
Pre mnohých z nás je jar najkrajším ročným obdobím. Stromy a kríky začínajú pučať, príchod jari nám ohlasujú aj sťahovavé vtáky, ktoré sa k nám po dlhej ceste znova vracajú. Na jar sa začína aj práca v záhradkách a na poliach.
Jar má však aj iné podoby. Každoročne, už niekoľko desiatok rokov, sa práve v jarnom období Kysuce menia na spálenisko. Na jar sme svedkami ako horia medze, stráne, priekopy, lesy, lúky a pasienky.
Dôkazom je aj požiar, ktorý sa stal v minulom týždni v Kysuckom Lieskovci v okrese Kysucké Nové Mesto, kde horel lesný porast. Oheň zasiahol suchú trávu a mladé stromčeky v nedostupnom teréne o rozlohe približne 1,5 hektára.
Mementom by mal byť aj lesný požiar nad obcou Oščadnica v minulom roku. Požiar rúbaniska a lesného porastu o rozlohe viac ako 84ha (zhruba 125 futbalových ihrísk) v ťažko prístupnom teréne v Oščadnici 6. apríla 2020 spôsobil škodu viac ako 200000 Eur.
Požiar likvidovalo viac ako 106 dobrovoľných a 29 profesionálnych hasičov so 48 kusmi hasičskej techniky. Zasahoval aj vrtuľník Leteckého útvaru Ministerstva vnútra SR.
Ľudia vypaľujú suchú trávu, lístie a konáre a pritom si neuvedomujú, ako svojou ľahkovážnosťou ubližujú prírode. Oheň v zárodku ničí sotva sa prebúdzajúci život. Tento nezmyselný zlozvyk nenahradí pracovitú ruku ani starostlivosť o pozemok. Iba na krátky čas sa spred očí stratia staré a suché byle, ale neobrobená a neudržiavaná plocha tu bude zas.
Na popol sa menia rastliny, nižšie i vyššie živočíchy, hniezda vtákov, ba niekedy v plameňoch končí i život človeka, ktorý oheň založil. Vypaľovanie a zakladanie ohňov sú najčastejšou príčinou vzniku požiarov v prírode, ktoré majú za následok mnohokrát nevyčísliteľné škody.
Okresné riaditeľstvo Hasičského a záchranného zboru v Čadci vyhlásilo od štvrtka 1. apríla 2021 od 6. hodiny ČAS ZVÝŠENÉHO NEBEZPEČENSTVA VZNIKU POŽIARU
v územnom obvode okresu Čadca a Kysucké Nové Mesto. Stav trvá do odvolania.
Za porušenie týchto zákonov sa udeľujú vysoké pokuty. Občan môže dostať pokutu do 332 eur, právnická osoba až do 16 596 eur.
Ak si hovoríte „mňa sa to netýka“, mýlite sa. Koľkokrát ste už vo svojej záhradke, na poli, či pri lese spaľovali staré lístie, trávu, zvyšky z úrody alebo iný bioodpad?
Zákonné spôsoby, ako sa zbaviť suchého biologického odpadu z porastov, sú kompostovanie v obecnom alebo súkromnom kompostovisku alebo zber biologického odpadu v na to určených veľkoobjemových kontajneroch. Mesto či obec je povinná takto vyzbieraný odpad spracovať.