
Bobovec na obcou Stará Bystrica je výrazný strmý vrch nad centrom obce, dobre viditeľný z hlavných dopravných komunikácií, ako aj od Slovenského orloja z Rínku sv. Michala, odkiaľ k rozhľadni vedie aj značkovaný žltý turistický chodník.
Na kopci Bobovec nad Starou Bystricou sa nachádza krásna rozprávková kamenná rozhľadňa. Leží na hranici katastrov obcí Stará Bystrica a Radôstka.
Vrch Bobovec, ktorý je súčasťou širšieho masívu Nocľahy, má svoj názov odvodený od strukoviny bôb, ktorá bola v minulosti dosť rozšírenou potravinou.
Rozhľadňa má výšku šestnásť metrov, vybudovaná je z tradičných materiálov kameň a drevo podľa projektu Ing. Arch. Stanislava Mikovčáka.
Autor projektu má v rozhľadni umiestnených aj niekoľko umeleckých diel na tému anjelov, a to nielen na vnútorných stenách rozhľadne, ale téma anjelov sa objavuje aj vo funkčných prvkoch okenných mreží. Nočné osvetlenie rozhľadne je zabezpečované malou veternou a fotovoltaickou elektrárňou.
Z rozhľadne je dobrý výhľad na Malú Fatru, Martinské Hole, Veľkú Raču, či na Lysú Horu v Českej republike.

Dve rozhľadne naraz
V dobe, keď sa stavala rozhľadňa na Zákopčí, starosta obce Stará Bystrica Ján Podmanický sa stotožnil s nápadom výstavby rozhľadne v okolí obce.
Dokázal veľmi rýchlo zareagovať a zohnať finančný plán, ako by sa ta rozhľadňu sme mohli začať stavať.
„Samozrejme bol som touto myšlienkou nadšený a veľmi sme rozmýšľali, že by sa mohla osadiť, len sme potrebovali vybrať to pravé miesto,“ hovorí autor návrhu Stanislav Mikovčák.
Ďalej sa dozviete
- Prečo bol Bobovec ideálny na stavbu rozhľadne
- Aký bol zámer autora projektu pre zachovanie tradičnej architektúry
- Ako vznikol nápad na umiestnenie galérie do rozhľadne
- Ako sa k rozhľadni Bobovec dostanete
Bobovec bol ideálny
Starosta Janko so svojim tímom ľudí navrhol kopec Bobovec, pre rozhľadňu bol ideálny. Je ukončený veľmi úzkou špicatou malou plošinou, kde by sa ta rozhľadňa vynímala.