Pred rokom sa svet uzavrel, stopku dostala aj kultúra

Umelcom a ľudovým remeselníkom pomáhajú byť v kontakte technologické výdobytky.

Festival VýchodnáFestival Východná (Zdroj: Archív Silvie Petrekovej)

Kysucké kultúrne stredisko v Čadci každoročne pripraví a zrealizuje viac ako 140 kultúrnych podujatí a aktivít. Vďaka svojej rozmanitej a bohatej činnosti má nielen v regióne Kysúc svoje nezastupiteľné miesto.

Pre všetkých, ktorí kultúrou každodenne kultúrou žijú nastala s príchodom pandémie koronavírusu a s tým spojených opatrení veľmi neobvyklá, až neuveriteľná situácia.

Na začiatku sme všetci mysleli, že o pár dní, možno týždňov, sa to všetko skončí, ale vírus rozhodol inak. Najťažšou na celej situácii je strata kontaktu so živou kultúrou, s umelcami, skrátka so všetkým, čo je alfou a omegou práce osvetového zariadenia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kysucké kultúrne stredisko píše v roku 2021 už 68. rok svojej existencie, pričom od roku 2002 realizujem svoju činnosť v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja.

Silvia Petreková je riaditeľkou Kysuckého kultúrneho strediska už niekoľko rokov a dôverne pozná, ako kultúra v regióne funguje.

Kultúra má stopku, nastupuje technológia

Kolektív strediska každoročne spolupracuje s viac ako tisíckou umelcaov na rôznych typoch podujatí.

„Vždy, keď pripravujeme konkrétne podujatie, je potrebné pripravovať ho koncepčne – obsah, termín, miesto konania, zainteresovaní partneri, umelci, financovanie, pozvánky, plagáty, medializácia, propagácia, telefonáty, maily, sociálne siete, samotná realizácia, mediálne výstupy. To je len v skratke, samozrejme. A úplne bežne pripravujeme 4 aj 5 podujatí naraz,“ hovorí Silvia Petreková a vysvetľuje, že aj v týchto neľahkých časoch sa v kultúrnom stredisku aj naďalej plne sústredia na prácu.

SkryťVypnúť reklamu

„Samozrejme, museli sme prehodnotiť aktuálnu situáciu a možnosti a focusovať svoje aktivity najmä na virtuálny priestor. Naďalej sme však v kontakte s našimi umelcami a partnermi, aj keď v absolútnej väčšine len na diaľku, v telefonickom, mailovom, či prostredníctvom online rozhovorov. Napriek tomu máme peknú spätnú väzbu. Dnešné technologické výdobytky ponúkajú viacero možností ako byť s niekým v kontakte aj v izolácii a sprostredkovať tak zaujímavé formy kultúrnych aktivít,“ vysvetľuje riaditeľka.

Priestor pre nové talenty

V kultúrnom stredisku vytvárajú priestor pre umelcov všetkých vekových kategórií. Pre nové talenty, pre tých, ktorí majú záujem spolupracovať, rozvíjať svoj talent a napredovať.

„Počas mnohých rokov medzi nami vyrástli zaujímavé osobnosti, ktoré dnes pôsobia napr. v médiách: moderátori, redaktori. Alebo napr. výtvarníci, ktorí svoje začiatky vo výtvarnom umení pretavili do ďalších umeleckých úrovní. Členovia rôznych jedinečných folklórnych zoskupení, tanečníci, speváci, hudobníci, ktorí nám počas rokov doslova rástli pred očami, pravidelne sa zúčastňovali našich súťaží, či festivalov, a neskôr sa rozhodli študovať a vzdelávať v odbore,“ uvádza

SkryťVypnúť reklamu

Petreková s potešením a poznamenáva, že mnohí si častokrát spomenú na svoje začiatky, či úspechy, ktoré dosiahli v súťažiach organizovaných KKS v Čadci a ktoré ich postupne posunuli na vyšší stupeň v ich osobnom raste.

„A aj to je pre nás krásna spätná väzba, že naša práca má zmysel, že obohacuje ducha a formuje životy talentovaných mladých ľudí, prípadne ich ďalšie smerovanie,“ poznamenáva s úsmevom Silvia Petreková.

Stovky podujatí ročne

Kultúrne stredisko stál pri realizácii nespočetne veľa krásnych stretnutí s kultúrou, množstva súťaží, prehliadok, festivalov, výstav, vernisáží, workshopov, spoluprác so sólovými umelcami, zoskupeniami, s folkloristami, hudobníkmi, spevákmi, divadelníkmi, remeselníkmi, výtvarníkmi, fotografmi, filmármi, pedagógmi, moderátormi, recitátormi, hercami, odborníkmi z rôznych oblastí nášho života a mnohými ďalšími.

„Počas bežného kalendárneho roka, počas všetkých 4 ročných období, máme tematicky pripravené jednotlivé aktivity a na tých kontinuálne pracujeme,“
Špecifikom činnosti kultúrnych stredísk ako takých je, že pôsobia smerom do externého prostredia, nerealizujú svoju činnosť vo svojom kamennom sídle, resp. len jej minimálnu časť.

„Taktiež v rámci peknej spolupráce so samosprávami, s primátormi, starostami a starostkami, kultúrnymi pracovníkmi, s rôznymi inštitúciami, kedy sme v mestách a obciach pripravili veľké množstvo zaujímavých kultúrnych podujatí. Zrealizovali sme medzinárodné cezhraničné podujatia, ktorých výstupy priniesli obohatenie kultúrneho života na Kysuciach i v Poľsku,“ vymenúva riaditeľka niektoré podujatia z portfólia strediska.

