Podvodníci sa neštítia zneužiť obdobie pandémie na páchanie podvodov. Ich obeťami sú najčastejšie seniori, ktorých sa snažia obalamutiť všakovakými historkami.

Policajný zbor v čase pandémie COVID-19 upozorňuje na páchanie podvodov a krádeží. „Podvodníci sa snažia získať dôveru seniorov, dostať sa do ich príbytkov, lokalizovať miesto úspor a v nepozorovanej chvíli od nich podvodne vylákať alebo ich okradnúť o celoživotné úspory,“ informuje Janka Zlochová z Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Čadci.
Predstavujú sa aj ako lekári či pracovníci elektrární
Podľa slov Zlochovej podvodníci najčastejšie volajú seniorom na ich pevné linky alebo mobily ako ich príbuzní či známi (napr. vnuk, syn, brat) a súrne žiadajú požičať peniaze na rôzne účely. Tiež sa predstavujú ako lekári a oznámia im, že ich príbuzný spôsobil vážnu dopravnú nehodu, leží v nemocnici, nemôže komunikovať, lebo si pri nehode odhryzol jazyk. Súrne potrebuje peniaze na vyplatenie škody, ošetrenie a neoznámenie prípadu polícii. Vyskytujú sa aj prípady, kedy sa páchatelia predstavia v telefóne ako pracovníci elektrární, plynární, vodární, zneužívajúc situáciu pri odpise elektrickej energie, vody alebo plynu,“ opisuje niektoré praktiky Zlochová.
Ponúkajú meranie teploty či predaj ochranných prostriedkov
V súvislosti so vzniknutou situáciou pandémie COVID-19 sa vyskytli prípady, kedy podvodníci kontaktovali seniorov telefonicky, že im prídu zmerať teplotu. Ponúkali im tiež na predaj rôzne filtre, dezinfekčné gély a ochranné rúška. „Páchatelia ich vždy dôrazne žiadajú, aby nikoho z príbuzných nekontaktovali, s nikým túto záležitosť nepreberali a striktne dodržiavali ich pokyny,“ približuje problém.

Ako vraví podvodníci im úmyselne volajú viackrát za sebou, aby zabránili kontaktovať svojich príbuzných alebo iné osoby, ktorým dôverujú. Pre peniaze chodia osobne, tiež im ponúkaný tovar prinesú do ich príbytkov. „Nie je vylúčené, že seniorov môžu páchatelia kontaktovať aj osobne priamo v ich príbytkoch s ponukou rôznych služieb. Ide napríklad o nákup potravín, liekov na ochranu pred koronavírusom alebo na podporu imunitného systému,“ dodáva Zlochová.
POLÍCIA UPOZORŇUJE SENIOROV:
- Aby boli obozretní voči neznámym osobám, ktoré ich telefonicky kontaktujú z rôznych príčin (napr. meranie teploty, predaj filtrov, ochranných rúšok, dezinfekčných gélov a pod.) a žiadajú od nich peniaze.
- Odporúča im, aby si skutočnosti uvádzané v telefonickom rozhovore s neznámou osobou ihneď overili u svojich príbuzných alebo iných osôb, ktorým dôverujú.
- Vyzýva ich, aby nevyberali svoje finančné úspory pre cudzie osoby zo svojich účtov alebo vkladných knižiek a nedávali peniaze osobám, ktoré nepoznajú.
- Tiež im odporúča, aby nevpúšťali cudzie osoby do svojich príbytkov a boli opatrní pri internetových nákupoch a overili si predajcov e-shopov.
- Žiada seniorov, aby v týchto prípadoch, alebo v prípadoch, kedy vzniká podozrenie z podvodného konania, ihneď kontaktovali Policajný zbor na čísle 158.