
Nad obcou Svederník sa týči Svedernícky vrch, ktorý má výšku 551 m n. m. Miestny turistický klub sa rozhodol práve na tomto mieste postaviť rozhľadňu. Drevená stavba v tvare kríža je vysoká 10 metrov a ponúka pôsobivé výhľady na okolitú krajinu
„Myšlienka vznikla v hlavách najaktívnejších členov klubu. Mali sme predstavu, že na konkrétnom mieste svojpomocne postavíme symbolický objekt, akým je svojim spôsobom práve rozhľadňa ,“ hovorí starosta obce Roman Lisický, ktorý je tiež členom miestneho klubu turistov.

Cielene vybraté miesto
Miesto, na ktorom vyrastie rozhľadňa nebolo vybrané náhodou. Toho času bol kopec značne odlesnený a dobre ho bolo vidieť aj z väčšej diaľky. Z vrchu je pritom nádherný výhľad na Javorníky, Žilinskú a Bytčiansku kotlinu, ako aj na rieku Váh a kopce Malej Fatry a Súľovských skál.
Autor projektu Stanislav Mikovčák hovorí, že na začiatku nebolo jednoznačné, že na kopci vyrastie rozhľadňa.
„Postaviť v kopcoch rozhľadňu, lebo kríž? Pri rozhodovaní sme nevedeli, čo by bolo vhodnejšie. Nakoniec padlo rozhodnutie, že postavíme rozhľadňu v tvare kríža. Návrh spracoval Roman Harmečný, ktorý na začiatku vytvoril aj maketu,“ vysvetľuje Stanislav.

Najdôležitejšia je statika
Pre každú rozhľadňu je nutné spracovať statický posudok. Postavené na vrchoch musia odolávať poveternostným podmienkam za každého počasia v každom ročnom období.
Rozhľadňu treba riadne nadkryť, aby na plošiny nenapadal sneh, rozhľadňa by sa tak stala nebezpečnou a hrozilo by riziko vzniku úrazov. Dôležité je určiť materiál tak, aby vydržal aj maximálnu záťaž.

Stovky brigádnických hodín
Práce na výstavbe rozhľadne začali v roku 2013. Už od počiatku to bolo značne náročné, keďže práce sa vykonávali v sťažených podmienkach a navyše s množstvom ručnej práce.
Nadšenie pre vec bolo však veľké a našťastie o dobrovoľníkov nebola núdza. V roku 2014 boli výkopové práce ukončené a pokračovali odbornými prácami na betonáži základových pätiek a samotnou stavbou drevenej konštrukcie.
Dnes môžeme konštatovať, že to boli stovky dobrovoľníckych brigádnických hodín. Vedenie obce plne podporovalo aktivity Klubu turistov Svederník a zároveň bolo i garantom výstavby rozhľadne na Svederníckom vrchu.
Rozhľadňu na Svederníckom vrhu slávnostne otvorili na začiatku letnej turistickej sezóny v roku 2016. Návštevníci tak získali jedinečný výhľad z desať metrovej veže, ktorá ma tvar jednoramenného kríža. Starosta Roman Lisický hovorí, že Svederníku veľmi pomohla.
Rozhľadňa je dominanta aj v rámci prímestskej rekreácie. Ľudia ju radi navštevujú. Tesne vedľa rozhľadne nájdete verejné ohnisko a pár lavičiek, takže ak máte chuť, môžete si priniesť niečo na opekanie.
V blízkej budúcnosti čaká rozhľadňu nočné nasvietenie. Bude ju tak vidieť z diaľky a nočný výlet na rozhľadňu sa stane obrovským zážitkom.
Rozhľadňa však nie je jedinou zaujímavosťou, ktorú si vo Svederníku môžete pozrieť. Ruka architekta a umelca Stana Mikovčíka sa podpísala aj na ďalších projektoch, ktoré ulahodia oku každého turistu či návštevníka.


Malebné pivničky
V bočnej uličke obce Svederník stoja akoby zatlačené do brehu staručké pivničky, ktoré stále slúžia svojmu účelu.
„Postavili ich ešte naši prarodičia. Prv tu stáli samé drevené chalúpky a pomedzi ne boli takéto pivničky. Ľudia si z miestneho lomu na voloch navozili na ne kameň a z hory drevo. Pokryté boli šindľom. Uskladňovali v nich zemiaky a ostatnú zeleninu. Pod strechu nanosili seno kvôli izolácii,“ hovorí Milan Mazúr, bývalý riaditeľ Považskej galérie umenia a kunsthistorik.
Hoci drevený šindeľ už dávno nahradila škridla, pivničky sa využívajú dodnes a uskladnená zelenina je v nich čerstvá dlhšie ako v nových pivniciach.
Trio Lisický, Mikovčák a Mazúr sa teda pustili do obnovy tohto unikátu.
A je tu čo obdivovať. Rekonštrukciou prešlo murivo, strechy, zo vstupných dvier sa stali umelecké diela.

Vyrástla požiarna zvonica
Na Svederníckom vrchu stála niekedy staručká zvonica. Bola postavená v devätnástom storočí. Poôvodná horná časť bola drevená, malý vežový objekt bol zakončený stanovou strechou.
Tá určovala určoval rytmus života v obci. Hlahol jej zvona sa stal nástrojom ochrany ľudí, varoval pred blížiacim sa nebezpečenstvom, ohňom, búrkou alebo nepriateľským vojskom.
Pôvodná kamenná zvonica bola asanovaná začiatkom osemdesiatych rokov pre jej zlý technický stav. Starosta, kunsthistorik a architekt teda vytiahli projekt zo šuflíka.
„Už dlhšiu dobu sme mali pripravený projekt, ktorý spracoval Stanislav Mikovčák, a tak bolo prirodzené, že zvonicu postavíme na jej pôvodnom mieste. Trvalým zámerom obce je aj prepájanie turistických chodníkov a miestnych častí tak, aby sa na trase nachádzalo niečo, čo bude návštevník vyhľadávať,“ hovorí starosta Roman Lisický
Nová obecná zvonica je situovaná v historickom centre obce, za Kaplnkou sv. Štefana.
„Architektúru sme prispôsobili tomu, čo tam v minulosti stálo. Na výstavbu obecnej zvonice sa podarilo získať dotáciu od Žilinského samosprávneho kraja, v rámci podpory projektov regionálneho rozvoja. Veľkou pomocou boli i príspevky od darcov dvoch percent z dane, prostredníctvom občianskeho združenia „Náš Svederník“, za čo im patrí veľká vďaka,“ uvádza starosta .
Zvonička už teraz neslúži na ohlasovanie požiarov, ako v minulosti.
Do vnútra bude osadená unikátna staručká hasičská pumpa, ktorú budú môcť obdivovať návštevníci obce.
Aako sa dostať k rozhľadni?
Ku rozhľadni nevedie žiadna turistická značka. Nemajte obavy, určite ju neminiete. K rozhľadni vedie chodníček z centra obce Svederník a cesta pešo trvá približne pol hodiny. Je nenáročná a vhodná aj pre rodiny s deťmi. Chodník je značený drevenými informačnými tabuľkami.Trasa:V blízkosti zastávky Svederník, Jednota sa nachádza rodný dom slovenských výtvarníkov, bratov Vincenta a Ferdinanda Hložníka, okolo ktorého pôjdete.V dohľade máte centrum obce s dominantou kaplnky sv. Štefana. Pokračujte okolo zrekonštruovanej drevenice, kde tvoril básnik Adam Vanoch.Ak sa rozhodnete prísť autobusom zo Žiliny, cesta do Svederníka trvá približne pätnásť minút.