Ján Pőstényi, sa narodil dňa 27. 7. 1891 v Kuklove na Záhorí. Už počas svojich študentských rokov, bol za svoje slovensky orientované národné zmýšľanie v roku 1907 vylúčený z gymnázia. Ako študent často písal do rôznych slovenských novín pod pseudonymom J. P. Kysucký. Štúdiá, sa mu však napokon podarilo dokončiť a neskôr, bol dokonca vysvätený za kňaza. Od roku 1915 pôsobil v Kysuckom Novom Meste, kde počas nepokojných vojnových rokov viedol spevokol a divadelný krúžok.

Za odohranie hier ako ,,Strýža zpod hája“ či ,,Rozmarín“ ho neprajníci udali a presunuli do Trenčianskej Teplej. Napokon sa však úsilím kysuckých farníkov mohol vrátiť späť. Na konci prvej svetovej vojny sa vďaka jeho pohotovej reakcii podarilo v meste zastaviť rabovanie, prostredníctvom ktorého sa rozhodli obyvatelia spolu s vracajúcimi sa vojakmi zúčtovať s krčmármi, obchodníkmi či inými ,,úžerníkmi“. V rámci rabovania sa taktiež ničili rôzne archívne dokumenty ako matriky či obecné knihy. Vzbúrený dav sa mu po preslove nakoniec podarilo zastaviť.
Počas svojho života pôsobil neskôr taktiež v Žiline, kde napísal národne zameranú divadelnú hru Kysucké Vianoce, ktorú v meste aj napriek nepriazni viac krát uviedli. V povojnových rokoch bol tiež zvolený za správcu spolku svätého Vojtecha, pre ktorý získal v Amerike až 8 000 nových členov. Pobočku spolku založil aj pre Slovákov žijúcich v Maďarsku. Ani počas druhej svetovej vojny neostal nečinný a vystupoval proti nacizmu, za čo bol neskôr uväznený. V roku 1970 mu bol ministerstvom kultúry udelený čestný doktorát teológie.
Zdroj: Monografia: Kysucké Nové Mesto, 2001.