Čadčiansky lesopark Lány je obľúbenou a vyhľadávanou lokalitou pre šport a rekreáciu. V posledných rokoch však prechádza ťažkými skúškami. Tento čoraz menší kúsok lesa je pre mnohých obyvateľov mesta čím ďalej tým viac vzácnejší. Je to najmä z dôvodu neustále prebiehajúcej ťažby dreva.
Keď sa pozriete na geografickú polohu Kysúc, vždy boli krajom hôr, lesov, práce, pekného prostredia, ale aj ťažších podmienok na život. Lesy tvorili a stále tvoria súčasť nášho života. No posledné roky sme svedkami úbytku lesov aj v našich končinách.

V novembri 2009 bol na území mesta slávnostne otvorený projekt s názvom „Vybavenie lesoparku Lány“, ktorý predložil Slovenský zväz ochrancov prírody a krajiny.
Jeho cieľom bolo vytvoriť a zabezpečiť obyvateľom prostredie, ktoré by mohli využívať na aktívnejšie trávenie voľného času.
Odvtedy sa v lesoparku veľa zmenilo. Menili sa majitelia pozemkov a park sa postupnou ťažbou dreva menil na neútulné a ponuré miesto.
Do redakcie sme dostali nejednu správu, čo sa s týmto bývalým príjemným miestom deje. Vybrali sme sa preto na prechádzku a zistili, že za tých niekoľko rokov sa ráz miesta úplne zmenil. Reakcie ľudí sú rôzne.
„Všetko sa tu ničí a najlepšie na tom je, že my obyčajný ľudia nevieme prečo?! Tú už nezáleží na našom názore?“ napísal Rudolf z Čadce.
Peter napísal. „Je hrôza pozerať sa na to. Býval som svojho času na Podjavorinskej a často som tam chodil s deťmi. Ale s lesmi na Kysuciach je to celkovo jedna veľká katastrofa.“
Otvorený, no do desiatich rokov vyrúbaný
Mnoho z nás si pamätá, že v roku 2010 tu bola otvorená náučná interaktívna trasa „Spoznaj seba, spoznaj les“.

Jednalo sa o náučný chodník určený pre deti i dospelých, ktorý sa venuje téme lesa, prírody a života v nej. Hravou a pútavou formou vám priblížil ako žije les, čo ho tvorí, na čo nám slúži, kto v ňom žije a mnoho iných zaujímavých informácií. Zároveň boli osadené rôzne drevené prvky, húpačky a jazierka s ohniskami.
Kedysi „výstavnú skriňu“ Kysúc zdobili počas prechádzky lesom lavičky či udržiavaný lesný chodník. Za všetkým stáli ochranári z Kysúc Rudolf Gerát a Stanislav Mikovčák.
„Návrh lesoparku bol súčasťou koncepcie väčšieho významu, ktorú som považoval za veľmi dôležitú. Aj kvôli tomu som ostal v Čadci žiť,“ hovorí architekt Stanislav Mikovčák. Dodáva, že mesto Čadca má jeden fenomén, ktorý má máloktoré mesto na Slovensku. A tým je to, že zeleň zasahovala z okrajových častí mesta až skoro k jeho centru.
Cieľom pri tomto projekte bolo priviesť zeleň do centra mesta Čadca
„Zeleň mala predstavovať lesopark, bývalý židovský cintorín, prepojiť priestranstvo pred kostolom na sídlisku Kýčerka arboretom, teda špeciálnou botanickou záhradou, ktorá obsahuje dreviny, stromy a kríky, ktoré malo slúžiť ako záhrada a turistické miesto, aj pre študijné a výskumné účely,“ uvádza Mikovčák.
Ďalej sa dočítate:
- ako sa les dostal do súkromných rúk
- ako zareagovali obyvatelia na žiadosť o zmenu územného plánu a ako to dopadlo
- kto je novým majiteľom a ako sa vyjadril o zámeroch s pozemkom
Zoologická záhrada aj nezvyčajný strom
Pokračovanie zeleného pásma malo smerovať cez park až po železničnú stanicu. Prepojiť parky medzi sebou. Takáto vízia a jej realizácia by mala obrovský význam pre obyvateľov mesta ale aj jeho návštevníkov.