
Predvianočné obdobie je čas, kedy sa snažíme riadne poupratovať svoje domy a byty, zbaviť sa všetkého nepotrebného. Keď mesto Čadca odovzdalo do užívania polopodzemné kontajnerovisko na Chalúpkovej ulici, domáci si mysleli, že je konice s neporiadkom po nespratníkoch, čo svoje smeti vyhadzujú mimo smetných nádob. Zdá sa však, že sa tešili predčasne.
„Človek si vtedy často povedal, že načo platí za odpad, načo vôbec platí dane. Keď začali stavať tieto nové, boli sme nadšení. Žiaľ, nadšenie trvalo len chvíľu, dokiaľ si „vyberači“ nenašli spôsob, ako vytiahnuť obsah aj z týchto moderných kontajnerov. Ďalším problémom je, že málokto má trpezlivosť skladať kartóny na potrebný rozmer,“ hovorí náš čitateľ z Chalúpkovej ulice. Dodáva, že väčšiu aktivitu v tomto smere by mohli vyvíjať aj samotní obyvatelia tejto časti mesta a tlačiť na spolubývajúcich, aby nehádzali smeti mimo kontajnerov.

Stojisko kontajnerov na Chalúpkovej ulici v Čadci patrí medzi najproblémovejšie v meste. Kontajnerovisko mesto vytvorilo na podnety ľudí z okolia, keďže nájazdy neprispôsobivých občanov na odpadové kontajnery už boli neúnosné. Veľkorozmerný odpad, ktorý ku kontajnerom nepartí sa tam objavuje takmer každý týždeň. Obťažuje obyvateľov a znečisťuje životné prostredie. V okolí je veľmi často neporiadok. Zaujímavé je, že na iných miestach v Čadci problém s poriadkom na stojiskách nie je.
Podľa čadčianskej radnice je frekvencia vyvážania jednotlivých druhov odpadu dostatočná. Ako vysvetľuje Emília Ďuranová, vedúca oddelenia životného prostredia a odpadového hospodárstva, „Ak plastové fľaše, prípadne papierové škatule nie sú pokrčené a zhutnené, nádoba sa zaplní oveľa skôr a vozíme vlastne len vzduch. Kontajnery vyprázdňujeme vždy podľa potreby.“ Problém však vídí hlavne v nedisciplinovanosti obyvateľov samotných.
„Občania nerešpektujú, že v meste máme zberný dvor, ktorý je bezplatne a veľkoobjemný odpad vyhadzujú ku stojiskám. Máme síce pekné polopodzemné kontajnery, ale všetci vieme, čo je okolo nich. Stav je až pohoršujúci. Obyvatelia mesta často ku kontajnerovým stojiskám vyhadzujú chladničky, nábytok a ďalšie nevhodné predmety zo svojich domácností,“ upresnila Emília Ďuranová.
S budovaním polopodzemných kontajnerov začala radnica v roku 2017, doteraz vybudovali 12 stojísk, v minulom roku dve, v Martinkovom potoku a na sídlisku Žarec. V meste tak odstránili stovky starých smetných nádob.
„Zatraktívnili sme ulice a na uvoľnených polochách sme vytvorili nové parkovacie miesta, ktorých v Čadci nikdy nie je dosť. Musíme ľudí aj naďalej vzdelávať a upozorňovať, že sú odpady,ktoré na stojiská nepatria. Sú dokonca aj takí, ktorí ku kontajnerom vykladajú aj stavebný odpad priamo z nákladných aut,“ povedal pre týždenník Kysuce primátor mesta Milan Gura.

Problematické miesta budú monitorované okrem kamerového systému napojeného na mestskú políciu aj novými fotopascami. Tie zanamenajú pohyb aj počas tmy a zlej viditeľnosti.
„Fotopasce budú mať aj preventívny účinok. Ľudia budú vedieť, že sú pod kamerou a dá sa ich pokutovať,“ hovorí náčelník MsP František Linet.
Za vyhodenie odpadu mimo kontajnera hrozí páchateľovi pokuta. Mestská polícia rieši tieto situácie ako priestupok proti verejnému poriadku.