Pamätník svätej Barbory v Ladcoch Butkove pod kameňolom Považskej cementárne je okrášlený priestorom, na ktorom je vysadených dvadsaťdeväť stromov višne, symbolizujúcich dožitý vek svätej Barbory. Presne dvadsaťdeväť gombíkov nájdete aj na všetkých baníckych uniformách.

Stromy dodali záhradkári z Rakovej. Návštevníci tohto pútnického miesta sa na jar tešia z rozkvitnutých stromov a na jeseň z hojného množstva ovocných plodov.
Podobný sad višní je zasadený aj v Rakovej, časti Črchľa, kde je postavená Kaplnka Božského Srdca Ježišovho a Srdca Panny Márie.
Táto kaplnka je vystavaná z kameňa, ktorý bol dovezený z lomu hory Butkov.
Miesto sa teší úcte návštevníkov a pútnikov nielen z Kysúc, ale aj z celého Slovenska či okolitých krajín.

Myšlienka rakovských záhradkárov bola vytvoriť v časti Črchľa kaplnku z kameňa podobnú tej na vrchu Butkov, kam sa aj vybrali, aby nabrali inšpiráciu a nasali ducha tohto diela. Akoby náhodou stretli vedúceho lomu Ladce Jána Abrahamovského, s ktorým sa poradili.
Vznikla tak dohoda, že Rakovskí záhradkári si môžu kameň kameň odviezť, avšak len za podmienky, že bude použitý na stavbu kaplnky.
S touto dohodou súhlasil aj generálny riaditeľ Anton Barcík, za čo sú mu členovia mu členovia Miestnej organizácie Slovenského zväzu záhradkárov v Rakovej úprimne povďační.
O dva týždne bol kameň prichystaný a prevezený na miesto výstavby kaplnky. Ako vďaku teda darovali miestni záhradkári dvadsaťdeväť stromov višne.

„S nápadom postaviť kaplnku v časti Črchľa sme prišli už pred niekoľkými rokmi. Na mieste moli na vysychajúcich stromoch osadené dve malé kaplnky. Nádherné, avšak spustnuté miesto, ktoré navštevovali hlavne turisti, sme sa tak rozhodli skrášliť. Tak sme si vyhrnuli rukávy a dali sa do práce. Výsledok musíte posúdiť sami,“ hovorí Jaroslav Jurčo, autor myšlienky vybudovania kamennej kaplnky.
Poďakovať treba Jožkovi Florekovi, Jožkovi Tlelkovi, Milošovi Skotnickému, Jankovi Hluškovi, Pavlovi Ľuptovcovi, Vladovi Tutkovi, Ferkovi Chabrečkovi, Starostovi obce Raková Antonovi Heglasovi a vedúcemu prevádzky Mirkovi Urbaníkovi, ktorí neváhali a veľmi nám so stavbou pomohli.
„Strávili sme tam nespočetne hodín, ale snaha sa vyplatila. Už v minulosti sme spoločne s pánom farárom Jánom Uskobom na tomto nádhernom mieste usporiadali svätú omšu pri príležitosti sviatkov Najsvätejšieho srdca Ježišovho a Nepoškvrneného srdca Panny Márie“ dodáva na záver Jaro Jurčo.
