Uvoľňovanie a sprísňovanie opatrení sa od 8. februára 2021 riadi Covid automatom. Okresy Čadca a Kysucké Nové Mesto sa prvýkrát sfarbili na čierno 15. marca 2021.

Dôvodom bol prudký nárast počtu pozitívne testovaných osôb vyšetrených RT-PCR ale i antigenovými testami a mimoriadne kritická situácia súvisiaca s nárastom hospitalizovaných pacientov v Kysuckej nemocnici s poliklinikou v Čadci.
Kým situácia v ostatných okresoch na Slovensku sa postupne zmierňuje a jednotlivé okresy prechádzajú do bordovej farby, Kysuce budú aj od Veľkonočného pondelka (5. apríl 2021) naďalej čierne, nakoľko len mierne zlepšenie epidemiologicky významných indikátorov neumožňuje zmenu farby v Covid automate.
Rizikovosť každého okresu sa vyhodnocuje na základe štyroch faktorov: 14-dňová incidencia, počet hospitalizovaných na 100 000 obyvateľov, trend 7-dňovej incidencie a zhodnotenie epidemiologickej situácie na okresnej úrovni príslušným regionálnym úradom verejného zdravotníctva.
Situácia v Kysuckej nemocnici s poliklinikou v Čadci
- reprofilizované lôžka sú naplnené na 98 percent
- počet pacientov hospitalizovaných na COVID-19: 84
- počet pacientov na umelej pľúcnej ventilácii: 11
- počet pacientov na neinvazívnej ventilácii: 5
- vek prijatých pacientov v súvislosti s COVID-19 je prevažne od 30 do 70 rokov
Počet pozitívnych narastal
Podľa slov regionálnej hygieničky Xénie Lukáčovej je situácia na Kysuciach naďalej pomerne vážna. Denné počty pozitívne testovaných osôb sú do 24 hodín podrobené epidemiologickému šetreniu odbornými zamestnancami RÚVZ, čo je základom pre spomalenie šírenia ochorenia, čím sa situácia postupne stabilizuje.
„Dôvodom čierneho sfarbenia okresov Čadca a Kysucké Nové Mesto je najmä zvýšený nárast pozitívnych RT PCR a antigénových testov, ale aj dlhodobo zhoršená situácia v nemocnici,“ vysvetľuje Lukáčová.
Celkovo však podľa nej treba vnímať epidémiu na Slovensku naďalej mimoriadne vážne, veď počet hospitalizovaných stále neklesol pod 3-tisíc, a tak z celonárodného hľadiska je Slovensko v rámci Covid automatu naďalej čierne.
Príčinou aj poloha okresov
Pod zlé čísla regiónu Kysúc sa podľa hygieničky podpisuje viacero faktorov.
„Prvým je previazanosť regiónu so Žilinou, kde bola donedávna rovnako kritická situácia. Do krajského mesta dochádza za prácou mnoho ľudí nielen z dolných Kysúc, ale aj z Čadce a okolia. Navyše, ide aj o rodinné väzby medzi týmito regiónmi, čo automaticky zvyšuje mobilitu ľudí,“ hovorí Xénia Lukáčová.
„Druhým faktorom je poloha okresov, ktoré sú hraničné s Českom a Poľskom, kde je situácia rovnako viac než vážna. Najmä do Čiech dochádza za prácou mnoho pendlerov, čo opäť neprospieva epidemiologickej situácii na Kysuciach,“ pokračuje.

Veľa napovie Veľká noc
V oboch okresoch je však situácia v poslednej dobe pod kontrolou. Podľa Xénie Lukáčovej sa aj okresy Čadca a Kysucké Nové Mesto môžu čoskoro zaradiť medzi bordové, avšak až po splnení kritérií určených Covid automatom a to po dobu minimálne dvoch po sebe idúcich týždňov, čím sa potvrdí pozitívny trend v epidemiologickej situácii v danom regióne. Veľa bude závisieť od správania sa ľudí v budúcom období a počas sviatkov Veľkej noci.

„To, čo platí dnes, nemusí platiť zajtra. Ak budú ľudia dodržiavať opatrenia, čísla pôjdu dole. Naozaj veľa napovedia blížiace sa sviatky,“ varuje Lukáčová.
Regionálna hygienička dôrazne vyzýva všetkých občanov k zodpovednému dodržiavaniu nariadených opatrení.
„Odporúčame očkovanie, ktoré je najúčinnejším opatrením v boji s COVID-19,“ dopĺňa na záver.
Opodstatnenie sfarbenia okresov na čierno potvrdzuje aj naďalej vážna situácia v Kysuckej nemocnici s poliklinikou v Čadci.
Celkovo prijali už vyše 1000 pacientov
Podľa slov riaditeľa nemocnice Martina Šenfelda je v súčasnosti zaplnených 98 percent lôžok.
"V súvislosti s ochorením COVID-19 máme hospitalizovaných 84 pacientov, na umelej pľúcnej ventilácii je 11 pacientov a ďalších 5 je na neinvazívnej ventilácii," informuje Šenfeld.
"V týchto dňoch sme už prekročili hranicu 1000 hospitalizovaných pacientov (október - marec)," pokračuje.
Všetky lôžka pre kriticky chorých pacientov na umelej pľúcnej ventilácii sú tak obsadené.
"V prípade nutnosti pridávame ďalšie, čo je ale nad hranice našich možností, preto dochádza aj k rokovaniu s ostatnými nemocnicami, ktoré nemajú takú obsadenosť o preklade do iných zdravotníckych zariadení," vysvetľuje riaditeľ.
Na záver dopĺňa, že v nemocnici ležia v súvislosti s ochorením COVID-19 pacienti vo veku prevažne od 30 do 70 rokov.