Dopravu na Kysuciach vníma komplexne. Je kľúčové mať možnosť voľby, hovorí Mozol

Jeho prvé kroky viedli na stretnutie so zástupcami dolných Kysúc. Zdôrazňuje však, že k dispozícii je celému regiónu.

Jozef Mozol, poradca ministra dopravy SR.Jozef Mozol, poradca ministra dopravy SR. (Zdroj: ARCHÍV J.M.)

Kysuce sú v oblasti dopravy regiónom, pred ktorým stojí v najbližších rokoch azda najviac výziev na Slovensku. Hoci sa veľa hovorí o dobudovaní détrojky, súčasne treba rozbehnúť aj ďalšie dôležité projekty.

Spolupráca regiónu s ministerstvom tak musí byť najbližšie roky na maximálnej úrovni. Koordinovať ju bude Jozef Mozol z Krásna nad Kysucou, ktorý prijal výzvu a od konca minulého roka pracuje na pozícii poradcu ministra dopravy Andreja Doležala...

Prečítajte si tiež Skríning na Kysuciach: Viaceré obce s nulou aj chvála v Turzovke Čítajte 

Čo viedlo k tejto spolupráci?

S pánom ministrom spolupracujem už niekoľko mesiacov. Ako krajský predseda hnutia SME RODINA som mu organizoval viaceré výjazdy či už k nám na Kysuce, alebo do ďalších regiónov v kraji. Môžem povedať, že naša spolupráca bola od začiatku veľmi dobrá a postupne sa zintenzívňovala, najmä čo sa týka nášho regiónu. Výsledkom toho bolo, že pán minister mi dal ponuku, ktorú som prijal a stal som sa jeho poradcom pre región Kysuce v oblasti cestnej a železničnej dopravy, cyklotrás a cestovného ruchu.

SkryťVypnúť reklamu

Keď to zhrnieme, znamená to, že minister považuje región za kľúčový a chce mať informácie z prvej ruky?

Vzťah pána ministra k nášmu regiónu odrážajú aj jeho dve osobné návštevy v priebehu piatich mesiacov. Prišiel by aj tretíkrát, ale epidemiologické opatrenia mu to neumožnili. Jedným z jeho prvých rozhodnutí bolo zaradenie D3 medzi priority ministerstva. Pred vyše mesiacom bola vypísaná súťaž na diaľničný privádzač do Kysuckého Nového Mesta. To jasne ukazuje, aký význam prisudzuje nášmu regiónu. Je dôležité povedať, že pred nami stoja kľúčové projekty, ktoré si budú vyžadovať aktívnu koordináciu a spoluprácu a práve preto potrebuje mať minister „styčného dôstojníka“, o ktorého sa tu môže oprieť.

Aké boli vaše prvé kroky v tejto pozícii?

Moje prvé kroky viedli na stretnutie so zástupcami dolných Kysúc v Kysuckom Novom Meste, nakoľko práve tu sa nachádza najkritickejšia dopravná situácia. Starostom a primátorovi som predstavil svoju agendu, ktorou ma poveril minister dopravy SR. Dohodli sme sa na vzájomnej spolupráci, ktorá už teraz funguje výborne. Uvedomujem si, že dopravná situácia sa týka aj horných Kysúc. Chcem teda zdôrazniť, že som k dispozícii celému kysuckému regiónu.

SkryťVypnúť reklamu

Ľudia z regiónu si pod pojmom doprava predstavujú najmä nedostavanú détrojku. Zameriate sa najmä na túto problematiku?

Konečne po rokoch vnímam, že s D3 to súčasné ministerstvo myslí vážne, čoho výsledkom sú aj rozbehnuté práce v rámci výstavby diaľničného privádzača. Preto sa budem tejto problematike aj náležite venovať. Na druhej strane vnímam dopravu na Kysuciach komplexne a preto budem vyvíjať aktivity aj v oblasti ekologickej dopravy. Konkrétne mám na mysli železničnú dopravu a cyklotrasy, ktoré sú optimálnym riešením nielen na šport, ale napríklad aj na cestu do práce či presun v rámci mesta. Keď to zhrniem, mojou víziou je, aby náš región ponúkal kvalitné možnosti dopravy, kde si každý vyberie dopravný prostriedok, ktorý preferuje. Kľúčové je mať možnosť voľby.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Aké sú aktuálne informácie z tohto úseku? Ako to vyzerá napríklad s privádzačom do priemyselnej zóny v Kysuckom Novom Meste?

Čo sa týka diaľničného privádzača, 10. decembra 2020 bola vypísaná súťaž na zhotoviteľa diela. Pôvodne mala byť ukončená 22. januára, na základe otázok zo strany uchádzačov bola lehota predĺžená o štyri dni. V priebehu najbližších dní, po ukončení súťaže, by mala NDS vyhodnotiť ponuky a oznámiť víťaza. O výsledku vás budem informovať. Treba dodať, že v tomto štádiu sú veci, ktoré nedokážeme ovplyvniť, napr. námietky neúspešných uchádzačov. Čo sa týka jednotlivých úsekov D3, v najbližšom období mám spoločne s pánom ministrom absolvovať rokovanie s Národnou diaľničnou spoločnosťou, kde by sme im mali podrobnejšie venovať. Rád vám potom poskytnem aktuálne informácie.

