať imunitu prirodzene". Tento názor a pohľad nemám len ja či naši najlepší športovci, ale aj prezident SOŠV Anton Siekel, ktory nedávno nabádal k uvedomeniu si priaznivého vplyvu športovania na zdravie človeka.
Ako si vy budujete imunitu?
Niečo som už spomínal, ale môžem doplniť, že striedam dva dni tréningu (extraligový hokejbal a fitness tréning s majstrom Slovenska) s jedným dňom voľna. Niekedy mi voľno nevyjde. Pijem veľa tekutín, obmedzujem zlé tuky a pridávam vitamín C, Omegy 3, magnézium a D-čka. Dopĺňam si informácie o zdravej strave a pozitívnych príkladoch budovania imunity či zdravého životného štýlu, o čom sa snažím diskutovať medzi priateľmi.

Opätovné zrušenie športových súťaži sa dotklo aj vás ako aktívneho hráča hokejbalu. Ako sa vysporiadate s ďalšou nútenou prestávkou?
V Slovenskej hokejbalovej extralige sme vyhrali všetky tri úvodné duely (v drese Pruského), čo nás veľmi potešilo. Každý aktívny športovec a funkcionár však vie, že tento zásah do sezóny všetko mení. Aj víťazné naladenie, aj výkonnosť hráčov, smerovanie športu ako takého. Čaká nás, teda mňa určite, individuálna príprava, v tomto roku už tretia. Treba veriť, že sa situácia zlepší.
Prežije slovenský hokejbal tieto tvrdé opatrenia? Je to šport, v ktorom je Slovensko svetovou veľmocou.
Verím tomu, že prežije. Lenže v akej podobe to bude, nevedno. Nevidím do životov a hláv slovenských hráčov, reprezentantov, majiteľov klubov, manažérov. Takmer nikto z nich z hokejbalu zatiaľ nežije, takže sa môže stať, že situácia a životné okolnosti ich nasmerujú mimo svet športu.
Ohrozí súčasná situácia budúcnosť športu na Kysuciach?
Situácia športu na Kysuciach kolíše už niekoľko rokov. Kto to berie vlažne, ten môže byť pokojný. Ale komu záleží na športovom raste, vie, že každá chýbajúca minúta v športovej príprave alebo pravidelnej konfrontácií bude chýbať. Úroveň športu môže o to viac upadnúť. Ako som spomínal skôr, tu nejde len o šport ako taký, ale o situáciu v spoločnosti a vo svete.