Miriam Petríková z mládežníckej organizácie KERIC:
„Najradšej mám na svojej práci to, že mám príležitosť stretnúť sa s mnohými ľuďmi z rôznych krajín. Za čas, ktorý tu strávia si vieme vytvoriť dostatočne hlboký vzťah. Spoznávanie nových ľudí, krajín a ich zvykov je pre mňa to najdôležitejšie.“

KERIC je nezisková mimovládna mládežnícka organizácia, ktorá pracuje s deťmi a mládežou vo veku od štyroch do tridsať rokov, ale i s dospelými z regiónu Kysuce. Ponúka rôzne aktivity s medzinárodnou dimenziou, ktoré rozvíjajú osobnosť detí a mladých ľudí. Hlavné je spojiť región Kysúc s ostatnou Európou.
Vznikol vo februári 2003 a organizuje rôzne aktivity. Jazykové kurzy, počítačové kurzy, medzinárodné mládežnícke výmeny, školenia a semináre pre celý svet, klubové aktivity v kaviarni pod KERICom, workshopy, letné a tábory, hosťuje a vysiela dobrovoľníkov do a z celého sveta.
Najskôr len učili angličtinu
Začiatky siahajú do čias, kedy zakladateľky KERICu pôsobili na Gymnáziu v Čadci. Cieľom ich práce bolo podporovať a hlavne pomáhať žiakom s učením anglického jazyka. Snažili sa hľadať pre nich motiváciu.
Ako uviedla jedna zo zakladateliek občianskeho združenia KERIC Miriam Petríková, v roku 2002 objavili program Mládež, ktorý slúžil na organizovanie mládežníckych výmen.
„Tak sme na Slovensku prvýkrát privítali Španielov a Islanďanov a následne sme si Island a Španielsko pozreli my. Umožnilo nám to prežiť v novej krajine zaujímavý čas spolu s mladými ľuďmi z týchto krajín," povedala Petríková.
Z malého projektu samostatná inštitúcia
Taktiež veľa mladých ľudí získalo možnosť „pracovať“ a pomáhať ako dobrovoľníci v rôznych typoch organizácií po celom svete. Zoznámili sa s miestnou komunitou, kultúrou a ľuďmi. Zaujímavosťou je, že KERIC bol najskôr len projektom pre vybudovanie európskeho informačného centra.
Z projektu vznikla organizácia so svojim zázemím, priestormi a nezávislosťou. Sme teraz pojítkom medzi školami, neziskovými organizáciami, ľuďmi. Snažíme sa v Slovákoch zmeniť pohľad na cudzincov. Začali sme s medzinárodnou spoluprácou. Partnerov máme po celom svete. Po pár rokoch sme sa však zamerali viac na lokálnu spoluprácu,“ uviedla Mirka Petríková.
Novou prioritou je komunitná práca

Prioritou pre rok 2021 je práca s komunitami na lokálnej úrovni. KERIC sa bude venovať menším projektom a pokúsi sa zmeniť mesto Čadca k lepšiemu.
„Medzi prvými je prerobenie miesta pred budovou KERICu na účelné a príjemné miesto. Preto hľadáme spôsoby, ako ho zrealizovať. V rámci prípravnej fázy sme vytvorili krátky dotazník pre širokú verejnosť, v ktorom nám ľudia môžu napísať svoje podnety, aby sme mohli zohľadniť aj ich nápady,“ prezradila zakladateľka Mirka Petríkova.
Dobrovoľníci vyučujú angličtinu cez počítač
V roku 2021 sa na výučbe cudzích jazykov v KERIC-u podieľa desať dobrovoľníkov zo štyroch kontinentov. Nájdete tu ľudí z Gruzínska, Nemecka, Brazílie, Turecka, Portugalska či Juhoafrickej republiky.
Zahraniční dobrovoľníci sa nemôžu počas opatrení v súvislosti s pandémiou COVID-19 zúčastňovať vyučovania face to face, teda byť prítomní na hodinách, tak našli systém, ako na to.
Zábavné hádanky, hlavolamy a rébusy
„Na jar sme šli smerom zábavných online lekcií. Jeseň už bola iná, boli sme pripravení a pre spolupracujúce školy sme pripravili seriózne tréningové online hodiny angličtiny. Po zistení, že sa lockdown predlžuje aj na tohtoročnú jar, pripravili sme interaktívne hodiny.
Takzvané escape rooms, teda uteč z miestnosti. Dobrovoľníci sa rozdelili na dvojice, pripravili si témy. Teraz máme v rozvrhu približne 40 hodín výučby angličtiny hravou formou, riešením problémov, hádaniek a komunikáciou. Ponúkli sme ich školám a majú veľký úspech,“ vysvetlila systém online výučby Mirka Petríková.
Vhodné pre menších aj väčších žiakov
Každá Escape room prezentácia trvá približne 45 minút a ide v nej o hľadanie odpovedí v danej téme, komunikáciu v angličtine, prácu s rôznymi online nástrojmi a samozrejme zábavu. Vhodné sú pre tínedžerov vo veku od 11 do 20 rokov.
„Triedy si vyberajú, ktorá hodina im vyhovuje. Pošleme im link do miestnosti na vyučovanie prostredníctvom internetu. Prihlási sa od 10 do tridsať detí," dodáva Mirka.
Interaktivita je najobľúbenejšia
Vybraný dobrovoľník ich privíta a oboznámi ich s vybranou témou. Rozdelíme ich do piatich tímov, pričom každý tím má svoju vlastnú miestnosť a spolupracuje so svojim dobrovoľníkom. Dostanú prezentáciu k danej téme. Spoločnou prácou musia postupne prezentáciou prechádzať, hľadať riešenia a odpovede na otázky, aby zámky v prezentácii odomkli a prišli k úspešnému koncu.
Aby mali všetci príjemný a zmysluplný zážitok, vždy sú k dispozícii niekoľkí dobrovoľníci, aby sme mohli účastníkov rozdeliť do menších skupín, aby bola hodina čo najinteraktívnejšia.
Aktuálne programy pre vycestovanie dobrovoľníkov:
• Taliansko – Vicopisano (Pisa), 11 mesiacov, Neformálne vzdelávanie v mládežníckom centre.
• Taliansko – Sciacca, 11 mesiacov, Komunitné bývanie maloletých, práca s deťmi.
• Nemecko – Esslingen, 12 mesiacov, Bilingválna škôlka, práca s deťmi v predškolskom veku.
• Nemecko – Stuttgart, 12 mesiacov, Práca s deťmi, sociálne výzvy, staranie sa o zvieratá.
• Gruzínsko – Tbilisi, 10 mesiacov, EU kooperácia, Neformálne vzdelávanie, Outdoorové aktivity, Ľudské práva, Udržateľný rozvoj.
• Dánsko – Hertha, 12 mesiacov, Práca s ľuďmi s postihnutím.