„Skutočne je to nesmierne široký diapazón a aj touto cestou ďakujem všetkým, s ktorými sme mali tú príležitosť a česť spolupracovať,“ upresňuje.
Rôznorodosť ako vitálna vlastnosť

Divadlo, umelecký prednes, folklór, ľudové remeslo, výtvarné umenie, fotografia, film, vzdelávanie, projektová činnosť, to všetko sú oblasti našej činnosti.

„Z tých najznámejších a najobľúbenejších kultúrnych podujatí, ktoré organizujeme alebo spoluorganizujeme, určite spomeniem národnú súťažnú divadelnú prehliadku Palárikova Raková, krajské Výtvarné spektrum, Folklórny festival Ochodnica, Medzinárodný filmový festival ETNOFILM, keby som mala všetky vymenovať bolo by to na knihu,“ vysvetľuje Petreková.

„Ja osobne mám rada umenie vo všetkých jeho formách a podobách. Mám rada to, čo poteší dušu, oči, či ďalšie zmysly vnímania krásna. Som človek, ktorý si váži každého umelca. Každého, kto dokáže vytvárať umelecké hodnoty. Každé jedno dielo je totiž výnimočné, jedinečné a nenapodobiteľné, je to tá pomyslená stopa, ktorú po sebe jedinec zanecháva na tomto svete,“ prezrádza a dopĺňa, že, koľko ľudí, toľko názorov na to, čo je alebo nie je pekné.

„Ale o tom je naša existencia, častokrát o subjektívnom pocite, názore. Najdôležitejšie však je nechať každému priestor na sebarealizáciu. Kultúra je v mojom ponímaní oblasť, ktorá sa dá robiť len so srdcom na dlani,“ dodáva na záver.

Kolektív strediska sa teší, že sa všetci opäť stretnú s umelcami a návštevníkmi osobne a že ten deficit reálnej živej kultúry sa začne zmenšovať.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Kysuce

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 768
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 461
  3. Kam smerujú peniaze bohatých? 4 414
  4. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 3 794
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 554
  6. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 3 361
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 251
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro 1 982
  1. František Kukura: Vízia upadnutia Slovenska do bezvýznamnosti
  2. Ján Chomík: Blázni
  3. Jozef Foltýn: Netanjahu je vojnový zločinec, terorista a fašista v jednej osobe
  4. Anna Miľanová: Myslím, mladí ľudia myslia kriticky, ale sú nepochopení, neakceptovaní
  5. Marian Nanias: X (Röntgenové) lúče, alebo Gama žiarenie? Aký je rozdiel...
  6. Jaroslav Furman: Ospravedlnenie
  7. Patrik Benčík: Denník advokáta: 6x rozvod manželstva sui generis (svojho druhu)
  8. Ján Karas: Keď sa kloníme nízko: Mlčanie, ktoré súhlasí so zradou vlastného vedomia
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 27 850
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 145
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 9 431
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 247
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 790
  6. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 7 125
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 6 969
  8. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 6 224
  1. Marian Nanias: X (Röntgenové) lúče, alebo Gama žiarenie? Aký je rozdiel...
  2. Marcel Rebro: Nebezpečný terorista s valaškou a mierumilovný rasista so samopalom
  3. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  4. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  5. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  6. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  7. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  8. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Kysuce - aktuálne správy

Tánička Altusová a Vladko Suchanič spoločne s moderátormi markizáckeho Telerána Simonou Ondrušovou a Marekom Polomským.

Majú radi hory, nahrávajú podcasty o nich a nedávno boli o svojej turistickej a moderátorskej vášni rozprávať aj v markizáckom Teleráne.


Radôstku čaká dôležitý zápas.

Kľúčový je zápas s Rosinou.


Medzinárodný deň detí je tu a s ním prichádza deň plný smiechu, hier a milých prekvapení. Pripravili sme pre vás prehľad zaujímavých podujatí a tipy na darčeky, ktoré zaručene potešia malých oslávencov.


Zničený bicykel, ťažké zranenia. To je výsledok stretu s motorkárom.

Zranený muž skončil v nemocnici.


  1. František Kukura: Vízia upadnutia Slovenska do bezvýznamnosti
  2. Ján Chomík: Blázni
  3. Jozef Foltýn: Netanjahu je vojnový zločinec, terorista a fašista v jednej osobe
  4. Anna Miľanová: Myslím, mladí ľudia myslia kriticky, ale sú nepochopení, neakceptovaní
  5. Marian Nanias: X (Röntgenové) lúče, alebo Gama žiarenie? Aký je rozdiel...
  6. Jaroslav Furman: Ospravedlnenie
  7. Patrik Benčík: Denník advokáta: 6x rozvod manželstva sui generis (svojho druhu)
  8. Ján Karas: Keď sa kloníme nízko: Mlčanie, ktoré súhlasí so zradou vlastného vedomia
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 27 850
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 145
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 9 431
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 247
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 790
  6. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 7 125
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 6 969
  8. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 6 224
  1. Marian Nanias: X (Röntgenové) lúče, alebo Gama žiarenie? Aký je rozdiel...
  2. Marcel Rebro: Nebezpečný terorista s valaškou a mierumilovný rasista so samopalom
  3. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  4. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  5. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  6. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  7. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  8. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu