Svoj prvý veľkonočný korbáč uplietol Janko Valčuha z Klokočova pred mnohými rokmi. Odvtedy to robí rok čo rok, vždy na prelome zimy a jari berie do rúk vŕbové prútie a vyrába z neho dôverne známy symbol Veľkej noci. A nie jeden. Odhaduje, že za celý život ich uplietol viac ako tisíc.
“Pletenie z prútia je veľmi ťažká práca. Keď to robím celý deň, tak ma pália konce prstov, že musím prestať.V rukaviciach som pliesť neskúšal, pretože pri pletení prútikov potrebujete mať totiž cit v prstoch.
„
Ján Valčuha má štyridsaťpäť rokov, žije a tvorí v Klokočove, Riečky. Patrí medzi významných kysuckých ľudových remeselníkov. Pravidelne sa zapája do kultúrnych podujatí organizovaných v našom regióne, akými sú remeselné výstavy, jarmoky, hodové slávnosti, folklórne festivaly.
Má troch súrodencov. Janko od narodenia nepočuje ani nerozpráva a preto pri kontakte s okolitým svetom používa posunkovú reč. No aj napriek tomuto obmedzeniu je veľmi talentovaným a aktívnym remeselníkom.
Rád sa venuje bicyklovaniu, posilňovaniu a rybárčeniu.
Jeho mama Emília Valčuhová, tiež známa kysucká ľudová remeselníčka, ho naučila vyšívať. I keď mu vyšívanie išlo od ruky, táto činnosť ho nenapĺňala. Pred dvanástimi rokmi sa konal remeselný kurz v Turzovke na výrobu košíčkov z pedigu, ktorého sa zúčastnil. Keďže Janko od narodenia nepočuje a nerozpráva, s posunkovou rečou mu pomohla jeho mama Emília.
Najdôležitejšie sú správne prúty
Pletenie z prútia ho oslovilo natoľko, že sa mu venuje dodnes. Je to ťažká práca, ale materiál sa dá nájsť pri každom potoku. Od jednoduchších košíkov prešiel na zložitejšie, vymýšľal rôzne farebné kombinácie.
Ako sa vyjadril, najdôležitejšie je nájsť tie správne prúty. Zbiera ich od jesene do konca apríla, keď je vegetačný kľud.
Na svoje výrobky minie viac ako šestnásťtisíc prútov ročne. Prúty si chodí rezať sám k riekam a potokom v okolí. No postupne si začína doma na dvore sadiť vŕbiny.

„Na pletenie korbáča sú najvhodnejšie prúty z vŕby bielej, ktorá rastie pri vodných tokoch. Skúste sa vyhnúť vŕbe smútočnej, ktorá je vysádzaná bežne v parkoch. Nie je na pletenie korbáčov úplne vhodná, pretože jej prúty sú po uschnutí moc krehké a lámu sa,“ ukazuje remeselník ako správne vyskúšať vhodnosť prútia.
Vysvetľuje, že kvalitu prútia zistíme tak, že jednotlivé prútiky ohneme okolo prsta do pravého uhla.
„Ak sa zlomia, nie sú vhodné na pletenie. Korbáč sa najlepšie pletie z mokrého prútia, ktoré je ohybnejšie. Ideálne je preto nechať prúty namočené v studenej vode niekoľko hodín pred samotným pletením, najlepšie však celú noc, napríklad doma vo vani. Prúty však treba zaťažiť, aby boli celé ponorené. Ak budete zberať prútiky až teraz v marci, bude ich asi potrebné očistiť od pukov a malých výhonkov,“ ukazuje Ján namočené prútie.
Ďalej sa dozviete:
- aké druhy korbáčov dokáže upliesť
- ktorý korbáč je najnáročnejší
- prečo je farba prútia dôležitá
- ako upliesť svoj prvý korbáč
Len jednoročné výhonky
Na nájdenej vŕbe treba vyhľadať mladé, dlhé, jednoročné výhonky – tú časť dreva, ktoré narástlo posledný rok.