Petramed od 1. januára 2021 ruší zubnú pohotovosť. Čadčianska zubná klinika prevádzkovala túto službu 25 rokov, no garantovať neodkladnú zdravotnú starostlivosť 365 dní v roku v optimálnom zdravotnom štandarde je trvalo neudržateľné.

„Pristúpili sme k neľahkému rozhodnutiu. Najmä pre zvyšujúce sa náklady spojené so zabezpečovaním akútnych ošetrení, ale aj z dôvodu podfinancovaného verejného zdravotného systému, ktorý vedie k znižovaniu normy pre adekvátnu zdravotnú starostlivosť. Naši lekári budú ďalej slúžiť spolu s ostatnými poskytovateľmi zubnej starostlivosti v okrese v rámci pripravovanej ambulancie LSPP, ktorú chce zriadiť Odbor zdravotníctva Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) v spolupráci s Kysuckou nemocnicou s poliklinikou v Čadci. Pre našich pacientov budeme naďalej poskytovať ošetrenie akútnych a bolestivých prípadov priamo v Petramede,“ uviedol pre týždenník Kysuce MDDr. Peter Džupa, výkonný riaditeľ zubnej kliniky Petramed.
Podľa jeho slov je prevádzkovanie zubnej pohotovosti nerentabilné a dlhodobo podfinancované zo zdravotných poisťovní. Príkladom je vytrhnutie zuba. Na bežnej ambulancii je platba zdravotnej poisťovne približne 10 eur. Ak je tento istý úkon zrealizovaný v rámci ošetrenia na zubnej pohotovosti (LSPP), tak zdravotné poisťovne platia približne 3 eurá.
„Pri komplikovanej chirurgickej extrakcii na bežnej ambulancii, ktorá často vyžaduje dlhoročnú odbornú prax a skúsenosti, je platené zo zdravotného poistenia približne 24 eur. Ak je však tento istý zákrok urobený v rámci výkonu lekára na pohotovosti, tak je platba približne 7 eur. Mnohé zákroky na zubnej pohotovosti sú v rámci zákonného financovania len v tretinovej výške oproti bežným plánovaným zákrokom v zubných ambulanciách. Poskytovateľ LSPP dostáva aj paušál, ktorého výška závisí od veľkosti oblasti, v ktorej je služba poskytovaná. V rámci 7-dňovej prevádzky zubnej pohotovosti, zabezpečení ambulancií materiálovo a najmä personálne, sú to v našom okrese približne 3 eurá mesačne na jedného ošetreného pacienta,“ povedal Džupa.

V posledných mesiacoch sa pravidelne stretávali všetci poskytovatelia zubnej zdravotnej starostlivosti v okrese Čadca s predstaviteľmi Odboru zdravotníctva Žilinského samosprávneho kraja a hľadali vhodné riešenie. Tým by malo byť zriadenie ambulancie v priestoroch Kysuckej nemocnicou s poliklinikou v Čadci. Treba však vybaviť všetky potrebné povolenia na výkon činnosti a zaobstarať všetky prístroje a zariadenia na vybavenie ambulancie.
Podľa slov riaditeľky Odboru zdravotníctva Žilinského samosprávneho kraja Silvie Pekarčíkovej v tejto chvíli riešia náhradné zabezpečenie zubno-lekárskej pohotovostnej služby pre pacientov spádovej oblasti okresu Čadca tak, aby bola pre pacientov plynule zabezpečená dostupná zdravotná starostlivosť.
„O zmene poskytovateľa zdravotnej starostlivosti bude odbor zdravotníctva ŽSK vopred informovať pacientov. A to prostredníctvom oznámenia na webovej stránke Úradu ŽSK, ako aj cez súčasného poskytovateľa zubno-lekárskej pohotovosti a cez poskytovateľov v odbore zubné lekárstvo v Žilinskom kraji ,“ uviedla Pekarčíková.
MUDr. Renáta Ďurčanová, predsedníčka Oblastnej komory Čadca Slovenskej komory zubných lekárov pre týždenník Kysuce povedala, že všetci zainteresovaní sa zhodli na tom, aby zubná pohotovosť na Kysuciach nezanikla a ostala v okresnom meste Čadca.
Podľa jej slov nebude problém ju pokryť personálne, keďže zubní lekári majú zo zákona povinnosť odpracovať určité hodiny na zubnej pohotovosti. V prípade, že samosprávny kraj nestihne zriadiť zubnú lekársku službu prvej pomoci od 1. januára 2021, komora zubných lekárov pomôže s preklenutím tohto obdobia.
Na zriadenie služby prvej pomoci už župa vyčlenila peniaze zo svojho rozpočtu. Ako uviedol riaditeľ Kysuckej nemocnice s poliklinikou v Čadci Martin Šenfeld, techniku sa budú snažiť zakúpiť z už existujúcej zubnej praxe. Moderne vybavená zubná pohotovosť bude určená pacientom s akútnymi stavmi. Nájdu ju v hlavnej budove Kysuckej nemocnice s poliklinikou v Čadci.