Aj keď pre opatrenia súvisiace s pandémiou sa neuskutočnia na Kysuciach viaceré tradičné podujatia, adventné vence v domácnostiach nechýbajú. No nielen tam. V niektorých obciach a mestách krášlia aj námestíčka. V Kysuckom Novom Meste si vyrobili veľmi originálny. Majú dokonca dva.
Pracovali na ňom niekoľko týždňov
V sobotu na námestí v Kysuckom Novom Meste slávnostne rozsvietili sviečku na tradičnom adventnom venci umiestnenom okolo sochy Jána Nepomuckého, patróna mesta.
Takto tradične a symbolicky odštartovali obdobie pokoja a nádeje. Veniec požehnal dekan Peter Holbička. Druhý veniec je určený na fotenie a zábavu. Príprave a náročnej konštrukcii sa radnica v spolupráci s Údržbou mesta venovala niekoľko týždňov. Ide totiž o pravdepodobne najväčší adventný veniec v Žilinskom kraji. Ako informoval primátor mesta Marián Mihalda veniec je výnimočný tým, že je nadľudskej veľkosti. Jeho výška je 3,5 metra. Na jeho výzdobe pracovalo osem ľudí počas niekoľkých týždňov a spotrebovali naň niekoľko kíl materiálu v podobe umelého ihličia, kvetov, rôznych vianočných ozdôb, či vianočných žiaroviek.
História adventného venca
Aj v kresťanských rodinách zapália dnes na adventnom venci prvú sviečku. Veniec predstavujúci štyri adventné nedele je pre kresťanov typickou súčasťou predvianočného obdobia.

V súvislosti s jeho históriou sa spomína príbeh nemeckého evanjelického pastora a vychovávateľa Johana Henricha Wicherna, ktorý sa narodil v roku 1808 v Hamburgu. Po skončení štúdií bol učiteľom v tamojšej nedeľnej škole. Inicioval zriadenie útulku pre chudobné a opustené deti, ktorý sa volal Drsný dom. Deti, o ktoré sa staral, sa stále pýtali, koľko dní ešte zostáva do Vianoc. Učiteľ sa preto rozhodol vyrobiť drevený veniec s 24 sviečkami - 19-timi tenšími, ktoré predstavovali všedné dni a štyrmi hrubšími, symbolizujúcimi štyri adventné nedele. Tradícia adventného venca so štyrmi sviecami sa neskôr rozšírila aj na našom území.