Februárovým prevratom 1948 nastúpila v Česko-Slovensku vláda Komunistickej strany. Nové zriadenie sa v každodennom živote nepresadilo zo dňa na deň.
Do spoločnosti prenikalo so všetkými svojimi zmenami postupne, zároveň s každodennými udalosťami, kde sa na prezentáciu strany využila každá možnosť.

Prvú významnú verejnú príležitosť na zviditeľnenie a posilnenie svojho postavenia ponúkali prvomájové oslavy, komunisti to náležite využili.
Pod ich taktovkou sa na prvomájových oslavách v čadčianskom okrese zúčastnilo celkovo 6000 ľudí. V Čadci k manifestujúcim prehovoril poslanec NZ Ján Straka a predseda MSK Ľ. Michalus.
K charakteristickým rysom prvomájových osláv okrem tradičných pochodov pracujúcich patrili i rozličné alegorické vozy s propagandistickými námetmi a novými budovateľskými heslami.
Prvý máj roku 1948 bol zároveň posledným sviatkom práce, na ktorom verejnosť mohla prezentovať i iné než komunistami nalinkované heslá, reálie či osobnosti. Oslavy tohto sviatku si totiž komunisti v nasledujúcich rokoch striktne prispôsobili vlastným predstavám.
V nasledujúcich rokoch tak počas tohto a ani iného štátneho sviatku nebolo možné prezentovať iné než komunistami schválené námety.
Počas obdobia upevňovania mocenských pozícií strany mohli prítomní v prvomájovom sprievode prechádzajúcom roku 1948 Čadcou vidieť pestrú zmes hesiel a propagandy. V mnohých prípadoch zároveň prvomájové oslavy prebiehali v rámci predvolebnej kampane na májové voľby do NZ.
Komunisti od nich očakávali potvrdenie ich vedúcej politickej pozície, čím by zvýraznili legitimitu nového zriadenia. Predvolebná kampaň preto pokračovala i po Prvom máji, avšak už v intenzívnejšom tempe.
Pripravil: historik Martin Turóci










Autor: Martin Turóci