Rybárčenie nie je len o lovení rýb, ale aj o ochrane prírody, udržiavaní čistoty riek, potokov, ich brehov, chove a zarybňovaní vôd a ďalších povinnostiach.

Presne touto filozofiou sa riadia aj členovia Slovenského rybárskeho zväzu Raková, ktorí Sviatok práce oslávili príznačne. Prácou. Takmer dve desiatky chlapov si pod patronátom hlavného organizátora Romana Mravca a rybného hospodára Stanislava Hanuláka zobralo na paškál úsek od futbalového ihriska po korchánsky most.
Počas celodennej brigády vyčistili rieku Kysuca a jej brehy od množstva plastov, skla a ďalšieho odpadu, ktorý nemá vo voľnej prírode miesto a napriek upratovaniu dochádza k opätovnému znečisteniu.
„Je to obľúbený úsek nás rybárov. V lete sa tu navyše niekedy kúpu aj deti a chodia oddychovať. Miesto bolo už veľmi zarastené a celkovo zanedbané. Vysekali sme ho od vrbín a konárov. Tým sa zlepšil prístup, pričom hrubšie stromy sme nechali,“ rozhovoril sa Mravec a dodal, že rybárom sa podarilo zaplniť dve plné autá vrecami s odpadom. „Išlo asi o 50 vriec, ktoré sme odviezli na zberný dvor v našej obci,“ informoval.

O tom, že roboty bolo veľa svedčí aj fakt, že úsek je dlhý niekoľko sto metrov.
„Podobné brigády organizujeme pravidelne na jar, až kým sa nerozbehne sezóna,“ povedal skúsený rybár, ktorý sa svojmu koníčku venuje desiatky rokov, pričom v podobných brigádach plánuje s kolegami pokračovať aj naďalej. Veď len úsek, ktorý uplynulý víkend vyčistili, začali upratovať ešte minulý rok.
„V našej dedine ide asi o najviac navštevovanú zónu na rieke Kysuca, kde je pekné prostredie a tichá voda. Preto sa tu stretáva viacero ľudí. Mrzí ma, že tu zostáva toľko neporiadku. No ja osobne verím, že ho bude každým rokom menej a menej,“ povedal Mravec a zároveň vyslal apel smerom k všetkým, čo sa v danom prostredí zdržiavajú.
„Chcel by som aj touto cestou vyzvať návštevníkov, ktorí na sem prídu, aby tu udržiavali poriadok, čistotu a chránili životné prostredie. Je to miesto nás všetkých, preto verím, že sa k nemu budeme aj tak správať. “
Spokojnosť vyjadril taktiež samotný hospodár Stanislav Hanulák. „Priznám sa, na čistení som čakal menšiu účasť. Prekvapilo ma, že sa nás toľko zišlo,“ netajil radosť.

Ako ďalej informoval, po sobotnej brigáde sa časť chlapov stretla aj počas nasledujúceho týždňa. „Vyčistili sme ešte potoky u Krištofa a Hromadika, nakoľko sme do nich púšťali násady pstruha potočného. Touto cestou by som sa rád poďakoval Romanovi Mravcovi, Štefanovi Poliakovi, Stanislavovi Chnúrikovi, Mariánovi Michalinovi, Jozefovi Ganderákovi a Františkovi Hnidkovi s kolegami, ktorí priložili ruku k dielu.“
Rybári teda okrem vyčistenia prírody a odvozu odpadu urobili aj potrebný výlov pstruhov z lokálnych chovných potokov, ktoré následne vypustili do pstruhových vôd. Tým je zabezpečený život v našich potokoch a riekach aj v ďalších rokoch. Ostáva už len veriť, že vodné živočíchy budú žiť v čo najzdravšom prostredí a človek im ho nebude neustále znečisťovať.