Od pondelka, 8. februára sa na území Slovenskej republiky v rámci nových uznesení vlády otváralo viacero typov škôl. Kysucký región pochopiteľne nebol výnimkou. Svoje brány otvorila po dlhej dobe študentom aj Stredná odborná škola technická v Čadci, ktorú sme v rámci prvého týždňa výučby navštívili. Na otázky nám ochotne odpovedal zástupca riaditeľa pre praktické vyučovanie pán Stanislav Špila.
Ako teda prebiehala samotná príprava na otvorenie po tak dlhej dobe dištančnej formy výuky?
,,Postupovali sme samozrejme podľa nariadení ministerstva a usmernení zriaďovateľa oboru školstva pre Žilinský samosprávny kraj. Na základe situácie sme realizovali telefonický prieskum, prostredníctvom ktorého sme kontaktovali ako rodičov tak i žiakov. Zaujímal nás ich pohľad na vrátenie sa do prezenčnej formy.“ Podľa slov zástupcu bol na základe výsledkov prieskumu o praktickú časť vzdelávania značný záujem. Vzhľadom na technický charakter strojárskeho odvetvia je totiž prax nevyhnutná. Konštatoval taktiež, že rodičia sa o situáciu a aktuálny stav v oblasti vzdelávania zaujímajú. Komunikácia teda prebieha obojsmerne a spolupráca je vzájomná.
Vzhľadom na poskytnuté informácie je zrejmé, že rozvíjanie praktických zručností je pre technické odbory prioritné. Pán Špila pokračoval slovami o diverzite jednotlivých oborov v rámci možností štúdia na škole. Strojárske obory sú rôzne zamerané. Dištančná forma je do určitej miery možná napríklad pri programovaní CNC strojov. Študenti si totiž simulácie môžu prostredníctvom rôznych softvérov skúšať aj doma.
Problém však nastáva pri výuke sústruženia, brúsenia, automechaniky a podobne. Dodal: ,,Situácia nám nepraje. Napríklad v prípade zváracích kurzov máme žiakov, ktorí minulý rok začali s teoretickou časťou, avšak vzhľadom na pandemické opatrenia im nebolo umožnené výcvik dokončiť. Tento rok však kurz absolvujú. Robíme všetko pre to, aby sme študentom aj navzdory neľahkej situácií poskytli kvalitnú a odbornú výuku.“
Na pandemické opatrenia je na SOŠ technickej kladený vysoký dôraz. Mimo dezinfekcie a nosenia rúšok škola napríklad aj minimalizuje počet žiakov v jednej miestnosti či budove formou rozdelenia praxe na rannú a poobednú smenu.
Spolupráca s firmami má na škole dlhodobú tradíciu
V rámci štúdia žiaci praxujú aj mimo priestorov školy. Túto formu odborného výcviku absolvujú najmä končiace ročníky. Podľa slov zástupcu, je spolupráca s firmami dlhoročná. SOŠ technická kooperuje aktuálne až s 52 firmami. Celkovo je odborný výcvik rozdelený do troch kategórií. Prvou, je systém duálneho vzdelávania v rámci ktorého škola spolupracuje s firmou Schaeffler, kde praxuje až 86. žiakov.

Druhá kategória vykonáva prax u rôznych zamestnávateľov. Tretiu skupinu tvoria žiaci, ktorí praxujú na dielňach v priestoroch školy. Zástupca konštatoval: ,,Systém je v súvislosti s opatreniami trochu zvláštne nastavený keďže prvé dve skupiny mohli praxovať aj predtým avšak študentom, ktorí vykonávali odborný výcvik v škole na dielni umožnené praxovať nebolo. Často išlo o spolužiakov z jednej triedy. Firmy samozrejme očakávajú plnohodnotnú pracovnú silu. Takto dlhodobý výpadok praxe je ale pochopiteľne náročný.“
Záverečné skúšky a maturita
V rámci odborného výcviku je na majstrov momentálne kladená veľká náročnosť. Za pomerne krátky čas totiž musia so žiakmi prebrať podstatné témy, ktorých výuku nebolo vzhľadom na výpadok praxe možné realizovať. Škola má však vypracované učebné postupy(tzv. COVID plán vyučovania), aby bol prechod týmto neľahkým obdobím čo najefektívnejší. Termíny záverečných skúšok a maturít však podľa slov p. Špilu platia a zatiaľ sa posúvať nebudú. Dodal taktiež, že plán skúšok je nastavený tak, aby boli žiaci preverovaný z učiva, ktoré v požadovanom rozsahu naozaj preberú.
Záverom nás zaujímalo či sa škola stretla s podobnými problémami v minulosti. ,,Počas svojho pôsobenia v školstve som sa s podobnou situáciou nestretol. Pochopiteľne sme v minulosti mali menšie výpadky ako napríklad poruchu kúrenia, ktoré výučbu nachvíľu sťažovali. Sú to ale problémy, ktoré sa dajú pohotovo riešiť. Situácia tohto rozsahu je však vážna. Verím ale, že ju spoločnými silami zvládneme a sme radi, že sme v tomto týždni začali prezenčne vyučovať až 178. žiakov“. Dodal Stanislav Špila, zástupca riaditeľa pre praktické vyučovanie.
Súťaže počas pandémie ?
V minulosti sa žiaci strednej odbornej školy technickej zapájali počas štúdia aj do rôznych odborne orientovaných súťaží. Mnoho študentov v rámci tejto súvislosti školu úspešne neraz reprezentovalo. Podľa informácií z nášho zdroja je však väčšina súťaží momentálne pozastavená. Niektoré však aj napriek pandemickej situácií prebehli. Šlo však samozrejme len o súťaže na teoretickej báze.