Drotárstvo má v našom regióne dlhú a bohatú tradíciu. K budúcej profesii Kysuckých rodákov často predurčovali ich rodičia už krátko po narodení. V rámci špecifických drotárskych zvykov napríklad pokladali malých chlapcov na kus baranej kože, aby mali pekné, kučeravé vlasy. Následne ich vystrčili na drevenej lopate z okna so slovami: „Svetom, moje, svetom. Aby sa sveta nebál. Aby z neho bol drotár.“
Za prácou odchádzali drotári často v mladom veku. Výnimkou, nebol ani Martin Challan, ktorý sa narodil vo Vysokej nad Kysucou v roku 1853. Ako šestnásťročný začal pracovať v Königsberku pri baltickom mori, no ,,drotárske chodníčky“ ho neskôr zaviedli až do Ameriky.

V zámorí, vynikal vo viacerých oblastiach. Prezentoval sa totiž nielen ako drotár ale aj ako schopný spolkový organizátor. V rámci svojej činnosti sa mu darilo združovať viaceré drotárske skupiny ako aj samotných slovenských vysťahovalcov. Založil taktiež ženský spolok Sv. Anny ,Zbor Slovenských národných sokolov, Slovenskú osadu Jána Nepomuckého a Spolok svätého Martina, prostredníctvom ktorého nadviazal na spoluprácu s Českými vysťahovalcami. Tento spolok bol tiež známy, svojím pokrokovým programom.
Posledné roky dožil pán Challan späť v rodnej obci, kde v roku 1915 zomrel. Dodnes sa však v New Yorku nachádza dielňa s jeho menom. Úsilie, ktoré počas svojho života vynaložil na budovaní tohto známeho veľkomesta nezostalo nedocenené. Za značné zásluhy bol pri príležitosti stého výročia jeho narodenia vyhlásený 12. november 1953 ako ,,Martin Challan Slovak Day“
Zdroje:
Monografia Vysoká nad Kysucou , 2014.
www.drotaria.sk