Mohlo by vás zaujať Skríning na Kysuciach:čo robiť, ak máte pozitívny výsledok? Čítajte 

Čoskoro sa prejaví problém na križovatke v Radoli. Ponúkajú sa tu aspoň nejaké dočasné riešenia? Ak áno, aké?

Momentálne nevieme odhadnúť, o akom veľkom probléme sa máme baviť, nakoľko aktuálne je situácia na spomínanej križovatke po otvorení úseku D3 Svrčinovec – Čadca, Bukov relatívne pokojná. V uplynulých mesiacoch prebehli so zástupcami dolných Kysúc a kompetentných orgánov mnohé rokovania, v ktorých budeme i naďalej pokračovať. Ak mám jednoducho odpovedať na vašu otázku, aj štúdia VÚD ukázala, že jediným riešením je urýchlená výstavba D3.

Veľa sa v posledných rokoch hovorí o zmodernizovaní železničnej trate z Krásna nad Kysucou až po štátnu hranicu. Zatiaľ je to však len o sľuboch. Máte k tomuto bližšie informácie?

Podľa posledných informácií, ktoré mám, traťový úsek Čadca (mimo) – št.hr. SR/ČR (3. etapa) je už projekčne pripravený a v novembri 2020 bola podpísaná grantová dohoda na financovanie z nástroja CEF. V súčasnosti ŽSR pripravujú súťažné podklady pre vyhlásenie verejnej súťaže na výber zhotoviteľa a vyhlásenie verejného obstarávania sa plánuje v najbližších dňoch. Na traťový úsek Krásno nad Kysucou – Čadca (1. a 2. etapa) musia ŽSR zapracovať pripomienky ÚHP k štúdii realizovateľnosti (viažuce sa k predmetnému úseku trate) a po získaní kladného stanoviska ÚHP sa bude môcť pristúpiť k dokončeniu/úprave projektovej dokumentácie.

Veľa sa hovorí aj o vybudovaní železničnej zastávky Krásno nad Kysucou – mesto. Je zastávka priorita, za ktorú treba bojovať?

Malá železničná zastávka mala byť v Krásne nad Kysucou už dávno. Ak v minulosti neboli dostatočné argumenty a vôľa na jej zriadenie, tak v dnešnej dobe sa situácia diametrálne zmenila. Kúsok od plánovaného miesta výstavby vyrástla priemyselná zóna, pár metrov ďalej sa nachádza križovatka cyklotrás a hneď na druhom brehu je centrum mesta. Táto zastávka má aj ďalší strategický rozmer, v budúcnosti môže slúžiť ako prestupné miesto pre obyvateľov Bystrickej doliny, ktorí by sa mohli pohodlne a rýchlo presunúť do Kysuckého Nového Mesta alebo Žiliny. Pre mňa osobne je to jednoznačne jedna z TOP priorít a pevne dúfam, že dlhoročný sen Krásňanov sa stane realitou.

Aké sú vaše ďalšie plány v tejto pozícii?

O ďalších plánoch je zatiaľ predčasné hovoriť, teraz chcem venovať svoju energiu predovšetkým na kľúčové infraštruktúrne projekty v regióne, bez ktorých si možno ťažko predstaviť ďalší rozvoj Kysúc.

Do portfólia poradenstva pre ministra patrí aj cestovný ruch. Kde by v tomto smere mohli a mali Kysuce zabrať?

Cestovný ruch na Slovensku dostane nový impulz. Ministerstvo dopravy pripravuje vznik Slovenskej agentúry pre cestovný ruch, ktorá bude aj partnerom pre už existujúce oblastné organizácie cestovného ruchu, konkrétne u nás to je OCR Kysuce. Práve v tejto spolupráci vidím veľký potenciál napr. na to, ako sa marketingovo predať v zahraničí, ako identifikovať požiadavky turistov z domova i zahraničia a pod. Aktuálne má ale tento segment iné problémy. Veľmi tvrdo ho zasiahli epidemiologické opatrenia v rámci boja proti COVID-19. Preto by som chcel dať do pozornosti schému pomoci v cestovnom ruchu, ktorú pripravilo ministerstvo dopravy. Všetky potrebné informácie sú dostupné na stránke ministerstva, kde je celý postup podrobne vysvetlený.

