Vážení čitatelia, od stredy 3. marca 2021 platia v súvislosti s ochorením COVID- 19 na území Slovenskej republiky nové opatrenia. Situácia sa zatiaľ nezlepšuje a aj naďalej musíme zostať zodpovední. Dodržiavanie protipandemických opatrení sa stalo pre občanov už určitou dennou rutinou. Nosenie rúšok, zvýšená dezinfekcia, či obmedzenie pohybu musí každý z nás v týchto neľahkých časoch zvládnuť. Zdravie druhých, totiž nesmieme brať na ľahkú váhu.
Na základe vyhlásení vlády bol zavedený tiež zákaz vychádzky do prírody mimo územia okresu. Netreba však zúfať. Kysuce, majú svojou rozmanitosťou a veľkosťou zaiste čo ponúknuť. V rámci výletov, mnohí z vás určite už zavítali na Veľkú Raču, Vychylovku, Briavu či iné zaujímavé lokality, ktoré dobre poznáte. Na isté miesta sa totiž každý z nás rád vracia. Čerstvý vzduch a pohyb totiž majú priaznivé účinky na nielen fyzickú, ale aj našu duševnú stránku. Na tú by sme totiž obzvlášť nemali zabúdať najmä teraz počas obdobia pandémie.

Skúsme sa preto na chvíľu zastaviť a spočítať, koľko hodín týždenne strávime ,,zavretí“ v budovách medzi stenami. Z práce cestujeme často autom a niekedy si na vychádzku už skrátka nenájdeme čas. Využime preto túto príležitosť na to, aby sme lepšie spoznali rôzne zákutia nášho regiónu.
Nielen Kysuce, ale celkovo Slovensko, ponúka svojou interesantnou krajinou veľmi dobré podmienky na to, ako vo voľných chvíľach načerpať stratenú energiu.
Prostredníctvom turistických chodníkov či rôznych cyklotrás sa môžeme dostať na zaujímavé miesta v podobe osád, výhľadov, či posedov a podobne. Pobyt v prírode, je pre nás vo viacerých ohľadoch naozaj viac ako vhodný.
Región Kysúc, je bohatý na miesta, ktoré možno (ne)poznáte. Mnohí z vás by sa teda určite radi podelili o lokality, o ktorých veľa ľudí možno ešte nepočulo. Na tipy, kam na výlet počas pandémie, sme sa preto pýtali priamo vás, Kysučanov. Poďme sa teda pozrieť, kam sa v rámci nášho okresu oplatí zavítať .
Bukovina

Podľa Rastislava Kupša, je Bukovina (768 m.n.m.) výborným vyhliadkovým a ľahko dostupným vrchom neďaleko mestského centra Turzovky.
Svojou prístupnosťou, ponúka nádherné výhľady na okolitú krajinu. Celé mesto vám totiž pri pohľade z nej príde ako na dlani. Za dobrého počasia je dokonca možné vidieť až k našim susedom do Českej republiky či Poľska na vrchy ako Lysá Hora, Smrk či Barania Gora.
V súčasnej situácii, kedy platí zákaz vychádzania a je obmedzená možnosť pohybu medzi jednotlivými okresmi, je Bukovina stále veľmi dobrou voľbou ako si na malý moment oddýchnuť od ruchu mesta, spomaliť a vychutnať si chvíľku len pre seba v prírode.
Osada Jedľovník

Na Kysuciach sa nachádza aj viacero osád. Jednou z nich, je Jedľovník vo Vysokej nad Kysucou.
Podľa Tamary Masnicovej je osada dobre známa najmä kvôli svojím Turistickým trasám, ktoré vás môžu zaviesť taktiež do neďalekých osád ako Šatina, Dučkov či Vrchrieka. Jej putovaním sa taktiež dá dostať na rozhľadňu Luby (911 m. n. m.), cez ktorú vedie turistická trasa Makov – Čadca.
V osade sa mimo iné nachádza tiež kaplnka, zasvätená Panne Márii Lurdskej. Majitelia udržujú drevenice v perfektnom stave a aj preto, sa táto oblasť stáva častým lákadlom pre turistov.
Biely kríž

Ladislav Stolárik, nám porozprával o lokalite Biely kríž, ktorá je jedným z jeho obľúbených miest. Nachádza sa na Slovensko – Českom pomedzí. Na toto miesto zavíta vždy veľmi rád a to v každom ročnom období. Celkovo sa k Bielemu krížu dá dostať z viacerých východiskových bodov.
Okrem tradičných turistických chodníkov, k nemu vedú aj rôzne cyklotrasy. Mimo nádherných scenérií, nepohŕdne hore ani dobrým českým pivom.
V lokalite sa taktiež nachádza opustená budova bývalého hotela Kysuca. Pri pohľade naň sa občas zamyslí, ako to tu vypadalo za čias jeho najväčšej slávy.
Osada Brízgalky

Nemenej zaujímavou, je taktiež osada Brízgalky, ktorú nám priblížil Štefan Strýček. V minulosti, slúžila ako útočisko pastierov, ktorý tu počas letných mesiacov pásli svoje stáda. Nachádza sa v katastri obce Nová Bystrica a dostať sa k nej dá prostredníctvom pešej turistickej trasy, ktorá vedie od bistra ,,Starý Mlyn“ v Novej Bystrici. Po približne dva a pol hodinovej túre sa nám naskytne pohľad na miesto v ktorom sa zastavil čas. Nachádza sa tu súbor šiestich dreveníc a jeden turistický prístrešok.
Drevenice sú zachované v takmer pôvodnom stave, postavené sú z čisto prírodných materiálov – drevo a kameň. Keďže ani na tomto mieste sa príroda nevyhla intenzívnemu výrubu lesov, ponúka výhľady na každú svetovú stranu. Z oblasti je vidno napríklad vodnú nádrž Nová Bystrica, pohorie Malej Fatry či Veľký Rozsutec. Za čias komunizmu sa na tomto odľahlom mieste podľa rozprávania miestnych dokonca stretávali politickí disidenti medzi ktorými bol napríklad aj Václav Havel či Lech Wałęsa.
Vojtovské sedlo

Podľa Samuela Klieštíka, by mal každý, kto obľubuje turistiku či jazdu na bicykli rozhodne navštíviť Vojtovské sedlo. Toto miesto, ponúka krásny výhľad na Malú Fatru. V zime, je celkovo táto scenéria ešte krajšia. Na vrchu kopca sa nachádza novopostavený prístrešok, kde si môžu návštevníci na chvíľu oddýchnuť.
Capkov vrch

Vrch je zaujímavý najmä večer, pri západe slnka. Svojim návštevníkom, ponúka možnosť veľmi pekného výhľadu na celú Čadcu a ticho, ktoré dozaista prospeje každému. Tí, ktorí si chcú cestu trochu predĺžiť môžu zvoliť po ceste späť do mesta cestu cez osadu Bryndzárovci.
Vodná nádrž Nová Bystrica

Takisto nám porozprával o vodnej nádrži Nová Bystrica, ktorá je vhodnou voľbou najmä počas leta. Cieľ, si obľúbia najmä cykloturisti. Stúpanie nie je príliš veľké a trasa je tak celkovo príjemná. Nad vodnou nádržou sa návštevníkom naskytne veľmi pekný výhľad.