Od 15. februára prebieha na Slovensku sčítanie obyvateľstva. Hoci väčšina ľudí považuje odpoveď na niekoľko jednoduchých otázok za akúsi nezmyselnú povinnosť, sčítanie môže výrazne ovplyvniť okolie, v ktorom žijú.
Najmä na základe počtu obyvateľov sú samosprávam prideľované podielové dane, ktoré tvoria zásadný podiel obecných a mestských rozpočtov. V skratke platí rovnica, čím viac obyvateľov s trvalým pobytom v obci, tým väčší obnos finančných prostriedkov v kase.
KRITÉRIÁ PREROZDEĽOVANIA
a) 23 percent podľa počtu obyvateľov obce s trvalým pobytom na území obce k 1. januáru predchádzajúceho kalendárneho roka, z toho 44 percent prepočítaný koeficientom nadmorskej výšky stredu obce uvedeným v prílohe č. 1,
b) 32 percent podľa počtu obyvateľov obce s trvalým pobytom na území obce k 1. januáru predchádzajúceho kalendárneho roka prepočítaného koeficientom v závislosti od zaradenia obce do veľkostnej kategórie; veľkostné kategórie obcí a príslušné koeficienty sú uvedené v prílohe č. 2,
c) 40 percent podľa počtu žiakov (detí) základných umeleckých škôl a školských zariadení v zriaďovateľskej pôsobnosti obce k 15. septembru predchádzajúceho kalendárneho roka prepočítaného koeficientom základnej umeleckej školy a školského zariadenia uvedeného v prílohe č. 3,
d) 5 percent podľa počtu obyvateľov obce, ktorí dovŕšili vek šesťdesiatdva rokov, s trvalým pobytom na území obce k 1. januáru predchádzajúceho kalendárneho roka.
Obce s väčšou rozlohou sú znevýhodnené
V súvislosti s touto problematikou sa spomínala napríklad nespravodlivosť voči Bratislave, kde podľa posledných údajov žije 100 000 ľudí, ktorí však majú trvalý pobyt vo svojej rodnej obci či meste. Hoci hlavné mesto musí budovať cesty, chodníky, starať sa o údržbu a ďalšie služby aj pre týchto obyvateľov, financie z nich nemá.

Po hlbšej analýze sme zistili, že prerozdeľovanie podielových daní v sebe skrýva ešte jeden diskriminačný aspekt. Znevýhodnené sú obce s väčšou rozlohou, ktoré sa spravidla musia starať o viac kilometrov ciest vedúcich do odľahlých osád.
Rovnako tak vynaložia väčší balík finančných prostriedkov na údržbu či rekonštrukciu ciest a chodníkov.
V praxi sa tak stáva, že obce s rovnakým počtom obyvateľov majú približne rovnaký rozpočet, hoci jedna z nich je rozlohou trikrát väčšia.

Krivdu cítia aj v Klokočove
Na Kysuciach sú takto znevýhodnené napríklad aj obce Klokočov, Makov či Povina.