Biatlon nepatrí medzi bežné športy na Kysuciach napriek tomu, že sú tu strelnice a v zime aj dostatok bežkárskych tratí. Na Slovensku sa pritom tento šport robí už od 40. rokov 20. storočia.
V bývalom Československu sa však zimný biatlon skrýval za názvom Sokolovské preteky brannej zdatnosti a letný biatlon mal pomenovanie Dukelské preteky brannej zdatnosti. Obidve tieto obľúbené masové disciplíny, ktorých sa zúčastňovalo množstvo pretekárov vo všetkých vekových kategóriách, zastrešovali masovo-branné športy Zväzarmu.
Zatiaľ čo behu na lyžiach sa na Kysuciach venuje viacero klubov, ŠKP Skalité je v súčasnosti jediným biatlonovým klubom.
V Skalitom sa lyžuje od konca 70. rokov
História klubu sa začala písať v roku 1979, keď pár nadšencov v Skalitom založilo pri TJ Slovan Skalité oddiel bežeckého lyžovania. Boli to Ferdinand Petrák, učiteľ Peter Farbiak a hlavný iniciátor všetkého bol Jožko Hlušek, ktorý sa stal na dlhé roky aj trénerom mládeže a neúnavným organizátorom Memoriálu desiatnika R. Šmatlavu v behu na lyžiach.
Roky 1979 až 1990 boli pre tento šport zlaté roky, organizovali sa preteky po celom okrese. Hlavné bašty klasického lyžovania sa nachádzali vo Vysokej nad Kysucou a v Skalitom, menšie kluby boli v Rakovej, v Makove, v Čiernom a v ostatných obciach.
V tej dobe boli hviezdami Ján Meheš, bratia Rybičkovci, Jozef Hlušek, Ľubomír Gabčík, Jozef Rešetka, Peter Revay, Peter Petrák, Marta Buryová, Milada Gonščáková, pani Mehešová-Poláková, Milan Baránek a ďalší.
Okrem klasiky sa vždy v zime behali aj Sokolovské preteky brannej zdatnosti. Bol to vlastne biatlon, žiaci strieľali zo vzduchových zbraní, dorast a dospelí z malorážnych zbraní. Uvedené preteky organizoval OV Zväzarmu na strelnici v Zákopčí.

Po návrate z vojenskej základnej služby v roku 1990 Ivan Čanecký spolu s kamarátom Vladislavom Vranom začali budovať základy dnešného biatlonového klubu. Čanecký prebral administratívne vedenie bývalého Zväzarmu v obci, čím sa dostali k malorážnym a vzduchovým zbraniam a začal sa budovať budúci oddiel biatlonu v Skalitom.
V roku 1992 oficiálne zaslali na Slovenský zväz biatlonu žiadosť o zaregistrovanie klubu ŠKP Skalité. Od roku 1994 až dodnes Vrana vedie klub ako tréner. O administratívu a financie sa stará prezident klubu Čanecký.
Za takmer tri desaťročia spoločne vychovali veľa majstrov Slovenska, či už Miroslavu Hluškovú, Petra Hluška, Jožku Koričárovú, Helenu Čarneckú, Barboru Prašilovú, Petra Ivanka a ďalších.
Medzi ďalších talentovaných či úspešných členov klubu v poslednom desaťročí patrili aj Damián Cesnek, Denis Šurík, Pavol Baroňák, Simona Kaňová, Alexandra Varmusová, Katarína Čanecká, Miroslava Mikulová či sestry Sandra a Vanesa Rucekové. V klube krátko pôsobila aj ďalšia slovenská reprezentantka Lucia Michaličková zo Žiliny a v súčasnosti ho najlepšie reprezentuje Filip Bury.
Tréningy sú za normálnych okolností trikrát do týždňa – v nedeľu, v utorok a vo štvrtok. Od začiatku pandémie však môžu trénovať všetci len individuálne. Klub má momentálne dvadsať členov, z toho dvanásti aktívne súťažia. Sú v ňom talenty nielen zo Skalitého, ale aj zo susedného Čierneho, z Rakovej a iných kysuckých obcí.
ĎALEJ SA DOČÍTATE:
- ktorý odchovanec klubu súťažil spolu s olympijským víťazom
- s ktorými úspešnými reprezentantmi začínal
- kto získal pre klub historicky prvú medailu
- ktorý Skaliťan sa predstaví na majstrovstvách sveta
- koľko stojí vybavenie na biatlon
- aká ťažká je biatlonová zbraň
- koľko nábojov vystrieľa biatlonista za jeden tréning
- kde v Skalitom by mohol byť biatlonový areál a koľko by stál