Za uplynulý rok eviduje Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR) 184 prípadov kliešťovej encefalitídy, čo je najvyšší výskyt za posledných 20 rokov. V priebehu minulého roka sa na Slovensku zvýšil, oproti roku 2019, aj počet nákaz lymskou boreliózou.

„Vyšší výskyt ochorení v roku 2020 môže súvisieť aj s prebiehajúcou pandémiou ochorenia COVID-19, nakoľko ľudia častejšie vyhľadávali pobyt v prírode. Zaznamenaná bola aj lepšia úroveň povinného hlásenia ochorení od poskytovateľov zdravotnej starostlivosti,“ uvádza Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) so sídlom v Čadci.
Zároveň poukazuje, že nárast počtu ochorení za minulé roky súvisí aj so zmenou klimatických podmienok a postupným presunom kliešťov do severných častí krajiny i väčších nadmorských výšok. Aktuálne síce neeviduje zvýšenú prítomnosť uvedených infekcií, no v roku 2019 bola Čadca v súvislosti s encefalitídou jedným z najrizikovejších okresov na Slovensku.
Encefalitíde sa môžete vyhnúť
V porovnaní s okolitými štátmi je situácia vážna na úrovni celého Slovenska. Potvrdzuje to aj ÚVZ SR: „Slovensko hlási každoročne v rámci Európy najviac epidémií kliešťovej encefalitídy.“ Žilinský aj Banskobystrický kraj sú pre výskyt tejto nákazy nebezpečné najviac.
Riziko ochorenia nezvyšujeme len pobytom v prírode. Kliešťová encefalitída nás môže postihnúť napríklad aj pre konzumáciu kozieho alebo ovčieho syra.