Najčítanejšie na My Kysuce

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 098
  2. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 10 633
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 773
  4. Každý piaty zomrie 8 585
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 775
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 720
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 506
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 3 091
  1. Slavomír Dzuričko: Vyskúšal som si Apple Vision Pro! Šialený headset za 4 tisíc dolárov
  2. Jozef Stasík: Ivana Korčoka podporujú len promedvedie strany. Môže nato doplatiť
  3. Ivan Mlynár: Ak Ficova čačka Peter Pelllegríni z billboardu sľubuje pokoj, tak sa naježia chlpy slepému analfabetovi.
  4. Lucia Nicholsonová: List prezidentskému kandidátovi Pellegrinimu
  5. Ivan Čáni: Nespĺňam kritériá na riaditeľa RTVS ...
  6. Julius Kravjar: Kandidáti
  7. Blanka Ulaherová: Iorana! (Prechádzky nielen po Patagónii – 4/4)
  8. Jozef Varga: Slúžil som v armádach štyroch štátov / 69. /
  1. Elena Antalová: Vídala som iného Danka s ochrankou 25 150
  2. Peter Kysela: BUM. A je to tu. 22 455
  3. Ivan Čáni: Tomáško od Tarabov, aj ja som bol „bezdomovcom zasypaným exekúciami“ ako riaditeľ RTVS. 20 671
  4. INEKO: Ambulantní lekári zarábali v roku 2022 v priemere 4 836 eur – najviac pediatri, gynekológovia a všeobecní pre dospelých, najmenej kožní a internisti 16 631
  5. Marek Mačuha: Problém zvaný Tipos 13 755
  6. Martin Sukupčák: Ako SPP distribúcia okráda občanov 11 161
  7. Ján Šeďo: V roku 1982 som sa stretol s mechom udretým, on stále žije ? 11 120
  8. Ľuboš Dobrota: Spolupracujú s cudzími tajnými službami? 7 754
  1. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  2. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 75. - V roku 1913 objavil Boris Vilkitský posledné súostrovie na Zemi - Severnú Zem
  4. Post Bellum SK: Pri vysídľovaní na nich v Budapešti kričali: vlastizradcovia!
  5. Yevhen Hessen: Založenie kryptomenovej spoločnosti: kľúčové kroky a úvahy
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 74. - Podmorská expedícia Huberta Wilkinsa na severný pól - 1931
  7. Yevhen Hessen: Zákulisie vydávania: požiadavky a postup
  8. Monika Nagyova: Muži s kyticami, kde že ste?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Kysuce - aktuálne správy

Ilustračné foto.

Prvé kolo prezidentských volieb sa uskutoční už v sobotu.


Lemmy Kilmister a jeho Motörhead bol skutočnou legendou rock&rollu s obrovským zástupom fanúšikov. Po jeho smrti vznikla veľká diera, ktorá našťastie bola rýchlo zaplnená.


Kvetná nedeľa v Múzeu kysuckej dediny vo Vychylovke.

V nedeľu 24. maca zažijete veľkonočné podujatie v duchu ľudových tradícií.


Ilustračná fotografia.

Pre plánované práce nahradí vlakové spojenie autobusová doprava.


  1. Slavomír Dzuričko: Vyskúšal som si Apple Vision Pro! Šialený headset za 4 tisíc dolárov
  2. Jozef Stasík: Ivana Korčoka podporujú len promedvedie strany. Môže nato doplatiť
  3. Ivan Mlynár: Ak Ficova čačka Peter Pelllegríni z billboardu sľubuje pokoj, tak sa naježia chlpy slepému analfabetovi.
  4. Lucia Nicholsonová: List prezidentskému kandidátovi Pellegrinimu
  5. Ivan Čáni: Nespĺňam kritériá na riaditeľa RTVS ...
  6. Julius Kravjar: Kandidáti
  7. Blanka Ulaherová: Iorana! (Prechádzky nielen po Patagónii – 4/4)
  8. Jozef Varga: Slúžil som v armádach štyroch štátov / 69. /
  1. Elena Antalová: Vídala som iného Danka s ochrankou 25 150
  2. Peter Kysela: BUM. A je to tu. 22 455
  3. Ivan Čáni: Tomáško od Tarabov, aj ja som bol „bezdomovcom zasypaným exekúciami“ ako riaditeľ RTVS. 20 671
  4. INEKO: Ambulantní lekári zarábali v roku 2022 v priemere 4 836 eur – najviac pediatri, gynekológovia a všeobecní pre dospelých, najmenej kožní a internisti 16 631
  5. Marek Mačuha: Problém zvaný Tipos 13 755
  6. Martin Sukupčák: Ako SPP distribúcia okráda občanov 11 161
  7. Ján Šeďo: V roku 1982 som sa stretol s mechom udretým, on stále žije ? 11 120
  8. Ľuboš Dobrota: Spolupracujú s cudzími tajnými službami? 7 754
  1. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  2. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 75. - V roku 1913 objavil Boris Vilkitský posledné súostrovie na Zemi - Severnú Zem
  4. Post Bellum SK: Pri vysídľovaní na nich v Budapešti kričali: vlastizradcovia!
  5. Yevhen Hessen: Založenie kryptomenovej spoločnosti: kľúčové kroky a úvahy
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 74. - Podmorská expedícia Huberta Wilkinsa na severný pól - 1931
  7. Yevhen Hessen: Zákulisie vydávania: požiadavky a postup
  8. Monika Nagyova: Muži s kyticami, kde že ste?

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu