
Mladí chlapci si kupujú za pár tisíc staršie Audi, BMW a Mercedesy, aby ich mohli postupne a s veľkou trpezlivosťou ich rodičov a frajeriek opravovať s tým, že raz budú snáď jazdiť aspoň ako zánovné.
Mať v rukách atraktívne fáro je blízke každému chlapovi. Nezáleží na tom, či ste alebo nie ste fanúšikom motorizmu a automobilovej histórie, aj vy chcete vlastniť pekný a dobrý automobil, v ideálnom prípade aj nejaký ten starší a hodnotný kúsok.
O niečo vyššia úroveň je rekonštruovanie automobilových veteránov, ktorých nadobúdacia cena často presahuje hodnotu pekného bytu.
Renovácia vozidla je namáhavý a časovo a finančne náročný proces. Často prevyšuje reálnu hodnotu vozidla.
Pred viac ako desiatimi rokmi učarovali otcovi a synovi Čimborovcom z Krásna nad Kysucou veterány. Krásne tvary, precízne spracovanie, poctivá mechanika.

Prvý Spartak
Pri vstupe do areálu vidím všade naokolo rozťahané kostry a torzá automobilov, ktoré neviem priradiť k žiadnemu známemu modelu.
S úsmevom ma vítajú chlapi ako hora. Po zdvorilostných frázach a prvom zoznámení ma ťahajú do prvej dielne, kde pozerám na nádherné červené fáro. Čimborovci vravia, že je to ich prvé dielo, ktoré zrenovovali v roku 2009.
Otec Pavel vysvetľuje, že je to Škoda 440 nazývaná Spartak. Ten vyvinuli v Mladej Boleslavi po znárodnení. Stála 27 450 korún, takže pre mnohých ostala len snom.
„Získali sme ho vo veľmi zlom stave a v roku 2008 sme sa pustili do rekonštrukcie. Rozobrali sme ho do skrutky, všetky diely zrepasovali. Trvalo to približne rok, kým bolo auto pojazdné , dostalo nový lak, náter, interiér. Vyzeralo, ako by práve vyšlo z výrobnej linky. Každoročne sa s ním zúčasťňujeme aj prehliadok histroických vozidiel,“ hovorí fanúšik veteránov.

Ďalej sa dozviete
- Kde sa dajú zohnať náhradné diely na veterány
- Kedy a ako chlapom učarovali veterány
- Kde renovované autá vetrajú
- Prečo majú staré autá "dušu"
- Aký je rozdiel medzi žltou a bielou ŠPZ-kou

Vymeniť treba takmer všetko
Ďalším autom, ktoré si chlapi zobrali do rúk a dali mu novú tvár bola Škoda Felícia. Tej sa niekdy hovorilo aj fešácky kabriolet a mnohí ju považujú za najkrajšiu Škodovku, aj keď sa vyrábala len päť rokov. Zrenovovať sa ju podarilo za štyri mesiace.