Tridsaťpäť trénerov sa vymenilo v slovenských kluboch vo futbalovej Fortuna lige v sezóne 2019/2020. Táto sezóna ešte neskončila a tak konečná štatistika trénerských padákov ešte nie je známa.

Oslovili sme štyroch zástupcov kysuckých klubov, ktorí samotní sú hlavne futbalovými fanúšikmi a položili im jedinú otázku:
Na Slovensku je v kluboch a nielen na najvyššej úrovni zaužívaná častá výmena trénerov. Životnosť slovenských trénerov v jednom klube je v priemere sedem mesiacov. Jeho možnosť pracovať s hráčmi a mať dlhodobejšiu víziu, ako si vybudovať mužstvo a dať mu hernú tvár prakticky strácajú význam. Nemáte pocit, že sa tým dehonestuje funkcia trénera?
Patrik Koňušík, futbalový tréner FK Slávia Staškov: Určite je to veľmi smutná bilancia. V tomto ukazovateli žiaľ patríme medzi absolútnu špičku vo svete. Samozrejme, že to dehonestuje prácu trénera a určitým spôsobom aj vykazuje neúctu funkcionárov, ktorí častokrát siahnu po výmene.
Ani nie pre zlé výsledky alebo pre neodbornosť, ale aj pre iné príčiny a rôzne intrigy. Keď zalovím v pamäti, tak časy, keď tréner Alex Ferguson trénoval v Manchestri United viac ako 25 rokov alebo francúzska trénerská legenda Guy Roux, ktorý viedol celok AJ Auxerre nepretržite vyše 40 rokov, tak v slovenských podmienkach je to absolútna utópia.
Ohľadom Slovenska ma napáda možno tréner Adrián Guľa, ktorý za posledné obdobie vydržal v Žiline tuším päť rokov. Pritom si myslím, že na Slovensku je veľmi veľa dobrých trénerov. Či už skúsenejších starších, strednej generácie, ale aj úplne začínajúcich mladých „Nagelsmanov“, ktorí si určite zaslúžia väčšiu podporu a najmä čas na prácu v seniorskom alebo mládežníckom tíme.
AJ TOTO SA DOČÍTATE
- Peter Zubka vníma problém celospoločensky
- podľa Ladislava Hejčíka je vzťah k trénerom na amatérskej úrovni lepší
- Jozef Pavlík si nemyslí, že by sa funkcia trénera dehonestovala
Peter Zubka, hráč FK Čadca: Začal by som tým, ktoré povolanie v dnešnej dobe nie je dehonestujúce? Z každej strany počúvame, akí sú politici, doktori, učitelia, podnikatelia a ďalší. Príchodom internetu máme dnes množstvo informácii, ale nemáme múdrosť a to najpodstatnejšie čo sme stratili, sú hodnoty, úcta k druhým a k povolaniam.