Veľkonočné sviatky sú dnes skôr v znamení čokoládových vajíčok s prekvapením. Kedysi však boli symbolom ručne zdobené kraslice zo slepačích vajec. O zachovanie tejto tradície sa snaží aj Ľubica Kullová z Čadce.
Drotárstvo je jedinečný fenomén charakteristický aj pre Kysuce. Svedčí o tom aj jeho zápis do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska v roku 2017.
Drotárstvo bolo v minulosti poctivé podomové remeslo. Najskôr zahŕňalo opletanie poškodeného hlineného riadu. Ručnú výrobu a predaj drôtených, neskôr plechových výrobkov. Dnes už spadá do umeleckej sféry.
Ľubica je majsterkou v drotárskych krasliciach, ktorých história siaha až do 17. storočia. Na ornamenty používa nielen tradičný mäkký medený drôt, ale aj tvrdý pozinkovaný. Ročne vyzdobí aj niekoľko stoviek kraslíc.

Začiatky na vysokej škole
K drotárstvu ju priviedol spolužiak na vysokej škole. Po večeroch vytváral krásne veci z drôtu a nevedela od neho odtrhnúť oči.
„Tak som pozerala ako sa to robí, ako treba začať, čo si treba pripraviť. Keď som stále takto obkukávala, dal mi do ruky drôt a naučil ma obdrôtovávať vajíčka. Drotárstvo ma uchvátilo a už som nevedela prestať,“ hovorí drotárka a zároveň dodáva, že začiatky boli veľmi ťažké.
„Kým si moje prsty zvykli na prácu s drôtom, skúšala som vyrábať malé drôtené srdiečka, zvončeky, anjelikov. Postupne, keď už som mala aké také skúsenosti, začala som drôtovať aj väčšie výrobky. No hlavne z medeného drôtu. Ten je na spracovanie mäkší a lepšie sa s ním robí,“ vysvetľuje Ľubka.
Ďalej sa dozviete
- kde všade vystavovala drôtenné výrobky
- aký je najväčší a najmenší výrobok z drôtu
- čo vyrábala z mamutích pozostatkov
- kam putoval drôtený betlehem
Niekedy si necítim prsty
Tým že sa jej práce stále zväčšovali, chcela aby jej diela boli pevnejšie a trvanlivejšie. Začala používať aj pozinkovaný drôt. Je to však oveľa náročnejšie.
„Niekedy si doslova necítim prsty. Postupne som sa prepracovala k obrazom a trojrozmerným modelom. Drotárčim už viac ako dvadsať rokov a prvé výrobky som rozdávala známym. Ešte neboli také pekné a dokonalé, nespĺňali moje predstavy. Človek sa musí stále učiť,“ hovorí o svojich začiatkoch.
Vytvoriť predmety z drôtu nie je také ľahké, ako sa možno na prvý pohľad zdá. Výroba originálneho kúsku trvá od niekoľko desiatok minút až po mesiace.